کد خبر: ۷۰۶۹۵۳۲
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۳
مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد؛

آیت الله نوری همدانی بر جدی گرفتن درس اخلاق در حوزه‌های علمیه تأکید کرد و گفت: طلاب باید با اخلاص تمام در حوزه گام بردارند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم، آیت الله حسین نوری همدانی مرجع تقلید شیعیان در آیین افتتاحیه رسمی حوزه‌های علمیه کشور در مدرسه علمیه فیضیه گفت: امام صادق (ع) بر لزوم احیای امر و فرهنگ خواسته اهل بیت (ع) تأکید دارند که از این جهت، حوزه‌های علمیه مهم‌ترین نقش را دارند.

او افزود: اهل بیت (ع) بیان کردند که مردم را به اسلام دعوت کنید، ولی نه به زبان، بلکه به عمل؛ امام علی (ع) در کلمات قصار خود بیان می‌کنند که علما از نظر فکر و فرهنگ و ایمان به حدی شایستگی دارند که علم آن‌ها به قلبشان سرازیر می‌شود؛ امام در ادامه توصیفات عالی را در زمینه علما بیان می‌کنند.

استاد سطوح عالی حوزه یادآور شد: علما باید دو مرحله را در زندگی خود مورد توجه قرار دهند؛ مرحله اول، مرحله طلبگی و مرحله دوم مرحله عالم شدن است که هر کدام دارای ویژگی‌هایی است که باید به آن توجه شود.

او گفت: علما برای تربیت طلاب همین دو عرصه را مورد توجه قرار داده‌اند؛ طلاب نیازمند خط مشی خاصی برای خدمت هستند؛ همچون کسانی که به میدان جنگ می‌روند باید با تجهیزات جنگی تمرین کرده و آشنا شوند تا در میدان نبرد با آن آلات و ابزار به نبرد بپردازند.

آیت الله نوری همدانی تصریح کرد: پس از طی دوران طلبگی می‌توانیم به عنوان یک عالم و فقیه فعالیت داشته باشند؛ پرو بال ملائک خدا زیر پای طالبان علم قرار دارد؛ این تعبیر از تعابیر بلندی است که اهل بیت (ع) در خصوص تعلیم علم بیان کرده‌اند.

او اخلاص را اولین پیش نیاز طلب علم در حوزه دانست و گفت: طلاب باید با اخلاص تمام در حوزه گام بردارند؛ توفیقات الهی نیز با اخلاص ما مرتبط است؛ اگر کسی بخواهد همچون علمای بزرگی، چون شیخ طوسی باشد باید مخلص، همت‌مند و جدی و پرتلاش باشد.

این مفسر قرآن کریم یادآور شد: علامه امینی (ره)، علمایی را ذکر می‌کند که در راه اسلام به شهادت رسیدند که در این زمینه به ۱۲۱ نفر از قرن ششم به بعد اشاره دارد.

او منظم بودن را یکی از مهم‌ترین اصول طلبگی دانست و گفت: طلاب باید تمام فعالیت‌های خود را در قالب نظم بچینند و بر اساس آن عمل کنند.

آیت الله نوری همدانی ادبیات را از اصول تحصیل در حوزه دانست و تصریح کرد: بسیاری از طلاب تحصیلات خوبی دارند، ولی نمی‌توانند یک متن و کتاب بنویسند؛ سخن گفتن و نوشتن نیازمند ادبیات است و به همین جهت طلاب باید در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشند.

او افزود: سحرخیزی و تهجد و نماز شب از اصول حضور در حوزه است؛ معنویت، دل انسان را برای پذیرش علم و افکار عالی آماده می‌کند؛ امام علی (ع) ادای نماز شب و همنشینی با قرآن و روایات را از خصایص مهم علما بیان می‌کنند.

مرجع تقلید شیعیان یادآور شد: اخلاق محوری در حوزه‌های علمیه بسیار مهم است؛ همه ما محتاج به معلم و متذکر اخلاق داریم؛ درس اخلاق در حوزه‌های علمیه بسیار مهم است؛ از مدیران حوزه می‌خواهیم که در این امر کوشا باشند؛ امام راحل در ۱۰ فراز در صحیفه نور خود به مسئولیت‌های مهم و مؤثر تأکید کرده است و به همین باید به این امر مهم و مؤثر یعنی برگزاری دروس اخلاق در حوزه اهتمام داشته باشیم.

او افزود: هر هفته باید دروس اخلاق با شکوه از حوزه ما پخش شود تا مردم بدانند که چه اصول اخلاقی را باید رعایت کنند؛ این دروس برای مردم نیز بسیار مهم است.

آیت الله نوری همدانی تصریح کرد: امام جواد (ع) بیان می‌فرمایند که تفقه از همه چیز بالاتر است و هر کسی به هر مقام بالا می‌خواهد برسد باید از نردبان تفقه بالا برود؛ اگر طلاب می‌خواهند در آینده جامعه مؤثر باشند باید به مقام فقاهت برسند.

او با ذکر این مطلب که اداره حوزه، بسیار مهم است، افزود: وظایف بزرگی بر عهده علما و بزرگان حوزه است؛ مدیران حوزه نیز در این زمینه وظایف سنگینی به عهده دارند.

استاد سطوح عالی حوزه در ادامه بر نقش اساتید در حوزه تأکید کرد و یادآور شد: استاد باید از نظر اخلاق و معنویت در درجه بالایی باشد؛ در روایات بیان شده است که معلمان باید پیش از تعلیم دیگران به خودسازی اخلاقی و معنوی بپردازند.

وی گفت: بنده از ابتدای حضور در حوزه خدمت بزرگانی، چون حضرات آیات حجت، بروجردی، امام راحل، داماد و... تلمذ کرده‌اند و دروس این بزرگان را نوشته و با خود همراه داشتم و از آن‌ها استفاده‌های بسیار کردم.

آیت الله نوری همدانی تصریح کرد: در حالات عموی مرحوم آیت الله العظمی حجت، مرحوم آیت الله سید حسین کوه کمری، بیان شده که ایشان در یک مسجد، متوجه تدریس بسیار دقیق یک روحانی در گوشه مسجد شد و به همین جهت روز دوم و سوم نیز در درس ایشان شرکت کرد و ایشان را عالمی در سطح عالی یافت، به همین جهت وقتی بر منبر درس رفتند، بیان کرد که یک نفر در این جمع حاضر است که برای استادی از من لایق‌تر و ماهرتر است و به همین جهت ایشان را در جای خود می‌نشانم تا ایشان بر ما تدریس کنند و به همین جهت دست شیخ انصاری را گرفت.

انتهای پیام/الف

دروس اخلاق در حوزه جدّی گرفته شود/ تأکید بر توجه طلاب به ادبیات

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر