کد خبر: ۷۰۳۷۵۶۱
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۹
رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد؛

رشیدیان درباره نحوه و تاریخ بازگشت حجاج ایرانی دارای شرایط خاص توضیحاتی داد.

بازگشت حجاج شرایط خاص در قالب پروزازی فوق العاده در روز جمعه

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در جلسه شورای برنامه ریزی بعثه در مکه مکرمه اظهار کرد: عملیات بازگشت حجاج کشورمان از روز شنبه ۱۶ ذی الحجه برابر با ۲۶ مرداد بر اساس برنامه اعلامی از سوی کشور میزبان آغاز می‌شود.

او افزود: در این میان به منظور تسریع در بازگشت حجاجی که شرایط ویژه دارند با هماهنگی هیأت پزشکی حج نسبت به شناسایی و معرفی این افراد اقدام شده تا کنون بر اساس اعلام هیات پزشکی ۳۲ نفر از این بیماران و افراد دارای شرایط خاص شناسایی شده‌اند که در قالب این پرواز به تهران منتقل می‌شوند.

رشیدیان در ادامه با اشاره مراسم حج امسال و به ویژه ایام تشریق گفت: برای خدمات رسانی مطلوب به زائران حج تمتع امسال از ماه‌ها قبل کار فشرده‌ای انجام و تلاش شد در ایام تشریق که اوج این مراسم است این خدمات دهی به صورت منسجم و مطلوب تری نسبت به سال‌های قبل انجام شود.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: با بیان اینکه امسال با تغییر مدیریت، موسسه مطوفین زائران ایرانی عملکرد متفاوتی با گذشته و همکاری خوبی در بحث خدمت رسانی به زائران ما داشتند، در این راستا خدماتی که باید به زائران ما داده می‌شد در ۱۰۰ بند تنظیم و تدوین شد که ۴۰ بند آن مربوط به عرفات و ۶۰ بند خدمات مربوط به حوزه منا بود و بر اساس آن اقدامات پیگیری شد.

او افزود: امسال خیمه‌ها و چادر‌های عرفات و منا را زودتر از سال‌های گذشته تحویل گرفتیم و ضمن توزیع بین مدیران، بازید‌های میدانی هم قبل از شروع عملیات از آن‌ها انجام و همه امور کنترل شد.


بیشتر بخوانید: پرداخت خسارت اموال زائران حج در داخل کشور


او با بیان اینکه امسال ۱۲۱ هزار متر مربع زمین برای نصب خیمه‌ها در اختیار ما قرار گرفت، افزود: ظرفیت خیمه‌ها در عرفات از ۵۰ تا ۳۷۵ نفر متفاوت بود و در منا هم ۵ هزار و ۴۰۸ چادر ۱۶ متر مربعی توزیع شد که یکی از مشکلات اصلی ما در مشاعر، کمبود جا بود.

رشیدیان  عنوان کرد: اما در حوزه تغذیه و تدارکات هم امسال به گونه‌ای برنامه ریزی شد که مشکل خاصی نداشتیم و آب و یخ و غذای زائران به بهترین شکل تأمین شد، چنانکه ۳۲ دستگاه تریلی قبل از ورود زائران به مشاعر مقدسه، آب مورد نیاز را منتقل کردند و طی توافقی یخچال‌هایی را برای نگهداری اقلام لبنی و آب در این مناطق مستقر کردیم.

او با بیان اینکه در مجموع امسال شرایط بهتری فراهم شد، افزود: طی این ایام به طور متوسط روزانه بالغ بر ۱۸۰ هزار پرس غذا در دو وعده ناهار و شام و ۹۰ هزار پرس در وعده صبحانه سرو می‌شد.

به گفته وی، همچنین برای ایامی که زائران عازم رمی جمرات می‌شدند با توجه به گرمای هوا به منظور جلوگیری از گرمازدگی، توزیع آب و خرما در مسیر جمرات برای زائران انجام شد و سه تریلی آب در مزدلفه نیز ذخیره کردیم که نیازی به استفاده از آن نشد.

به گفته وی، در شب دهم ذی الحجه نیز ۸۸ هزار بطری آب در مزدلفه بدون هیچ ازدحامی بین زائران توزیع شد و در مجموع روند انجام امور از نظم مناسبی برخوردار بود.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: زائران ما با کمترین مشکل برای رمی جمرات اعزام شدند و مشکل خاصی در این رابطه در روز‌های یازدهم و دوازدهم نداشتیم.

او با اشاره به وظایفی که در حوزه نقل ترددی در سه بخش طراحی شده بود، سامانه هوشمند نقل ترددی را در تنظیم و هماهنگ کردن بخش‌های مختلف و مدیریت آنلاین امور وخدمات دهی مناسب بسیار موثر خواند و افزود: این موضوع بر نظارت و رفع مشکلات حین عملیات حتی در حوزه فعالیت هیأت پزشکی هم آثار خوبی در بر داشت.

رشیدیان در موضوع قربانی هم گفت: با پیش بینی‌ها ۸۶ هزار و ۸۱ کوپن توزیع شد که ۸۵ هزار و ۶۷۰ مورد از قربانی‌ها در روز دهم ذبح شد و در روز یازدهم هم ۴۱۱ قربانی داشتیم که مجموعا به ۸۶ هزار و ۸۱ مورد رسید.

او از دیگران خدماتی که در این ایام در منا و عرفات ارائه شده خدمات راهنمایان زائر دانست و افزود: در این رابطه امسال کار در دو بخش ساماندهی و برنامه ریزی شد بخشی اختصاصا برای جمرات و بخشی چادر‌های منا که تجربه خوبی بود و با همکاری همه نیرو‌ها از جمله همکاران حوزه نمایندگی، ولی فقیه که در لباس راهنما فعالیت کردند تلاش خوبی برای هدایت و راهنمایی زائران انجام شد.

رشیدیان با بیان اینکه فقط شب دهم ذیحجه سه گمشده داشتیم که روز بعد در مکه پیدا شدند، افزود: خدمات هیات پزشکی حج و زیارت هم قابل تقدیر است ودر عرفات از هفتم ذیحجه فعال بودند و در مزدلفه هم با آمبولانس‌ها خدمت رسانی می‌کردندو حضورشان در رمی جمره با کاور‌های خاص در کنار زائران بسیار مطلوب و دلگرم کننده بود.

او گفت:  همه بخش‌ها، گروه‌ها از مدیران و خدمه کاروان‌ها و مجموعه‌ها تا واحدهای مختلف حمل و نقلی، اسکان، راهنمایان زائر، پزشکی و غیره تلاش کردند در یک کار منسجم و هماهنگ شرایط نسبتا مطلوبی را از نظر دریافت امکانات و خدمات برای زائران فراهم کنند که قابل تقدیر است.

انتهای پیام/

توضیحات حج و زیارت درباره نحوه بازگشت حجاج دارای شرایط خاص به کشور

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر