کد خبر: ۷۰۳۷۹۳۰
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۲
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور خبر داد؛

نوبخت گفت: تفاهم نامه بین سازمان برنامه و بودجه و مسئولان استان آذربایجان شرقی در خصوص اتمام طرح‌های نیمه تمام به امضا می‌رسد.

آبگیری سد‌های شهید مدنی و شهریار در سال آیندهبه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور گفت: هفته آینده تفاهم نامه رسمی بین سازمان برنامه و بودجه و مسئولان استان آذربایجان شرقی در خصوص اتمام طرح‌های نیمه تمام به امضا می‌رسد.

نوبخت اظهار داشت: این طرح از جمله تعهدات دولت محسوب می‌شود و هزینه‌های باقیمانده برای بهره برداری و آبگیری آن پرداخت خواهد شد.

او ادامه داد: عملیات ساخت سد شهید مدنی تبریز تقریبا به پایان رسیده است و برای آبگیری آن باید خرید اراضی و راه‌های دسترسی را در دستورکار قرار دهیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: این طرح به لحاظ گردشگری و تامین آب شهر تبریز بسیار مهم است و با تأمین منابع دولتی این سد به بهره برداری می‌رسد.

او گفت: سد شهریار (استور) شهرستان میانه هم شرایط مشابه سد شهید مدنی را دارد و اگر ما با یک هزار میلیارد تومانی که برای ساخت این سد سرمایه گذاری شده است، آن را به بهره برداری نرسانیم، موجب از بین رفتن و اتلاف منابع خواهد شد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه آذربایجان شرقی نیز در این بازدید گفت: ۵۶۶ میلیارد تومان نیاز برای بهره برداری از سد شهید مدنی نیاز است البته اگر بخواهیم سد به صورت مرحله‌ای آبگیری شود ۲۴۶ میلیارد تومان نیاز است.

یوسف غفارزاده افزود: سد شهید مدنی سد خاکی با هسته رسی با ارتفاع ۹۳ متر و طول تاج ۲۷۷ متر و حجم ذخیره آب ۳۶۱ میلیون مترمکعب و طول دریاچه ۲۸ کیلومتر است.

او ادامه داد: ساختمان این طرح از سال ۷۴ آغاز شده و سال ۹۱ به پایان رسیده است، اما، چون این سد آبگیری نشده مخزن سد دچار خسارت‌هایی شده است.

غفارزاده اضافه کرد: تاکنون برای ساخت سد شهریار شهرستان میانه نیز ۱۳۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: رسوب زدایی از سد سفیدرود و تامین آب کشاورزی شهرستان میانه و تولید ۱۶۸ گیگابایت برق از جمله اهداف ساخت سد شهریار است.

اواضافه کرد: ظرفیت سد شهریار ۳ برابر مخزن سد شهید مدنی است و ۹۹.۸ پیشرفت فیزیکی دارد.

انتهای پیام/

عملیات ساخت سد شهید مدنی تبریز تقریبا به پایان رسیده است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر