کد خبر: ۷۰۴۷۲۵۹
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۲

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرضا گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان شهریور ماه ۱۵ تن کتیرا از محدوده گون‌زار مشخص شده در شهرضا برداشت شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان ،احمدرضا آذرکیان رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرضا با بیان اینکه کتیرا، صمغ و شیره گیاهی به نام گون با گونه‌های مختلف است که به صورت درختچه یا گیاهان علفی چند ساله و یکساله رشد می‌کند، اظهارداشت: موارد مصرف کتیرا در ساخت محصولات بهداشتی، درمانی، صنعت هواپیماسازی، نساجی و رنگ رزی است.

او با بیان اینکه این گیاه به دلیل تراکم و ویژگی‌های رویشی نقش مؤثری در حفاظت خاک از فرسایش‌های بادی و آبی به ویژه بارندگی در شیب‌ها و خاک‌های سبک دارد، افزود: برداشت این محصول با توجه به شرایط مناسب رویش و به دنبال بازدید کارشناسان مرتع از گون‌زار‌های شهرستان، با صدور مجوز بهره‌برداری انجام می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرضا با بیان اینکه دوره برداشت کتیرا هر ۴ سال یک بار است و بهترین نوع کتیرا از مراتع روستای قصرچم بهره برداری می‌شود، گفت: مساحت گون‌زار‌های شهرضا ۱۵۰ هزار هکتار است که امسال برای هزار هکتار از این مساحت مجوز بهره‌برداری صادر شده است.

او با اشاره به اینکه هر ساله با برگزاری دوره‌های آموزشی به ۱۵۰ نفر از ثبت‌نام کنندگان مجوز بهره‌برداری از محدوده گون‌زار تعیین شده اعطا می‌شود، بیان کرد: صنایع تبدیلی لازمه ایجاد بازار فروش برای کتیرا است.

آذرکیان با بیان اینکه از هر هکتار ۱۰ تا ۲۰ کیلو کتیرا برداشت شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان شهریور ماه ۱۵ تن کتیرا از محدوده گون‌زار مشخص شده برداشت شود، افزود: هرگونه بهره برداری غیر مجاز از مراتع بر اساس مفاد قانونی جرم محسوب شده و با متخلفان از طریق مراجع قضائی برخورد می‌شود.

او از افزایش ۲۵ درصدی تولید کتیرا در شهرضا نسبت به سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: تأمین علوفه، تولید ترکیب‌های مختلف دارویی، تغذیه‌ای و صنعتی و حفظ توازن محیطی آفات و امراض و سیلاب‌ها و حفاظت از گیاهچه سایر پوشش‌های گیاهی از نقش‌های مهم این گیاه در طبیعت است که عدم توجه و رسیدگی به آن و عدم نگهداری مناسب آن در طبیعت و بهره‌برداری نا مناسب می‌تواند این خواص را در طبیعت به نابودی بکشاند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرضا با بیان اینکه کتیرای جمع‌آوری شده به کشور‌های خاورمیانه و سپس به کشور‌های غربی مانند فرانسه و آلمان صادر می‌شود، خاطرنشان کرد: پاکسازی کبد یکی از خواص کتیرا است، این گیاه دارویی با ارزش برای درمان عفونت دندان و لثه بسیار مفید است.

انتهای پیام/م

 

برداشت کتیرا از شهرضا

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر