کد خبر: ۷۰۳۸۴۶۷
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶

تفاهم نامه همکاری شهرداری شیراز و شهرداری درسدن در خصوص طراحی و ساخت سیستم تراموای شیراز به امضای شهرداران دو شهر رسید.

افزایش همکاری‌های شهرداری شیراز و شهرداری درسدنبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، شهردار شیراز گفت: براساس نتایج بازدید هیاتی از مدیران ارشد و کارشناسان شرکت مشاوره حمل و نقل درسدن - برلین (VCDB) از شیراز و با عنایت به مذاکرات و بازدید‌های صورت گرفته در درسدن، تفاهم نامه طراحی و ساخت سیستم تراموای شیراز امضاء شد.

حیدر اسکندرپور افزود: در این راستا تلاش خواهد شد ظرف سه ماه آینده قرارداد مربوطه مشتمل بر جزئیات مرتبط با موضوعات فنی و حقوقی میان معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری شیراز و شرکت مشاوره حمل و نقل درسدن - برلین (VCDB) نهایی شود.

او با بیان اینکه این شرکت در تمامی مراحل برنامه ریزی به شهرداری شیراز مشاوره خواهد داد، گفت: مقرر شده که شرکت مشاوره حمل و نقل درسدن - برلین ضمن همکاری و ارائه مشاوره به مجموعه مدیریت شهری، بر کلیه اقدامات اجرایی پروژه نظارت کند.

اسکندرپور با اشاره به لزوم تربیت نیروی انسانی مرتبط با بحث تراموا اضافه کرد: به منظور انتقال دانش فنی و ظرفیت سازی برای کسب بهترین نتیجه برای کارشناسان مرتبط نیز برنامه‌های آموزشی در شهر شیراز و درسدن برگزار خواهد شد.

او افزود: با توجه به اهمیت بررسی همه جانبه موضوع راه اندازی تراموا طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته شرایطی مهیا شده بود که ضمن انجام مذاکرات فشرده با شهردار، مدیران، مشاوران و کارشناسان حوزه حمل و نقل درسدن، امکان بازدید میدانی از تمامی مراحل ساخت و اجرای خطوط تراموا، محل دپو، تعمیر و نگهداری، و همچنین شرکت بمباردیه Bombardier به عنوان سازنده واگن‌های تراموا فراهم شود تا از این طریق دیدگاهی روشن از ملزومات احداث خطوط تراموا در شیراز برای ما ایجاد شود.

شهردار شیراز با اشاره به برنامه ریزی حمل و نقل شهر درسدن گفت: توسعه حمل و نقل عمومی در این شهر بر مبنای تراموا واقع شده و شیراز نیز همچون درسدن شهر گردشگرپذیری است. از این رو توسعه تراموا در منطقه تاریخی شیراز می‌تواند علاوه بر جابجایی مسافران، امکان بازدید از مراکز گردشگری را برای مسافران و شهروندان فراهم کند.

اسکندرپور با اشاره به رویکرد مجموعه مدیریت شهری که مبتنی بر انسان محوری است، اضافه کرد: همچنین در این سفر به بررسی و ارزیابی مطلوبیت و نقش تراموا در تعامل با دیگر سیستم‌های حمل و نقل درسدن، توسعه سیستم‌های حمل و نقل غیر موتوری از جمله دوچرخه سواری و ایجاد پیاده راه در راستای دستیابی به سیستم حمل و نقل پایدار و بررسی و ارزیابی اقدامات پیشگیرانه به منظور حفظ محیط زیست و کاهش گاز‌های گلخانه‌ای با بهره گیری از سیستم حمل و نقل یکپارچه در درسدن نیز پرداختیم.

پیش از این نیز حیدر اسکندرپور شهردار شیراز و درک هلبرت شهردار درسدن ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ در شیراز تفاهم نامه‌ای را برای گسترش تبادلات فرهنگی، گردشگری، مدیریت منابع آب و حمل و نقل شهری به ویژه راه اندازی تراموا امضا کرده بوند. پس از امضای این تفاهم نامه سه بار هیات‌هایی متشکل از مقامات شهری و دانشگاهی از درسدن به شیراز آمدند که بازدید‌هایی میدانی و کارشناسی برای ایجاد تراموا و تصفیه خانه‌های محلی انجام دادند.

لازم به ذکر است معاون حمل و نقل و ترافیک و رییس سازمان حمل و نقل ریلی، شهردار شیراز را در این سفر همراهی می‌کنند.

براساس این گزارش، شهر درسدن آلمان دارای یکی از کارامدترین سیستم‌های تراموا در اروپا است و از سوی دیگر از جمله شهر‌های تاریخی و گردشگرپذیر آلمان محسوب می‌شود.
انتهای پیام/م

ایجاد خط تراموا در شیراز

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر