کد خبر: ۷۰۷۱۲۶۴
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
گزارش/
یک ماه از زمان اجرای استفاده از کارت سوخت شخصی می گذرد و خبرها حاکی از آن است که جامعه به دنبال یاری رساندن به مدیریت صحیح استفاده از منابع فسیلی و ارزشمند کشور است.
 
آخرین جزئیات اجرای طرح کارت سوخت در کشور /تنها ۱۰ درصد از سوختگیری ها با کارت سوخت شخصی است!به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، چراغ سبز دولت برای عملیاتی شدن استفاده از کارت سوخت، با به صدا در آمدن زنگ خطر مدیریت ناصحیح سوخت در کشور، روشن شده است و تمام دارندگان خودرو از ۲۰ مرداد امسال موظف هستند سوخت گیری خود را با کارت سوخت شخصی و جایگاه دار انجام دهند.

شاید می‌توان گفت با عملیاتی شدن مرحله اول استفاده از کارت سوخت، یعنی صدور و تحویل این کارت‌ها به دارندگان خودرو‌ها و موتور سیکلت‌ها بار سنگین این مسیر زمین گذاشته شد و به نوعی موفقیت دوباره مدیریت صحیح مصرف سوخت به اثبات رسید. هرچند وجود اختلاف نظر‌ها و بعضا مشکلات فنی در این بین جزء طبیعی و جدا نشدنی یک هدف بزرگ است.
گفته می شود در این روزها بیش از حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار درخواست صدور کارت المثنی به شرکت پخش فرآورده های نفتی ارائه شده است  که از این عدد حدود ۷۰ درصد آن تولید و مابقی کارت‌ها نیز نهایتا تا آخر مهر صادر می‌شود. 

مشکلاتی نظیر معطل ماندن کارت‌های سوخت در باجه‌ها ، تاخیر در صدور و تحویل آن و ... که به همین جهت سراغ رؤسای اصلی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی رفتیم تا علت و آمار‌های نهایی را جویا شویم.
 
چشم انداز یک ماهه به آغاز فرآیند احیای کارت سوخت در کشور/تنها 10 درصد از سوختگیری با کارت سوخت شخصی است!تصویری رسمی کارت سوخت 

صدور کارت سوخت به مرحله پایانی رسیده است

حمید قاسمی ده چشمه، معاون رئیس شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران درگفت و گو با  خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، ضمن تشریح آخرین مراحل اجرایی استفاده از کارت سوخت در کشور گفت:  طبق آخرین اطلاعات دریافتی تقریبا تمام نیاز مردم در صدور کارت سوخت تامین شده است و می‌توان گفت صدور کارت سوخت به مرحله پایانی رسیده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا جایگاه داران مجاز به تخصیص ۱۵ لیتر بنزین به هر خودرو هستند؟ گفت:  محدودیت ارائه سوخت برای هر خودرو در کشور ۳۰ لیتر است و ۱۵ لیتر عملیاتی نشده است؛ تمام این محدودیت‌ها به این دلیل است که افراد از کارت سوخت شخصی خود برای کمک به تحقق مدیریت منابع سوخت انجام شود.

قاسمی بیان کرد: هم اکنون میزان استفاده از کارت سوخت شخصی برای سوخت گیری در کشور  زیر ۱۰ درصد است یعنی در یک ماه به انتظارات ما نرسیده است.
 
او در پاسخ به این سوال که چند شهر به سیستم استفاده از کارت سوخت متصل هستند، گفت:  تمام شهر‌های ما به کارت سوخت متصل هستند و تمام جایگاه‌های عرضه سوخت نیز مجهز به سیستم یکسان و توانمند در  پذیرش کارت‌های سوخت هستند. برای ۹ کلانشهر به صورت ۱۰۰ درصد‌ی کارت سوخت صادر شده است و در شهر‌های کوچک نیز فعلا منتظر تقاضا‌های جدید  برای صدور کارت سوخت هستیم.

معاون رئیس شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در پایان گفت: جایگاه داران تمام همکاری خود را برای ارائه سوخت با کارت سوخت جایگاه دار انجام می‌دهند و ما نیز امیدواریم شایعه‌ی دریافت مبلغ اضافی از مردم هیچ وقت صحت نداشته باشد و جایگاه داران اقدام به دریافت مبلغ نکنند.
چشم انداز یک ماهه به آغاز فرآیند احیای کارت سوخت در کشور/تنها 10 درصد از سوختگیری با کارت سوخت شخصی است!

تا پایان مهر تمام کارت‌های سوخت خودروها صادر می شود

 بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در حاشیه مراسم امضای قرار داد توسعه میدان گازی بلال با  ۲ شرکت ایرانی در جمع خبرنگاران به رسوب یک میلیون کارت سوخت در باجه‌های پستی اشاره کرد و در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مبنی اینکه چه زمانی تمام شهرهای کشور به سیستم استفاده از کارت سوخت متصل خواهند شد؟ گفت: تا پایان مهر تمام کارت‌های سوخت خودروها صادر می شود، علت تعلل در صدور این کارت‌ها، محدودیت انتشار ۴۰ تا ۵۰ هزار کارت در روز است.

او افزود: هم اکنون ۹ کلانشهر به صورت صد در صدی با صدور کارت به شبکه رسمی کارت سوخت متصل شده اند که پیش بینی می شود تا پایان سال این اتصال سراسری باشد. کاهش میزان استفاده سوخت در جایگاه ها به این دلیل است که افراد از کارت سوخت خود استفاده کنند و ما مدیریت مصرف سوخت داشته باشیم.

۶۰ درصد مردم هر بار زیر ۳۰ لیتر سوخت گیری انجام می‌دهند

امیر وکیل‌زاده مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  اظهار کرد: جدیدترین آمار‌ها نشان می‌دهد حدود ۶۰ درصد از هموطنان همچنان زیر ۳۰ لیتر سوخت گیری انجام می‌دهند و می‌توان گفت نیاز افراد به بنزین با کارت سوخت جایگاه داران تامین می‌شود. این درحالیست که برای استفاده از کارت سوخت محدودیت‌هایی اعمال شده است.

او بیان می‌کند: همچنان خواهش و توصیه داریم  هنگام سوختگیری از کارت شخصی استفاده شود هر چند استفاده از آن در هفته‌های گذشته رشد داشته است، اما برای آمار دادن فعلا زود است چراکه هر خودرو در ماه ۲ تا ۳ بار سوختگیری انجام می‌دهد و طرح کارت سوخت تازه یک ماه راه افتاده است؛ امیدواریم در هفته آینده میزان استفاده از کارت سوخت شخصی افزایش پیدا کند.

وکیل زاده تاکید کرد: قرار بود از همان روز اول اجرای طرح، استفاده از کارت سوخت جایگاه داران محدود شود، ولی هم چنان  این محدودیت ها اعمال نشده است.

امکان صدور ۲ کارت سوخت برای یک خودرو وجود ندارد

این مقام مسئول در پاسخ به ابهام یکی از هموطنان مبنی بر اینکه آیا ممکن است برای یک خودرو ۲ کارت سوخت صادر شود؟ گفت: امکان ندارد برای یک خودرو ۲ کارت سوخت صادر شود تاکنون ادعا‌های زیادی را بر این مبنا بررسی کرده ایم، اما ممکن نیست. ۲ حالت وجود دارد آن هم اینکه فردی خودروی خود را فروخته و خودروی جدید خریداری کرده است، اما کارت سوخت خودروی قبلی را تحویل خریدار نداده است حال کارت سوخت خود  روی جدیدش را دریافت می‌کند. این موضوع شاید به صورت اتفاقی نادر رخ دهد، اما به هیچ عنوان امکان سوء استفاده از آن برای کلاه برداری و دریافت مبلغ پست وجود ندارد.

وکیل زاده در پایان گفت: هم اکنون یک میلیون و ۱۰۰ هزار کارت سوخت معوقه در باجه معطله پست وجود دارد که تنها ۶۰۰ هزار کارت جدید و مربوط به امسال است و مابقی مربوط به کارت‌های سوخت صادر شده در سال ۹۳ است.

چشم انداز یک ماهه به آغاز فرآیند احیای کارت سوخت در کشور/تنها 10 درصد از سوختگیری با کارت سوخت شخصی است!

سوال‌های متداول در دریافت کارت سوخت

محمد علی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک و کارشناس انرژی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  با اشاره به ایراد‌های کلی طرح کارت سوخت، گفت: برخی معتقدند ارائه بنزین با کارت سوخت مشکلاتی به همراه دارد که از جمله آن می توان به معطلی در جایگاه ها اشاره کرد اما دیدی اشتباه است و قطعا مشکل‌زا نخواهد بود و این مورد در برابر آثار مثبتش قابل مقایسه نیست. با استفاده از کارت سوخت می توان ۴۰ درصد در مصرف بنزین صرفه جویی کرد.

مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران بیان کرد: ارائه بنزین با کارت سوخت از مصرف بی رویه آن جلوگیری می کند و حتی مصرف بنزین نیز بهینه و محدود می شود، ضمن اینکه با این کار از قاچاق بنزین می توان جلوگیری کرد.

به گفته خطیبی، اکنون  مقدار زیادی از مصرف بی رویه در راه قاچاق هدر می رود که آن هم به دلیل اختلاف قیمتی است که بین کشور ما و کشور همسایه وجود دارد، یعنی انرژی کشورمان به راحتی قاچاق می شود، بنابراین این مصرف بهینه و کنترل مصرف بدون اینکه از نظر قیمت به مردم فشار بیاورد باعث می شود که جلوی قاچاق هم گرفته شود.


بیشتر بخوانیدسوخت‌گیری فقط با کارت سوخت مالک وسیله نقلیه


مشکلی در روند سوخت گیری وجود ندارد

نماینده سابق ایران در اوپک بیان کرد: افرادی که طبق گذشته بنزین مصرف می کردند، همچنان مصرف کننده  معمولی هستند و افرادی که بی رویه بنزین مصرف می کنند باید هزینه آن را پرداخت کنند و با اجرای طرح کارت سوخت هم از قاچاق بنزین جلوگیری می شود و هم به اقتصاد کشور کمک زیادی می شود.

خطیبی با اشاره به رقم قاچاق سوخت، گفت: رقم قاچاق، رقمی قابل توجه است.  بنزین و گازوئیل با زحمات زیادی تولید می شود اما برای اینکه به مردم فشار وارد نشود با قیمت‌های مناسبی عرضه  می شود.

او افزود: این منابع برای مردم کشور است و برای کشور‌های همسایه نیست که بخواهند از این اختلاف قیمت استفاده کنند. کنترل مصرف و عرضه بنزین، در مصرف بی رویه آن جلوگیری می کند و به ویژه جلوی قاچاق را هم می‌گیرد که می تواند برای اقتصاد کشور بسیار مفید باشد، این رویه باید به طور جدی انجام و اعمال شود.

حال باید منتظر ماند و دید که اهداف وزارت نفت در کنترل میزان مصرف سوخت و همچنین کاهش قاچاق سوخت ارزان به کشورهای همسایه تا چه حد موفق و عملیاتی خواهد بود.

چشم انداز یک ماهه به آغاز فرآیند احیای کارت سوخت در کشور/تنها 10 درصد از سوختگیری با کارت سوخت شخصی است!

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
توجه :واسه من و کسانی که تو سیستان و بلوچستان زندگی میکنن اگه تو مسافرت از سهمیه کارت سوختم استفاده کنم زمانی که تازه شارژشده تو مسافرت خارج استان بچرخم و سوختم تموم بشه تو این استان برسم هیچ جایگاهی بهم سوخت نخواهد داد.و سهمیه هم نداریم .امسال همین اتفاق واسم افتاد جایگاه دارها میگفتن شما با کارتتون بزنید از سهمیه این استان کم نمیشه ولی کم شد ما دوتا ماشین بودیم و استفاده کردیم و هر دوتا کم شد.
ج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
باید دست جوانان داد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
چه ربطي داره؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
متاسفانه هیچ هماهنگی بین شرکت صادر کننده کارتها و اداره پست وجود ندارد و علی رغم اطلاعات مبنی بر صدور کارت هنوز به اداره پست نرسیده. لطفا بررسی فرمایید.
بهزاد تیموری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
متاسفانه اتصال سیستم شبکه پلبس +10 با سیستم پخش سوخت دچار مشکل است اینجانب در پلیس +10 واقع در تقاطع خیابان دولت / پاسداران نسبت به در خواست کارت سوخت در تاریخ 24/5/1398برای اتوموبیل زانتیا نمودم و رسید پرداخت را نیز دارم پس از 4 هفته به پلیس + مراجعه کردم جواب آنان دادن رسید وجه پرداخت برای اتوموبیل دیگری متعلق به شخص دیکری ثبت شده و هیچکونه مسولیتی نمیپذیرند و من که میبایستی مجدا مدارک تهیه و پپرداخت مجدا نمایم
خشایار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
لطفا وضعیت کارت سوخت خودروهای کلاسیک را معلوم کنید.چرا صادر نمی شود؟
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
چی شد دولت تدبیر وزیرش میگفت کارت سوخت ومسکن مهر بیخودی هست آخرش خودشون هم فهمیدن راه درست کارت سوخته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
والااینها همه بهانه است برای گرون کردن بنزین یک مدت روی کارتهای سوخت مانور میدن که بنزین را گرون کنند
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
بنزین باید گرون کنند تا تراقیک کم شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
معلوم نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
اب و برق و گاز بنزین رایگان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
همون اول بگید بنزین لیتری 5 هزار تومان
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
بنزین با قیمت تمام شده، عرضه شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
چرا بدون اگاهی پیام میذاری؟ تو اصلا میدونی قیمت تمام شده یعنی چی؟ این روش برای اماده کردن مردم برای بالا بردن قیمته والا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
اقا بيخيال اين کارت سوخت بشيد
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر