کد خبر: ۷۰۷۳۹۲۶
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۰

فضانوردان مستقر درایستگاه فضایی بین المللی به عکس برداری از سوژه‌های مختلف درفضا و روی زمین می‌پردازند که برخی از آن را در ادامه مشاهده می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، ایستگاه فضایی بین المللی گران قیمت‌ترین پروژه‌ای که تاکنون انسان‌ها ساخته اند و یک مرکز مهم مطالعاتی در زمینه مهندسی و همکاری بین قاره‌ای است.
 
در ایستگاه فضایی بین المللی یکی از مهمترین ماموریت‌هایی که به وسیله فضانوردان همه روزه انجام می‌شود، بررسی زمین و تصویر برداری از مناطق مختلف، رویداد‌ها و حوادثی است که در آن روی می‌دهد تا دانشمندان بتوانند اطلاعات مناسبی به دست آورند.

از زمان ارسال نخستین گروه فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی در نوامبر ۲۰۰۰ تا کنون بیش از ۲۳۰ نفر از ۱۸ کشور دنیا به آنجا سفر کرده‌اند؛ در هر زمان یک خدمه از کشور‌های مختلف دنیا شامل ۶ نفر در ایستگاه فضایی زندگی می‌کنند که با سرعت ۵ مایل در هر ثانیه به دور کره زمین می‌چرخد و  سبب می‌شود هر ۹۰ دقیقه یک بار یک دور به دور مدارکره زمین گردش کند.

از جمله مشهورترین تصاویری که در طول این سال‌ها به وسیله فضانوردان عکس برداری و به دلیل ماهیت موضوع ماندگار شده است می‌توان موارد زیر را نام برد.


تصویری از کهکشان راه شیری و روشنایی نور ساختمان‌ها روی زمین


این تصویر با لنز‌های کوچک درسال ۲۰۱۵ زمانی که ایستگاه فضایی برفراز اقیانوس آرام قرار داشت و درمنطقه هاوایی بود گرفته شده است؛ در این تصویر کهکشان راه شیری به خوبی در انحنای کره زمین مشخص است و روی زمین نور چراغ خانه‌ها و اتوبان‌ها دیده می‌شود.
 
 

کپسول فضایی کرو دراگون اسپیس ایکس


کپسول فضایی شرکت اسپیس ایکس در این تصویر در حال خروج از اتمسفر کره زمین است. تصویر متعلق به ماموریت Demo۱ شرکت اسپیس ایکس است.
 
 
شرکت اسپیس ایکس در نظر دارد تا پایان سال میلادی جاری اولین کپسول فضایی حاوی فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال کند.
 

گرفتن عکس سلفی در فضا


طی راهپیمایی فضایی شش ساعته در آپریل سال میلادی جاری فضانورد کانادایی دیوید سنت ژاک David Saint-Jacques از خود یک عکس سلفی در فضا گرفت البته این اولین عکس سلفی در فضا نیست و تاریخ اولین سلفی‌های فضایی به زمان ماموریت‌های آپولو و سفر به کره ماه باز می‌گردد.
 

در تصویر فضانورد کانادایی انواع تجهیزات و پوشش طلای به کار رفته در لباس فضانوردی او برای محافظت در برابر اشعه‌های کیهانی مشاهده می‌شود.
 

مسیردنباله دار‌ها در فضا

فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ تصاویری منحصربه فرد از مسیرستاره‌ها درفضا به دست آورند. این دنباله دار‌ها درفاصله زمانی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه درفضا نمایان می‌شدند و عکس برداری از آنها به وسیله لنز‌های پیشرفته و تکنیک‌های عکس برداری با شاتر انجام شده است.
 

به گفته محققان به دلیل چرخش ایستگاه فضایی به دور زمین تصاویر به دست آمده از نقشه حرکت دنباله دار‌ها منحصربه فرد به دست می‌آید.

تصاویری زیبا از نیوزیلند از فراز بام فضایی

فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی موفق به عکس برداری از ابر‌های تشکیل شده برفراز آسمان کشور نیوزیلند شده اند که به دلیل زیبایی مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است.

 


این تصویر در زمان راهپیمایی فضایی فضانوردان خارج از ایستگاه فضایی بین المللی به دست آمده است.

چراغ شهر‌های کشور‌های اروپای شمالی


این عکس شبانگاهی در زمان گردش ایستگاه فضایی بین المللی از فاصله ۲۵۸ مایلی از زمین گرفته شده است و شهرهایی، چون لندن، آمستردام، لاهه، روتردام و بروکسل در آن مشخص است.


اسکاندیناوی و چراغ شهر‌های نزدیک قطب

این تصویر زیبا هم در سال ۲۰۱۵ از مناطق جنوبی اسکاندیناوی گرفته شده که در آن حرکت شفق‌های قطبی مشخص است.

 

چراغ شهر‌ها برفراز جنوب غرب کشور استرالیا به همراه شفق قطبی جنوبگان


فضانوردان در این عکس به تصویربرداری از چراغ شهر‌ها در کشور استرالیا پرداخته اند.
 


ماه کامل برفراز جزیره گوام


فضانوردان درسال میلادی جاری تصویری زیبا و منحصربه فرد از ماه کامل بر فراز جزیره گوام منتشر کرده اند؛ در این زمان ایستگاه فضایی در مدار ۲۵۴ مایلی بالای اقیانوس آرام در شمال شرقی گوام قرار داشت.
 
 
منبع:pocket
 
انتهای پیام/
 
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر