کد خبر: ۷۰۷۲۴۹۹
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۸

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از پیش بینی تولید ۲۰۰ هزار و ۲۹۲ تن انگور از باغات استان در سال جاری خبرداد.

آغاز برداشت انگور از باغات آذربایجان غربی / پیش بینی تولید بیش از ۲۰۰  هزار تن انگوربه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه ،رسول جلیلی رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در جمع خبرنگاران گفت: سطح باغات انگور استان ۲۰هزار و ۳۷۲ هکتار بوده و شهرستان ارومیه با بیش از ۱۱ هزار هکتار رتبه اول سطح زیر کشت این میوه در استان می‌باشد و امسال با پیش بینی تولید بیش از ۱۴۰ هزار تن بیشترین میزان تولید را در استان به خود اختصاص داده است.

جلیلی با بیان اینکه این استان رتبه چهام کشوری در تولید انگور را به خوداختصاص داده است، تصریح کرد: حدود ۳۵ درصد از محصول تولیدی انگور به صورت تازه خوری و حدود ۳۰ درصد نیز تبدیل به کشمش می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: بخشی از انگور تولیدی نیز سالانه به کشور‌های عربی و روسیه صادر می‌شود.

جلیلی با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ رقم انگور در استان تولید می‌شود بیان کرد: رقم سفید کشمشی، قرمز کشمشی، تبرزه سفید و قرمز، ریش بابا، حسینی، خلیلی، لعل بیدانه و قزل اوزوم از جمله آنهاست.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه از برگ مو وهسته این میوه بهشتی برای تهیه غذا و روغن گیری استفاده می‌شود، گفت: انگور به صورت دوشاب (شیره)، کشمش، سبزه، آبمیوه، سرکه و غوره در صنایع تبدیلی تولید می‌شود.

او با بیان اینکه نیمه اول مردادماه بهترین زمان آبغوره گیری است، ادامه داد: در این استان که بالغ بر ۲۰هزار هکتار باغ انگور را دارا می‌باشد، هر ساله در مرحله غوره شدن و قبل از رسیدن و شیرین شدن انگور بخشی از غوره‌ها به آبغوره تبدیل می‌شود.

جلیلی بیان کرد: انگور دومین محصول باغی استان بوده و بیش از ۳۰ هزار بهره بردار به طور مستقیم و ۳۰ هزار نفربه صورت غیر مستقیم در امر داشت و برداشت، بسته‌بندی و حمل و نقل انگور فعالیت نموده و از این راه امرار معاش می‌کنند.

 

انتهای پیام/م

 

برداشت انگور از باغات آذربایجان غربی آغاز شد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر