کد خبر: ۷۰۵۴۹۸۶
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۷

شهرستان درگز یکی از باستانی‌ترین و قدیمی‌ترین مناطق زیبا ایران است که دیدن از این منطقه خای از لطف نیست.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، درگز یکی از باستانی‌ترین و قدیمی‌ترین مناطق ایران است. این شهر با قدمتی حدود ۷ هزار سال در مرز ایران و ترکمستان قرار گرفته است.

سفر به تمدن هفت هزار ساله + تصاویر

ناحیه درگز از دوران پیش از اسلام تاکنون «دارا گرد»، «دارا گرذ»، «نیسایا»، «آپاوارتاکن»، «باورود»، «ابیورد»، «اتک»، «نسایا»، «نسا»، «درون»، «خاوران»، «دریجز»، نامیده می‌شده است.


بیشتر بخوانید : سفر به کاخ خورشید در ایام نوروز + تصاویر و فیلم


درباره نام‌گذاری این شهر شماری گفته‌اند چون در این ناحیه بیشه و درخت گز زیادی وجود داشته، به «دره گز» سرشناس شده است که درست نیست. داوری درست‌تر، از سده ۳ پ.م، یعنی زمان اشکانیان است.

پس از آن که اشکانیان علیه سلوکیان برخاستند، اشک اول (ارشاک) در ضمن نبرد کشته شد، ولی برادرش تیرداد به پیروزی رسید و شهری به نام «داراگر» در پارتیای اصلی بنیاد گذارد.

سبب این نام‌گذاری کشته شدن «دارا» (آخرین پادشاه هخامنشی) در این ناحیه است. این شهر پایتخت حکومت پارت بوده و محل دقیق‌تر آن در دامنه کوه‌های درگز است. درگز محل تولد نادرشاه افشار است و در روزگار وی بسیار آباد بود.

پس از او تکه و ترکمان، به انتقام مبارزات کوبنده نادری، آن را با خاک یکسان می‌کنند. از روزگاران قاجاریان درگز جایگزین «نسا» و «ابیورد»، شده و تا اوایل حکومت پهلوی اول، «محمد آباد» و «درجز» به کار برده می‌شد، ولی اندک‌اندک واژه پارسی آن، یعنی درگز رایج شد.

درگز، به علت مجاورت با مرز ایران و جمهوری ترکمنستان از اهمیت سیاسی و نظامی خاصی برخوردار است. بیشتر آثار تاریخی این شهر به دوره افشاریه تعلق دارند، از جمله قلعه مستحکم کلات نادری که در نزدیکی نوار مرزی قرار دارد. درگز هم‌اکنون شهری متوسط و آباد است و در شمال خراسان واقع شده است.

مقبره صید علیخان درگزی

سفر به تمدن هفت هزار ساله + تصاویر

شاعر و سیاستمدار بزرگ دوران مشروطه بود. وی اولین بانی تشکل فرهنگی و اصلاح‌طلبی خراسان آن زمان که مشهور به اصحاب سراچه بود. مقبره وی، امروزه در میان قبرستانی متروکه در حاشیه خیابان رضوان درگز قرار گرفته است.

محوطه باستانی بندیان درگز

سفر به تمدن هفت هزار ساله + تصاویر

محوطه باستانی بندیان بزرگ‌ترین گچ‌بری یافت شده از دوران ساسانی است. این محوطه در سال ۱۳۶۹ در اثر کار‌های تسطیح اراضی کشاورزی کشف شد و از سال ۱۳۷۳ تاکنون در دست حفاری و بررسی باستان‌شناسی است. برج خاموشی نیز دراین محوطه وجود دارد.

در آتشکده گچ‌کاری‌های زیبایی از دوره ساسانیان وجود دارد که موضوعات آن عبارت‌اند از پیروزی بهرام پنجم بر پادشاه هپتالیان، مراسم مذهبی در حضور آناهیتا، معرفی افراد به شاه، صحنه ضیافت تاج‌بخشی به شاه. درون آتشکده آتشدانی زیبا یافت شده و پنج کتیبه به خط پهلوی در محراب آن قرار دارد.

پارک ملی تندوره درگز

سفر به تمدن هفت هزار ساله + تصاویر

پارک ملی تندوره یکی از ۲۳ پارک ملی کشورمان است که به لحاظ نمونه‌های برجسته مظاهر طبیعی تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد. این پارک در نزدیکی مرز ترکمنستان و در منطقه‌ای کوهستانی با صخره‌ها و تپه ماهور‌های متعدد و دره‌های ژرف و پرشیب پوشیده از گیاهان قرار دارد و یکی از بهترین زیستگا‌های جانوران وحشی به ویژه قوچ و میش اوریال است.

یارم تپه درگز

سفر به تمدن هفت هزار ساله + تصاویر

یارم تپه یا به زبان محلی یاریم تپه شامل آثار اولین سکونت اقوام دوره ماقبل تاریخ و روزگار باستان در دشت است و ظاهرا این اقوام از هزاره پنجم قیل از میلاد در این محل ساکن شده و مدارج ترقی را تا اواخر دوره ساسانی در این جلگه پیموده‌اند.

یارم تپه به علت سکونت‌های مداوم شکل مرتب و منظمی را ندارد. تمدن یارم تپه را می‌توان معرف تمدن شمال شرقی ایران دانست که تاکنون مطالعه گسترده‌ای درمورد آن نشده است. برخی از نقوش برروی سفال‌ها منحصر به‌فرد بوده ود ارای خصوصیات و مشخصات محلی می‌باشد. این تپه تاریخی در حدود ۵۰۰ متری غرب بندیان ودر مجاورت رود درونگر قراردارد.


بیشتر بخوانید : سفر به بام زیبای ایران +تصاویر


قدمگاه درگز

در قسمت شمال غربی شهر درگز مقابل تپه باستانی صاحبجان بقعه و آرامگاه سید ابراهیم فرزند سیدمحمد، از سادات قرار گرفته است. تنها سنگ قبری سیمانی که روی آن نوشته شده بود «آرامگاه سید ابراهیم ولد سید محمد» و همچنین تصویر یک شانه بر روی سنگ حک گردیده بود در محل دیده می‌شود.

دره چهلمیر درگز

سفر به تمدن هفت هزار ساله + تصاویر

پارک ملی تندوره دارای دره‌های عمیق و چشم نوازی است که معروف‌ترین آن‌ها دره چلمیر است که در بخش شرقی پارک قرار دارد. دره چلمیر مهم‌ترین تفرجگاه مردم درگز نیز محسوب می‌گردد و هر سال در فصل تابستان بخش پایینی دره تعداد کثیری از مردم ناحیه را به خود جلب می‌کند.

قبرستان گبر‌ها درگز 

سفر به تمدن هفت هزار ساله + تصاویر

بنا بر متون و منابع کهن پیشینه این محوطه به قرون ۶ تا ۹ هجری و دوران ایلخانی باز می‌گردد. در این متون از زرتشتیان و مغ‌ها تحت نام گبر‌ها یاد شده است. این گروه از زرتشتیان در زمان ایلخانان به درگز مهاجرت کرده و دروستا‌های جلفا، خیرآباد مرکزی و پالکانلو مسکن گزیده‌اند و احتمالا به همین سبب مکان مزبور به قبرستان گبر‌ها معروف گردیده است. این قبرستان بر روی تپه‌ای قرار گرفته است.

بقعه علامه شهرستانی درگز

سفر به تمدن هفت هزار ساله + تصاویر

از مزارات معتبر شهرستان درگز بقعه منسوب به مدفن علامه شهرستانی است. وی در علوم کلام و اصول، تفسیر و حدیث و فلسفه و ادب از نامداران عصر خود به شمار می‌رفت و رسائل و کتب بسیاری از خود برجای نهاده است.

حمام جشن‌آباد درگز

سفر به تمدن هفت هزار ساله + تصاویر

ابن بنا در روستای جشن آباد از توابع دهستان شهرستان و بخش نوخندان به فاصله ۲۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان درگز واقع شده است. به استناد مدارک و شواهد موجود تاریخ احداث این حمام به دوران قاجاریه باز می‌گردد.

حمام جشن آباد به همت شخصی موسوم به حاج حیدر حیدری ساخته شده، لیکن بعد‌ها توسط اهالی روستا به صورت بنائی عام‌المنفعه خریداری شد.

تفرجگاه امام قنبر درگز

سفر به تمدن هفت هزار ساله + تصاویر

تفرجگاه امام قنبر در میان ارتفاعات الله‌اکبر و در نزدیکی روستای داغدار واقع شده است. این تفرجگاه چشم‌انداز‌ها و مناظر زیبای طبیعی، درختان گوناگون بسیار و همچنین نهر‌ها و رودخانه‌ای جاری دارد.

مهم‌ترین دلیل معروفیت تفرجگاه امام قنبر وجود چشمه‌های آب گرم معدنی است که اهمیت ویژه‌ای دارد. این چشمه‌ها دارای آب گرم معدنی با خواص موثر دارویی هستند.

پلکان نادری درگز

سفر به تمدن هفت هزار ساله + تصاویر

در گردنه جنوبی کوه‌های الله‌اکبر کنار شوسه نزدیک روستای کپکان راهی قرار دارد که حدود ۵۵ خم ۹۰۰ پله است که بر اثر تراش سنگ‌ها ایجاد شده است. عرض هر پله ۳ متر و پهنای آن ۳۰ متر و ارتفاع آن ۱۳ سانتی متر است. در کمرگاه پلکان سه کتیبه مربوط به این اثر وجود دارد به سختی قابل خواندن است.

نادرشاه افشار در این شهرستان که زادگاه خودش بود، به خاطر گذر دادن تجهیزات و افرادش به شهر‌های دیگر به دلیل صب‌العبور بودن در دل کوه‌ها راه مالرو و ارابه رو در ارتفاعات دشوار الله‌اکبر احداث کرد که نشانه عزم و اراده نادری بود. این راه مدت‌های مدیدی طول کشید، اما به پایان رسید.

روستا و دره شمخال درگز

سفر به تمدن هفت هزار ساله + تصاویر

اینجا شمخال است، بهشت ایران، بهشت خراسان. واردش که شوید یا باید تا انتها بروید یا باید برگردید، گزینه دیگری ندارید. دره شمخال با شیبی ملایم از روستایی با همین نام شروع می‌شود. چشمه سار‌های متعدد، آبشار‌های زیبا، درختان سر به فلک کشیده، جریان آب زلال، دیواره‌های عظیم و پر صلابت صخره‌ای تنها بخشی از جذابیت‌های دره است.


بیشتر بخوانید: سفر به شهر طلای سبز در ایام نوروز + تصاویر و فیلم


دالانها، حمام‌ها و غارگونه‌ها بسیارند و وصف ناپذیر. خنکای دره، نوای گوشنواز آب و نسیم دل انگیز، روح را می‌نوازد؛ درون را آرام و چشم‌ها را خیره می‌کند. این شکوه، زیبائی و صلابت، فسون گری طبیعت با روح است. باید خود را رها کرد، توهمی در کار نیست، خود حقیقت است.

لیست بیمارستان های استان خراسان رضوی

سفر به تمدن هفت هزار ساله + تصاویر

سفر به تمدن هفت هزار ساله + تصاویر

لیست رستوران های شهرستان درگز

رستوران آزادی درگز

آدرس: خیابان مدرس بالاتر از چهارراه آزادی رستوران آزادی
تلفن تماس ۴۶۲۲۵۰۰۴ و ۴۶۲۳۲۶۷۸

رستوران زیتون درگز

آدرس: خیابان مدرس ،بالاتر از چهارراه آزادی
تلفن :۰۵۱۴۶۲۲۰۰۰۰--۰۵۱۴۶۲۲۰۳۲۰

رستوران گل

آدرس : لطف اباد انتهای کمربندی روبروی منازل سازمانی گمرک
تلفن: ۰۵۱۴۶۶۲۳۰۹۹

رستوران هنرمندان

آدرس: بلوار امام خمینی مابین امام خمینی ۱۶ و ۱۸ جنب میوه فروشی مصطفایی و روبروی پروتئینی و قصابی ایرج

انتهای پیام/ز

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر