کد خبر: ۷۰۳۷۶۶۹
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۳
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

عده‌ای در فضای مجازی، با انتشار پست‌هایی با رویکرد فمینیستی، زنان ایرانی را دعوت به ازدواج‌گریزی و به دنبال آن همجنسگرایی می‌کنند.

ترویج همجنسگرایی زیر پوست فمنیسم در اینستاگرام/  چه کسانی مانع ازدواج دختران ایرانی می‌شوند؟به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، «سرگذشت ندیمه» نام سریالی است که فصل اول آن در سال ۲۰۱۷ در ایالات متحده آمریکا و سپس در انگلیس پخش شد و توانست در مدت کوتاهی مورد توجه جهانی واقع شود؛ سریالی با اقتباس از کتابی به همین نام به قلم نویسنده کانادایی «مارگارت آتوود» فعال سیاسی با گرایشی فمینیستی که به نقد و بررسی جامعه آمریکا و جایگاه زن در این کشور می‌پردازد. مکان وقایع اصلی داستان، شهر کمبریج در ماساچوست ایالات متحده آمریکاست که نامش را «جمهوری گیلیاد» گذاشته‌اند؛ سرزمینی که در آن بسیاری از زنان حق رسیدن به رده‌های بالای حکومتی و حکمرانی را ندارند. ویدئویی که در ادامه ارائه شده است بخشی از این سریال است که در فضای مجازی و در صفحاتی با رویکردی فمینیستی دست به دست می‌شود؛

آیا جنسیت عامل تعیین کننده برای دستیابی به جایگاه اجتماعی و سیاسی است؟

فمینیسم طیفی از جنبش‌های سیاسی، اجتماعی و ایدئولوژیکی است که با هدف برابری جنسیتی در جوامعی شروع شد و طرفداران آن معتقد بودند در آن، جنسیت عامل تعیین‌کننده در زندگی افراد برای دستیابی به جایگاه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آنهاست. از این رو تلاش کردند از راه مبارزه با کلیشه‌های جنسیتی و کوشش برای برپایی موقعیت‌های برابر شغلی و آموزشی برای زنان، این وضعیت را تغییر دهند. فمینیسم بیشترین تمرکز خود را معطوف به تهدید نابرابری‌های جنسیتی و پیشبرد حقوق، علایق و مسائل زنان می‌کند که از قرن بیستم با انتشار اولین اساسنامه حقوق بشر پدید آمد.

با همین تعریف از فمینیسم به سراغ صفحاتی می‌رویم که با  رویکرد دفاع از حقوق زنان، به دنبال پیاده کردن اهداف دیگری  هستند. 

فمینیسم

فمینیسم

فمینیسم

افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی در غرب

تصاویر بالا تنها بخشی از آن ماجرایی است که در پشت‌پرده این دفاعیات حقوق زنان می‌گذرد. آن‌ها با نام فمینیسم به دنبال ترویج فرهنگ تجرد در میان زنان ایرانی، مرد ستیزی و دور کردن آن‌ها از فضای خانواده هستند. گردانندگان این صفحات با انتشار پست‌هایی از تصاویر دستکاری شده از جوامع غربی و قیاس سناریو‌های تلخ سریال‌هایی مثل سرگذشته ندیمه با کشورمان، به نظام جمهوری اسلامی می‌تازند و دختران جوان و زنان را تشویق به طلاق و دوری از ازدواج و مبارزه علیه نظام و حکومت می‌کنند، در حالی که نویسنده این کتاب از اوضاع جامعه آمریکا در دو دهه پیش و سازنده سریال از دورانی الهام گرفته‌اند که در حال حاضر در غرب شاهد آن هستیم. زن‌ستیزی رئیس‌جمهور فعلی آمریکا یکی از مهم‌ترین دلایل ساخت این سریال بود‌ه است. تعرض‌های مکرر و نقض آشکار حقوق زنان آن هم در میان سردمداران حقوق بشر گویا تبدیل به یک امر عادی و سبب افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی شده است.

کاترین مک کینون فمینیست دانشگاهی معروف دانشگاه میشیگان و بیل در مقام دفاع از زنان و تحت تاثیر فضای جامعه چنین می‌گوید: در یک جامعه مردسالار، تمام آمیزش‌های بین زن و مرد در حکم تجاوز است، چون زنان به عنوان یک گروه آنقدر قدرتمند نیستند که رضایتی که نشان می‌دهند، درست باشد.

برای همسانی زن و مرد باید فرهنگ ازدواج را نابود کنیم!

 رابین مورگان در کتابش با عنوان انجمن خواهران قدرتمند، ۱۹۷۰ ص ۵۳۷ بر این نکته تاکید می‌کند: ما نمی‌توانیم بدون اینکه ازدواج را نابود کنیم به همسان بودن زن و مرد دست یابیم. به اعتقاد وی نفرت‌ورزی به مرد یک کار پرافتخار و درست است. استثمارشده‌ها حق دارند از تمام گروهی‌هایی که استثمارشان کرده‌اند، متنفر باشند. یا در جایی دیگر الیزابت سانتون در کتاب یک زن، یک رای، از برتری بی‌نهایت زن‌ها نسبت به مردان می‌گوید.

جامعه غربی به راحتی در نشریات خود زنان را به همجنسبازی دعوت می‌کند و از آنان می‌خواهد یک همجنسباز زن کامل باشند تا یک فمنیست کامل . (مجله ملی نو تایمز، ژانویه ۱۹۸۸)

و این نمونه‌هایی از تفکر زنان جامعه‌ای است که به عنوان نمونه‌ای از مبارزه برای حقوقشان  به زنان جامعه ایرانی به وسیله این صفحه‌های اینستاگرامی در فضای افسارگسیخته مجازی تزریق می‌شود.

در واقع آنچه از انتشار این پست‌ها و به اشتراک گذاشتن آن‌ها به دست کاربران می‌رسد، تنها یک پیام دارد؛ اینکه دشمن بنیان‌های خانواده ایرانی را هدف قرار داده است تا با تزلزل این رکن مهم جامعه به اهدف خود یعنی براندازی نظام دست یابد، آن‌ها از طرفی دختران جوان را به ازدواج‌گریزی و مردستیزی دعوت می‌کنند و از سوی دیگر در نشریات خود به نقد مرد ایرانی و چرایی افزایش آمار دختران مجرد ایرانی می‌نشینند.

مثلاً روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی به ازدواج نکردن دختران ایرانی می‌پردازد و علت آن را به اندازه کافی خوب نبودن مردان بیان می‌کند. لس‌آنجلس تایمز می‌نویسد: بیش از ۳ میلیون نفر از زنان تحصیلکرده بالای ۳۰ سال ایرانی‌ها مجرد هستند و تعداد آن‌ها رو به افزایش است، چون طلاق عادی‌تر شده است، زنان به دانشگاه می‌روند و کار می‌کنند و این باعث شده است آن‌ها از لحاظ مادی مستقل شوند و دیگر محتاج به مردانی که در فرهنگ ایران قرار بود، نگهبان آن‌ها باشند، نشوند.

در پایان

همه این تناقض‌ها گویای این واقعیت آشکار است که دلسوزی‌های غرب و اجیرشدگان داخلی و خارجی آنها، هرگز در مسیر دفاع از مردم ایران نبوده است. سیاست آن‌ها همواره سیاست هویج و چماق بوده است؛ از یک سو دعوت به مبارزه و از سوی دیگر انتقاد و زیر سوال بردن فرهنگ‌ها و سنت‌های تحکیم‌کننده بنیان خانواده است. هدف آشکاری که متاسفانه به دلیل ناآگاهی و نداشتن سواد رسانه‌ای کافی باعث انحراف دختران و زنان کشورمان از ارزش‌های واقعی و نپذیرفتن تفاوت‌های ناشی از خلقت خداوندی در آفرینش زن و مرد می‌شود.

فارغ از تمام گرایش‌های سیاسی و جانبداری‌های متعصبانه و با توجه به ساختار فرهنگی کشورمان، وقتی در جایگاه قیاس قرار می‌گیریم می‌توانیم با قاطعیت بگوییم با تمام مسائل و نقاط ضعف و قوتی که در تمام جوامع وجود دارد، هرگز امنیت و جایگاه زنان ایرانی قابل قیاس با جوامع غربی نیست. در فرهنگ ایران زمین جنس زن از مقام و منزلت بالایی برخوردار است و مقوله‌هایی مانند حجاب هیچ گاه به معنای محدودیت نیست که حتی برای حفظ شأن زن از نگاه‌های آلوده و تامین امنیت اوست.

گزارش از مهدیا جوهرپور

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۱
در انتظار بررسی: ۰
ابراهیم پهلو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
مقامات کار ودرامد ایجاد کنند همه ازدواج میکنند مقامات تورم ایجاد کردند نتیجه ازدواج که نیست هیچ سیل طلاق هم امده است بقیه حرفها همش مغلطه است.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
ازدواج تو این دوره زمونه برا خیلیا شده رویا با این وضعی که کشور ما داره دیگه ازدواج رو باید از تو کتاب ها قصه خوند آخه هیچکی به فکر جونا نیست .کی به فکره این مسائله هیچکس.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
شاهد ازدواج هستیم. وگرنه زمانه ای نیست که انسان بخواد زیر بار مسیولیت بره!!
ناشناس
|
Canada
|
۰۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
در امریکای شمالی که ازدواج سست شده .خیلی. ها افسرده اند .و واقعا جواب مثبت نداده .همه تنها .درمقایسه با خانواده هایی که ازدواج کرده اند .حتی با وجود مشکلات جزیی خیلی بهتر از تنهایی مردم اینجاست
ناشناس
|
Germany
|
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
به یک وزارت خانه مخصوص خانواده و ازدواج برای سامان دهی زندگی زوجین نیازمندیم. تا سنت رسول اکرم (ص) به عالی ترین شکل در زمان مناسب و به موقع اجراء شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
جوان ایرانی اگه کار داشته باشه برای ازدواج پبش قدم میشه .اسلام مسولیت خرج خانواده رابرعهده مرد گذاشته اما توادارات وبانکها وخیلی جاها میری خانمها سرکارند ...خوب اونا حاضرند حالا که جای مردان راگرفتند خرج خانواده رابدهند ومردان بیکار به خواستگاریشان بروند ؟مهریه ونفقه و...همه چی به عهده جوان بیکار ..این غیرممکن چگونه ممکن خواهد شد ؟آ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
ازدواج کردن خیلی خوبه و باید به شیوه آسونی برگزار بشه تا همه بتونند ازدواج کنند... مثلا گیر مجالس آنچنانی یا لوازم انچنانی نباید بود... یا اگر الان پول ازدواج داره نباید از ترس اینکه بعدا نداشته باشه ادواج نکنه...ولی خب برخی هم هستند که شرایطشون واقعا اجازه ازدواج بهشون نمیده... مگر اینکه بخواند به هر قیمتی فقط ازدواج کنند و به بعدش فکر نکنند که این هم دور از خرده...

خدا خودش توی قرآن فرموده که کسایی که نمیتونند ازدواج کنند، عفت بورزند... پس خدا هم نمیگه به هر قیمتی فقط ازدواج کنید... بلکه ازدواج از روی عقل مهمه...
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
عامل بدبختی بیکاری و بیپولی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
مانع ازدواج جوانان : گرانی و بیکاری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
اگه میل ب ازدواج کم شده بخاطره اینه ک خیانت زیاد شده.
برای ازدواج باید به فهم و شعور لازم رسیده باشیم.مشکلات اقتصادی و پول مهم هست اما نه به اندازه درک و فهم ما از معنای واقعی ازدواج
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
ممنون از گزارش خوبتون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
مرگ بر آمریکا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
هزار برابر مرگ بر امریکا ...
مارامدافع چادرحضرت زهرا س افریده اند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
درسته فشاراقتصادی هست وواقعا شرایط سخته برای ازدواج ولی یکی ازدلایل مهم ازدواج نکردن اینه که باورهای جوان هاضعیف شده ودیگه نیازی به ازدواج نمی بینن
اگه پایبند به اصول واعتقادات باشیم باهمین فشاراقتصادی که هست زندگیمون رومیسازیم باقناعت وباهمدلی وهمراهی
واینکه هیچ کاری عارنیست مگه اینکه خداراضی نباشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
مشکلات اقتصادی وشکاف طبقاتی عامل تجرد جوانان کشور است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
مراقب باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
انسان داره به کجا ميره خداياااااااااا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
کاملا درسته بیشتر دختران و زنان حالا از تمام ارزش ها و هدف های دینی اسلامی ایرانی اعتقادی فرهنگی و سنتی فاصله گرفتند و دور شدند و ازدواج نمی کنند و فرزند آوری و مادری و همسری نمی کنند و مجرد می مانند

تمام این ها نقشه ها و طرح ها و اهداف و نفوذ دشمن است به وسیله ماهواره و اینترنت و شبکه های مجازی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
نخیر چون پسران ما در سن مناسب شغل مناسب ندارن.پولی برای ازدواج ندارن.پدرومادرها هم نمیتونن کمک کنن .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
دوست عزیز در جامعه ی ما اصولاً این پسرها هستند که به خواستگاری دخترها میروند نه دختراها و اگر هم ازدواج ها کم شدن بخاطر اینه که پسرهای ما شغلی ندارند که از این طریق بتونن خانواده ای رو اداره کنند و از طرفی هم وضع اقتصادی خانواده ها آنقدر بهم ریخته است که کسی از عهده ی مخارج ازدواج بر نمیاد . شما فکر میکنید ما وضعمون خیلی خوبه و هیچ‌مشکلی نداریم و به خاطر خوش گذرونی ازدواج نمی کنیم شما اگه جامعه رو نگاه کنید می بینید همه ی مردم دچار مشکلن . اگه جوانها مشکل بیکاری شون رو حل کنند دلیلی ندارن که ازدواج نکنند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
ای کاش بیشتر از عقل و منطقتون استفاده میکردین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
شماهایی که اینقدر به فکر خانواده وازدواج هستین مشکلات جوانانو برطرف کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
چي بگه ادم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
درآمد ناچیز وجنس گرون پس اندازی نمیمونه که آدم بخواد به مساله ازدواج فکر کنه
ناشناس
|
Canada
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
جوانانی که دیر ازدواج میکنند .ممکنه بچه دار نشوند .و قتی جوان اند .بهتره از زندگی لذت میبرند .همیشه جوان نمیمانید .بعد مسن یا پیر شدید .تنها خواهی ماند . .افسردگی بالاست .برای زندگی زن و شوهری فقط صداقت و اخلاق کافی است .بقیه خودش با توکل درست میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
احسنت گل گفتي
احمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
اخه دوست عزیز من با ۳۶ سال سن مدرک ارشد برق سه ساله بیکارم ازخودم ۵۰متر آپارتمان ندارم کارثابت ندارم ماشین ندارم پس اندازندارم چجوری زن بگیرم بعد میگی اخلاق و صداقت کافیه اخه منطق خوب چیزیه
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
منم فوق لیسانس الکترونیک دارم .ولی بیکار نیستم خونه ام اجاره ای هستش، ازدواجم کردم، شغلمم رفتم به سمت شغل آزاد .ازدواج 70 درصدش صداقت و اخلاقه و گرنه پولو خدا میرسونه .فقط کافیه بخوای کار کنی و الا بله تو خونه بشینی منتظر بشی بهت زنگ بزنن بگن بفرماید اینم حقوق یا درآمد .پاشو دنبال کار بگرد.ماشاله که تحصیل کرده ام هستی برادر جان.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
گزارش کاملی نبود ولی تلنگر خوبی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
پول از کجا ازدواج کنیم ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
همه چي رو به پول ربط نديد
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر