کد خبر: ۷۰۷۴۰۴۳
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۱

دوباره در آستانه پاییزی دیگر قرار داریم و بسیاری از افراد با نزدیک شدن به فصل پاییز بسیار خوشحالند. اما یکی از تجارب مشترک بسیاری از ما این است که فصل پاییز عطر و بویی خاص خود دارد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، پژوهشگران آمریکایی بررسی کرده اند که آیا واقعا فصل پاییز عطر و رایحه خاصی دارد یا این موضوع زاییده ذهن خود ما است. نتایج بسیار جالب توجه هستند.

چرا هوای پاییزی بوی بی نظیری دارد؟

به نظر می‌رسد بخشی از رایحه دلچسب پاییز به علت تغییر دما است. درواقع درجه حرارت بالا و پایین می‌تواند بو‌ها را تغییر دهد. برای مثال در یک هوای گرم تابستانی که آفتاب به سطل‌های زباله می‌تابد بوی زباله‌ها بر بوی باغچه نزدیک سطل زباله غالب است. اما در فصل پاییز ماجرا برعکس می‌شود. یا تقلیل پیدا می‌کند.

یکی از قویترین بو‌هایی که ممکن است در فصل پاییز به مشام شما برسد، بوی برگ درختان و گیاهان است. متخصص زیست شناسی، متیو کاپوچی به واشنگتن پست می‌گوید: "وقتی برگ‌ها سقوط می‌کنند، درواقع آن‌ها می‌میرند. هنگامی که آخرین نفس خود را می‌کشند، انواع گاز‌ها را بازدم می‌کنند. این گاز‌ها بوی کم و خاص مخصوص به خود را دارند. "

جالب است بدانید این بو همچنین با تحریک عصبی در مغز شما به نام عصب سه قلو مرتبط است، که وظیفه احساسات موجود در صورت شما از جمله بینی شما را بر عهده دارد. وقتی نفس می‌کشید، آن عصب فعال می‌شود، به همین دلیل مغز شما هوای خنک‌تر را با "رایحه" مرتبط می‌کند.

اما همه چیز در مورد علم اعصاب و انتشار گاز‌ها نیست. راشل هرتز، متخصص روانشناسی بو و نویسنده کتاب، "عطر و بوی میل: کشف حس غریب و بویایی ما" می‌گوید: "بو بسیار دلخواه‌تر از مولکول‌ها است. عطر ترکیبی از چیزی است که از نظر عاطفی و جسمی می‌بینیم، می‌شنویم و احساس می‌کنیم. اگر بعضی از عطر‌های متمایز از جمله پاییز را دوست داریم به این علت است که با تجارب عاشقانه و احساسی ما آمیخته اند. "

منبع: انتخاب

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر