کد خبر: ۷۰۷۳۵۲۶
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی:

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در سال تحصیلی جدید یک میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز و ۹۰ هزار معلم در ۵۲ هزار کلاس درس ۹ هزار مدرسه استان حاضر می‌شوند.

امسال بیش از یک میلیون دانش‌آموز در مدارس خراسان رضوی به تحصی می پردازندبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، قاسمعلی خدابنده مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در جمع اصحاب رسانه گفت: در سال تحصیلی جدید یک میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز و ۹۰ هزار معلم در ۵۲ هزار کلاس درس ۹ هزار مدرسه استان حاضر می‌شوند، اوج کار فرهنگیان در فصل تابستان بوده و از نیمه دوم خرداد ماه تا ابتدای مهر ماه تلاش‌های شبانه‌روزی مدیران، مسئولان، معاونان و معلمان را داریم.

او افزود: در بحث تجهیزات مدارس بخشی از آن‌ها در ۱۰ ساله اخیر توسط اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان رضوی انجام شده و بخشی دیگر که کارهای جزئی‌تر بوده با همکاری مشترک مدیران مدارس و والدین انجام می‌شود تا دانش‌آموزان در شروع سال تحصیلی مشکلی نداشته باشند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به اردوهای جهادی دانش‌آموزی استان، گفت: این اردوها با همکاری سازمان‌های بسیج‌‌های دانش‌آموزی و سازندگی در کلیه مناطق استان به‌ویژه مناطق محروم انجام شد و ۶ هزار کلاس درس و میز د نیمکت‌های آن رنگ‌آمیزی شد.

خدابنده تصریح کرد: در سال تحصیلی جدید ۲۹۳ مدرسه در قالب ۱۲۰۴ کلاس درس با حضور وزیر آموزش و پرورش افتتاح می‌شود؛ همچنین بالغ بر ۱۷ هزار متر مربع فضای آموزشی و ورزشی که توسط خیران نیک‌اندیش ساخته شده است افتتاح خواهد شد و خراسان رضوی بالاترین کشور را در این حوزه دارد.

او تاکید کرد: در پایه اول ۱۳۷ هزار ثبت‌نام داشتیم و کار سنجش دانش‌آموزان این پایه از لحظه نخست در مراکز سنجش آغاز شد که در تشخیص‌ها ۴۵۰ مورد کم‌توان ذهنی و ۴ هزار مورد دیرآموز داشتیم که برنامه‌ ویژه‌تری برای آنان داریم، همچنین در مقطع پیش‌دبستانی ۷ هزار نوآموز جدید در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ داریم که برنامه‌های تدوینی آنان از اول مهر ماه آغاز می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی بیان کرد: ۵۹۱ مورد شکایت تلفنی و ۵۹۶ مورد شکایت حضوری داشتیم که مجموع آن شکایت بوده که معادل یک درصد کل دانش‌آموزان بوده که بیشتر در بحث شهریه بوده و معتقدیم که همین یک درصد هم نباید باشد‌.

خدابنده گفت: امسال ۴۲۰۰ بازنشسته داشتیم و با وجود افزایش مدارس و کلاس‌ها تعداد ۱۶ هزار نفر کمبود نیروی انسانی داریم که بخشی از آنان با سربازمعلمان و حق‌التدریسان پرمی‌شود؛ همچنین ۳۲۵۰ نفر نیروی خرید قرارداد آموزشی داریم و ۳۵۰ سرباز معلم و ۷۲۵۰ نیروی جدید از اول مهر ماه وارد کلاس‌های درس می‌شوند و حدود ۹ هزار کسری دیگر هم داریم که با تمهیدات صورت گرفته تامین می‌شود.

او با بیان اینکه خدمات جنبی همچون سرویس و لباس فرم مدارس صورت پذیرفته است، افزود: در فصل تابستان ۳۲۰ هزار متقاضی لباس فرم مدارس داشتیم که از این تعداد ۱۳۰ هزار نفر در شهرستان‌ها و ۱۹۰ هزار نفر در مشهد بودند؛ همچنین در بحث سرویس مدارس حدود ۴۰۰ هزار متقاضی در سطح استان داشتیم که از این تعداد ۸۰ هزار نفر در مشهد بودند و برای دانش‌آموزان مشهدی نیز طرح تخفیف من‌کارت را با همکاری شهرداری خواهیم داشت.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در رابطه با مراسم افتتاح سال تحصیلی جدید، بیان کرد: مراسم امسال در ساعت ۷ صبح روز دوشنبه اول مهر ماه ۹۸ با شعار (امیدآفرینی، مشارکت‌پذیری، مهارت‌آموزی) و با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهری در یکی از مدارس ناحیه ۷ مشهد برگزار می‌شود و در روز قبل از آن هم برگزاری جشن شکوفه‌ها را در روز یکشنبه ۳۱ شهریور ماه خواهیم داشت.

خدابنده تصریح کرد: در بحث معوقات فرهنگیان شاغل و بازنشسته و نیروهای خدماتی بدهی ۷ ماهه را داریم که رقم آن بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان بوده که عدد آن در سطح کشور ۱۹۰۰ میلیارد تومان است و در خراسان رضوی ۵۰ درصد بدیهی‌ها پرداخت شده است و مابقی به سرعت و با تدبیر مسئولان پرداخت خواهد شد و بالاترین رقم‌ها مربوط به ‌نیروهای حق‌التدریس و بازنشستگان است.

او تاکید کرد: در مورد جذب نیروها و ارتقاها و رتبه‌بندی‌های معلمان اعتبار ۱۹ هزار میلیارد تومانی نیاز است که بستر آن فراهم نیست و کل رقم مصوب مجلس ۲۲۰۰ میلیارد تومان است؛ در حکم هر نفر افزایش حقوق ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومانی اضافه می‌شود تا این وجه مصوب به حساب فرهنگیان واریز شود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ادامه داد: سازمان امور اداری و استخدامی کشور میزان استخدامی‌های هر سازمان و وزارتخانه را معین می‌کند که ۴۲ هزار نفر در آموزش و پرورش جذب می‌شود که عدد آن با ۷۰ هزار بازنشسته تناسب ندارد؛ در خراسان رضوی حدود ۳ هزار جذب داشتیم که نسبت که ۷۰۰ نفر سال قبل رشدی بیش از برابر داشته، اما باز هم کافی نیست.
خدابنده ضمن اشاره به رویکرد آموزش و پرورش در بحث فناوری‌های نوین، گفت: طرح هوشمندسازی در مدارس خراسان رضوی از سال گذشته آغاز شده و هم‌اکنون ۶۰ درصد مدارس استان مجهز به سیستم‌های هوشمند هستند و ۴۰ درصد مابقی در دست انجام است؛ هرچند که در برخی مدارس مناطق محروم مرزی و روستایی به دلیل کمبود امکانات امکان هوشمندسازی وجود ندارد.

او افزود: امسال ۶۰ هزار دانش‌آموز به آمار دانش‌آموزان استان اضافه شده که بیشتر در نواحی ۱، ۷ و منطقه تبادکان مشهد بوده و بخش عمده‌ای از این تعداد هم در مناطق حاشیه شهر مشهد و شهر جدید گلبهار هستند؛ در برخی مدارس امکان افزایش کلاس بوده که اضافه شده و در مابقی موارد افزایش تعداد دانش آموزان را داریم، میانگین هر کلاس درس ۲۴ نفر است که این عدد در حاشیه شهر مشهد ۴۸ نفر است و در مکان‌هایی که نیاز بوده از کانکس اضافه شده که تعداد آن در استان ۲۰۰ مورد بوده است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی عدالت آموزشی در راس فعالیت‌های این اداره کل دانست و گفت: ده‌ها و صدها مدرسه در روستاها با دانش‌آموز کم داریم که فعال هستند و تعطیل نشده‌اند و باید سایر مجموعه‌ها حوزه کاری خود را تقویت کنند تا روستائیان به شهرها مهاجرت نکنند و ۲۰۰ مدرسه استان به همین دلیل خالی شده است.

او افزود: مشکلات موجود و جزئی در برخی مدارس استثنایی و شبانه‌روزی استان برطرف شده است و سرانه‌های ویژه این مدارس در سال تحصیلی گذشته در دو مرحله پرداخت شد، ۱۴ درصد دانش‌آموزان استان در مدارس شبانه‌روزی تحصیل می‌کنند که معادل ۵۵ هزار نفر هستند و به تعداد دانش‌آموزان ثبت شده در سیستم یارانه در ۴ مرحله تخصیص می‌یابد که هر مرحله ۱.۵ میلیارد تومان و مجموع آن ۶ میلیارد تومان است؛ همچنین نواقصی که در بحث سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و آموزشی مدارس استثنایی بود به‌صورت کامل با مشارکت خیران نیک‌اندیش برطرف شده است و بحث جمع‌آوری کامل بخاری‌های نفتی بدر دستور کار قرار گرفته که بخشی از آن‌ها انجام شده و بخشی دیگر در دست انجام است.
 
انتهای پیام//ف.غ
 

امسال ۶۰ هزار دانش‌آموز به آمار دانش‌آموزان استان اضافه شد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر