گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از موشک‌های کروز بومی/ (۱)

مدیر اسبق برنامه موشکی رژیم صهیونیستی: به‌‌ احترام موشک‌ ایرانی کلاه از سر برمی‌دارم + تصاویر

یوزی رابین مدیر اسبق برنامه موشکی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که "به‌‌احترام موشک‌ ایرانی کلاه از سر برمی‌دارم".

به گزارش خبرنگار  حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  قدرت موشکی ایران اکنون یکی از دستاورد‌های بزرگ جمهوری اسلامی در عرصه فناوری‌های نظامی و قدرت دفاعی کشور است که نقطه شروع این پیشرفت را می‌توان دوران جنگ تحمیلی و محاصره همه جانبه در آن زمان توسط سایر کشور‌ها دانست. امروز با تکیه بر توانمندی داخلی و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در فواصل زمانی کوتاه، موشک‌های جدید و مدرنی توسط نیرو‌های مسلح کشور رونمایی می‌شود که با معرفی هرکدام از آن‌ها دشمنان از پیشرفت ایران در عرصه دفاعی عصبانی‌تر شده و توانایی جمهوری اسلامی در عرصه دفاعی نمایان‌تر می‌شود.

 در شرایطی که قدرت نظامی بازدارنده ایران و توان مقابله کشور با هر گونه تهدید نظامی این روز‌ها محور بحث روز است. بررسی تکنولوژی موشک‌های ایران نشان می‌دهد که برد این موشک‌ها به دورترین نقاط اروپا و بیش از ۷۰ درصد آسیا می‌رسد و این توان دفاعی باعث نا امیدی دشمنان در حمله نظامی به خاک و تاسیسات حیاتی کشورمان شده است.

کروز هویزه

موشک کروز هویزه پس از شلیک

یکی از موثرترین سلاح‌ها در میدان‌های نبرد که توانایی ضربات سنگین و مهلک در زمین، هوا و دریا را دارند موشک‌ها هستند و یکی از اعضای این خانواده موشک‌های کروز هستند.

موشک کروز چیست و چه کاربردی دارد؟

حوزه کروزهای زمینی، عرصه‌ای بسیار حساس و مهم تلقی شده و امروزه بسیاری از کشورهای قدرتمند دنیا، غالب توان تهاجمی خود را بر پایه استفاده از این موشک‌ها (با عملکرد کروز) قرار داده‌اند؛ علت اینکه کشورهای قدرتمند توان خود را در حوزه تهاجمی "بهره‌گیری از قدرت موشکی در حوزه کروز" گذاشته‌اند می‌توان از چند جهت و با چند دلیل به‌راحتی فهمید.

موشک‌های کروز به‌دلیل هزینه کمتری که در فرآیند تولیدشان به‌نسبت تولید موشک‌های بالستیک دارند و از سوی دیگر، مؤلفه‌هایی که در فرآیند حرکت موشک به‌سوی هدف (اعم از پروفایل پروازی و فرآیند شلیک و هدایت) دارند، سالیان سال است که توسط قدرت‌ها مورد توجه واقع شده است. به‌طور مثال، غالب حملات موشکی آمریکا به عراق و سوریه، غالب حملات رژیم صهیونیستی به مواضع ارتش سوریه یا حملات کشورهای ائتلاف آمریکایی در سوریه، با استفاده از توان کروزی آنها انجام شده است.

مدیر اسبق برنامه موشکی رژیم صهیونیستی: به‌‌احترام موشک‌ ایرانی کلاه از سر برمی‌دارم + تصاویر

مدیر اسبق برنامه موشکی رژیم صهیونیستی: به‌‌احترام موشک‌ ایرانی کلاه از سر برمی‌دارم + تصاویر

موشک کروز نوعی موشک و نوعی هواگرد بی‌سرنشین هدایت شونده بوده که مسیر آن تا رسیدن به هدف قابل تغییر و هدایت است. در اغلب سامانه‌های کروز از نوعی موتور جت استفاده می‌شود، در حالی که موشک‌های دیگر از موتور راکتی استفاده می‌کنند.

موشک‌های کروز معمولاً تمام مسیر خود را در ارتفاع بسیار پائین (برای جلوگیری از تشخیص توسط رادار‌های دشمن) و با سرعت تقریباً ثابت با سرعت مافوق صوت یا نزدیک به صوت طی می‌کنند. تفاوت موشک کروز با پهپاد این است که کروز‌ها فقط به عنوان یک سلاح استفاده می‌شوند و کلاهک جنگی بخشی از بدنه آنهاست.

کروز هویزه

موشک کروز هویزه در هنگام شلیک

با توجه به لختی اولیه در هدایت موشک کروز، این امکان وجود دارد که موشک صد‌ها متر از مسیر منحرف شود. زیرا اگر چه با هدایت از این نوع لختی امکان انحراف برای موشکی که ده‌ها دقیقه پرواز می‌کند کم است، ولی برای موشکی که ساعت‌ها باید ادامه طریق دهد مناسب نیست. برای رفع عیب باید نوعی تصحیح در مسیر انجام شود تا در عمل مکمل هدایت اصلی آن باشد.

یکی از مهم‌ترین نکات درباره موشک کروز پرواز طولانی مدت این موشک است. به همین دلیل ممکن است توسط سامانه‌های منحرف کننده پدافندی دشمن، با وضعیت حرکت لختی موشک در طول مسیر امکان انحراف از چند متر تا چند صد متر وجود داشته باشد، البته با وجود سامانه‌هایی نظیر سامانه انطباق متقابل پشت سر هم جغرافیایی، سامانه سی دی اس و سامانه جی پی اس احتمال این مورد بسیار کاهش می‌باید.

موشک‌های کروز دارای چهار مولفه عمده هستند؛ اولین مولفه موشک‌های کروز استفاده از نیروی آیرودینامیکی در طبقات پایین جو (۳۰ کیلومتر یا ۱۰۰۰۰ پا) است.

مدیر اسبق برنامه موشکی رژیم صهیونیستی: به‌‌احترام موشک‌ ایرانی کلاه از سر برمی‌دارم + تصاویر

دومین مولفه این موشک‌ها توانایی تغییر مسیر و ارتفاع حرکت خود در طول مسیر حرکت است. سومین مولفه موشک‌های کروز، برد بیش از۵۰ کیلومتری آنهاست. آخرین و مهم‌ترین ویژگی و مولفه آن‌ها قابلیت هدایت مداوم در طول مسیر به سوی هدف نهایی‌ست.

موشک کروز موشکی راهبردی است و به همین دلیل قابلیت پنهان شدن از دید رادار‌های دشمن به دلیل سطح مقطع کوچک، دارابودن موتور توربوفن با تابش حرارتی کم و سطح پرواز پایین را داراست. موشک‌های کروز را می‌توان از نظر اندازه، سرعت (فراصوتی یا فروصوتی) و نحوه پرتاب تقسیم‌بندی کرد. موشک‌های کروز بسته به شیوهٔ پرتاب به سه دسته هواپایه، دریاپایه و زمین پایه تقسیم می‌شوند.

باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد طی مجموعه گزارش‌هایی، موشک های کروز بومی و ساخت داخل را معرفی کند. 

اولین گزارش از این مجموعه به بررسی موشک کروز بومی سومار اختصاص دارد که بررسی کامل آن را در ادامه مطالعه می‌کنید.

موشک کروز هویزه

موشک کروز هویزه یکی از انواع موشک های کروز ساخت ایران است که  ۱۳ بهمن ماه سال گذشته و در جریان نمایشگاه دستاوردهای دفاعی و سازندگی توسط امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و با حضور سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه رونمایی شد.

کروز هویزه

رونمایی از موشک کروز هویزه

طبق اعلام وزیر دفاع، این موشک بردی معادل ۱۳۵۰ کیلومتر داشته و آزمایش پروازی آن در برد پروازی ۱۲۰۰ کیلومتر انجام و این موشک موفق شد که اهداف از پیش تعیین شده را با دقت مورد اصابت قرار دهد.

وزارت دفاع، ساخت و تولید موشک کروز هویزه را گامی موثر در افزایش توانمندی نیرو‌های مسلح و قدرت بازدارنگی کشور دانسته و اعلام کرده که این موشک «دستان بلند» نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه دفاع موشکی کروز است.

موشک کروز هویزه در هنگام شلیک

موشک‌های ایرانی غالبا از هدایت چندگانه بهره می‌برند که احتمالا مهمترین‌شان "ترکام - TERCOM" باشد. این نوع هدایت براساس یک نقشه از عوارض زمین شکل می‌گیرد و موشک برمبنای اطلاعات ورودی به رایانه و یا رایانه‌های پرواز، طی مسیر کرده و با ابزار‌های متنوعی مسیر حرکتش را اصلاح و دقت خود را افزایش می‌دهد.

کروز هویزه

نمایی از چندین فروند موشک های کروز هویزه

در عین حال، مسلم است که فقط از این نوع هدایت برای ناوبری موشک‌ها بهره برده نمی‌شود، بلکه از چند نوع هدایت دیگر نیز برای هدایت دقیق موشک‌های ایرانی استفاده می‌شود که گلوناس و INS از جمله آنهاست؛ کما اینکه سپاه پاسداران نیز در مورد موشک کروز ۱۵۰۰ کیلومتری خودش (هنوز رونمایی نشده است) اعلام کرده که این موشک از طیف متنوعی از سیستم‌ها از جمله Gps، Glonass، Tercom، Ins و Dsmac بهره می‌برد.

هویزه در رسانه های خارجی

پایگاه تحلیلی دبکا فایل متعلق به رژیم صهیونیستی در مطلبی با بررسی این موشک کروز به مشخصات فنی این موشک پرداخته و در توصیف آن نوشته که نه تنها اسرائیل بلکه آمریکا هم توان مقابله با موشک کروز جدید ایران را ندارد.

 یوزی رابین مدیر اسبق برنامه موشکی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که "به‌‌احترام موشک‌ ایرانی کلاه از سر برمی‌دارم" اما حالا دشمنان ایران با رونمایی از نسل جدید موشک‌های کروز زمینی، بهتر و بیشتر دریافته‌اند که "کروزهای زمینی ایران" یعنی مشکل جدی و جدید برای آنها، یعنی "دست‌ِبزن" جدیدی که معادلات منطقه‌ای آنها را حتماً تحت تأثیر جدی قرار خواهد داد.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
شیر ایرانی
۲۳:۰۱ ۱۹ شهريور ۱۳۹۸
دشمنان اسلام بدانند اگر دست از پا خطا کنند به فنا خواهند رفت.الله اکبر
Iran, Islamic Republic of
رها نیازی
۱۵:۰۱ ۱۹ شهريور ۱۳۹۸
مرحبا
Iran, Islamic Republic of
علی
۱۳:۱۱ ۱۸ شهريور ۱۳۹۸
درودبرشما
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۵:۵۷ ۱۸ شهريور ۱۳۹۸
فتبارک الله
Iran, Islamic Republic of
بیژن آزاد
۰۱:۲۱ ۱۸ شهريور ۱۳۹۸
خدا قوت خدا قوت
دست مریزاد
به شما افتخار میکنیم.
چه خوش گفت رهبر عزیزمان: اگر غلطی از سردمداران رژیم صهیونیستی سربزند، تل آویو و حیفا را با خاک یکسان میکنیم.
Iran, Islamic Republic of
مصطفی
۰۰:۵۳ ۱۸ شهريور ۱۳۹۸
انشا الله به گفته رهبر عزیز تا چند سال دیگه اسرائیل از کره زمین محو خواهد شد .
به قول امام خمینی کبیر ، اگر هر ایرانی یک سطل آب روی اسرائیل برگزید، از آن چیزی باقی نخواهد ماند .
پیروز باد ایران . مرگ بر اسرائیل.
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۲۰:۳۲ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
با خدا باش پادشاهی کن این نتیجه با خدا بودن است شکر خدا
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۹:۰۰ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
الحمدلله رب العالمین
موفق و موید و پیروز باشید . یاحسین
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۸:۳۹ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
نمی دانم خودتان میدانید
Iran, Islamic Republic of
محمدعلی سلیمی پور
۱۸:۳۷ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
لازم نیست کلاه ت برداری بامید خدا میزنیم کلاهت بیفتد...تاخم شدی کلاهت برداری ی تیپا میزنیم که تو واشنگتن بیایی پایین...
Iran, Islamic Republic of
Mz
۱۸:۰۳ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
ای یاوران امام زمان عج و نایبش امام خامنه ای موفق وسالم وپیروز باشید شما باعث سرفرازی و امنیت ماهستید . دستتان را می بوسیم ودر مقابل خدمت صادقانه شما به پاس احترام سرخم میکنیم .
Bulgaria
ناشناس
۱۵:۰۸ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
افرین بر سپاه و ارتش .کشور را باید سپاه اداره کنه.
Bulgaria
ناشناس
۱۵:۰۷ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
افرین بر سپاه و ارتش
Bulgaria
ناشناس
۱۵:۰۷ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
افرین
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۴:۳۴ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
آفرین به این جوانان و تیزهوشان ایرانزمین
Iran, Islamic Republic of
پاینده ایران
۱۴:۱۵ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
خداروشکر. باعث افتخاره. اگه این پیشرفت‌ها نبود، کلاهمون پس معرکه بود.
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۳:۵۹ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
مرگ بر اسرائیل و همدستانش
United States
ج.ص
۱۳:۵۰ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
درود بررزمنگان اسلام
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۳:۳۷ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
زنده باد رهبر عزیزم جانم فدایش
Iran, Islamic Republic of
ارش
۱۳:۱۸ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
الله اکبر الله اکبر
بزنید این رژیم اشغالگر را تار و مار کنید
خدا لعنت کند این ظالمان بچه کش را
Iran, Islamic Republic of
مجتبی
۱۳:۰۹ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
به وازرت دفاع بگویید فریب احترام افسران دشمن را نخورن اگه به ایران حمله بشه باید مراکز حساس رژیم صهیونیستی را بمباران کنند
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۲:۵۶ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
ننگ بر رژیم صهیونیستی
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۲:۵۳ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
باید دشمنان اسلام را هر چه زودتر خشکانده بشه و نابود
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۲:۴۸ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
اسرائیل کودک کش باید نابود بشه
Iran, Islamic Republic of
رضا
۱۲:۴۸ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
یوزی رابین امروز در مقابل قدرت موشکی محور مقاومت کلاه از سر برداشتی برای احترام کردن شاید روزی فرا رسد که تمام صهیونیستها دستهایشان را به علامت تسلیم مقابل فرماندهان عالی محور مقاومت بالا ببرند و پرچم سفید را بالای سرشان بردارند چون تنها راه نجاتشان شنا کردن از طریق دریا خواهد بود و روزی سخن شیخ سیدحسن نصرالله محقق میشود که با "حمله اسرائیل به محور مقاومت اسرائیل به عصر حجر برخواهد گشت".......
Iran, Islamic Republic of
م
۱۲:۳۰ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
مرگ بر اسرائیلللل
United Kingdom
اصغر دادآفرین اصل
۱۲:۲۶ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
به کوری چشم دشمنان ایران و اسلام .
Iran, Islamic Republic of
رضا
۱۲:۱۵ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
ایکاش دانشمندان نخبه ایرانی در سپاه به بدنه پهپادهای رادار گریز+سرعت مافوق صوت نیز دست پیدا میکردند تا پیشرفت رو به جلوی در این زمینه همگام با کشورهای پیشروئی همچون کشور چین و کشور روسیه بود تا از دنیای امروزی تسلیحات پیشرفته عقب نمانیم و همگام با دنیا در حال پیشرفت باشیم انشاءالله تعالی ماشاءالله تعالی.......
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۲:۱۴ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
درود بر سپاه
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۱:۴۶ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
تو باید گردنت هم از بدنت برداری فقط کلاه کافی نیست رژیم صهیونیستی بی مصرف
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۱:۳۴ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
بایادویاری خداوندپیش بسوی ساخت‌ وآزمایش پشرفته ترین بمب اتم ایرانیه ایرانیه ایرانی چه لذتی وچه عظیمتی خواهدداشت انشاالله تعالی
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۱:۳۴ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
بایادویاری خداوندپیش بسوی ساخت‌ وآزمایش پشرفته ترین بمب اتم ایرانیه ایرانیه ایرانی چه لذتی وچه عظیمتی خواهدداشت انشاالله تعالی
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۰:۵۷ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
الحمد لله
Iran, Islamic Republic of
ا
۱۰:۵۲ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
مرگ بر اسرائیل و رژیم صهیونیستی
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۹:۵۹ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
؟؟؟؟!!!!!!! پس چرادست از حملات خود برنمی دارد؟؟!!!!!
Iran, Islamic Republic of
علی
۰۹:۴۸ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
به سپاه پاسدارن و ایرانی بودنم افتخار میکنم .
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۹:۱۵ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
باسلام
درود بر ارواح پاک شهدای عزیزمان
شهید حسن تهرانی مقدم ( پدر موشکی ایران ) : روحت شاد و یادت گرامی
United States
ناشناس
۰۸:۴۸ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸
بایه دست باید کلاهش روبگیره که باد موشکه نبره وبادست دیگه بند تنبان رامحکم نگهداره..
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر