کد خبر: ۷۰۷۴۴۳۲
گروه : اجتماعی » شهری
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹
تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹
کد خبر : ۷۰۷۴۴۳۲
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

درحادثه جان باختن کودک هشت ساله در ورزشگاه آزادی سهل انگاری و خطای محرز پیمانکار مشخص است.

به گزارش خبرنگار حوزه حوادث و انتظامی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، دوشنبه شب پس از پایان بازی فوتبال دو تیم پرسپولیس و صنعت نفت شوک دوباره‌ای به فوتبال ایران از سوی سهل انگاری‌های پیمانکاران مجموعه ورزشی آزادی مبنی بر تأمین نامناسب  فضای امن و مناسب این استادیوم مطرح شد.

در حاشیه بازی دو تیم فوتبال پرسپولیس و صنعت نفت کودک خردسالی  به نام «عماد صفی یاری»  به دلیل خطای محرز پیمانکار دچار برق گرفتگی شد و جان خود را از دست داد.

روایات متعددی درباره سن این کودک خردسال وجود دارد و با وجود آنکه ابتدا  سن عماد ۸ سال اعلام شد اما دادستانی در گزارش خود سن این کودک خردسال را ۶ سال بیان کرده است. در این باره به نظر می‌رسد نظر دادستانی به  واقعیت نزدیک تر باشد و البته محمد صفی یاری، پدر عماد در برنامه سلام صبح بخیر گفت: پسر من ۶ سال داشت و متولد ۱۳۹۲ بود و دوشنبه می‌خواست به مدرسه برود.

عماد؛ کودک خردسالی که پدر او  یکی از غرفه داران وسایل ورزشی استادیوم است دوشنبه شب  به مجموعه آزادی رفته بود و هنگام بازی در محوطه مجموعه ورزشی آزادی با داربست‌هایی که پس از گیت ورودی قرار دارند برخورد می‌کند و بر اثر برق گرفتگی  جان خود را از دست می‌دهد.

برگزاری شهرآورد با چاشنی ترس از مرگ

روایاتی متعدد از چگونگی فوت کودک خردسال 

البته نسبت به چگونگی فوت او هم باز روایات متعددی وجود دارد بر اساس گزارش موجود حوالی دقیقه ۸۰ بازی، عماد مشغول بازی و دویدن در محوطه بیرونی گیت ورزشگاه بوده و پس از دقایقی این کودک در میان میله‌های داربست در نزدیکی گیت ورود و خروج ورزشگاه گیر می‌کند و به دلیل  جریان داشتن سیم برق در نزدیکی داربست‌ها  صورت‌  او دچار سوختگی شدید می‌شود و جان خود را از دست می‌دهد.

اما مدیرعامل شرکت توسعه و تهیه اماکن ورزشی می‌گوید: هنگام عبور از گیت ورودی صورت عماد کودک خردسال به  میله‌های فلزی اصابت کرده و او دچار برق گرفتگی شده است.

همزمان با پایان بازی خبر فوت این کودک خردسال منتشر شد و به دنبال آن پیمان ظهیری رئیس پلیس پیشگیری پایتخت گفت: به دلیل برخورد کودک با داربست‌های استادیوم او دچار برق گرفتگی شده و جان خود را از دست داده است.


بیشتر بخوانید: آخرین جزئیات از مرگ کودک ۶ ساله در استادیوم آزادی


پس از پایان بازی دادستانی اعلام کرد که پزشکی قانونی علت فوت این کودک را برق گرفتگی اعلام کرده است و به گفته دادستانی تمام افرادی که دخیل در قرارداد‌های پیمانکاری بوده‌اند به دستور مقام قضایی حاضر شدند و دو پیمانکار، ایجاد کننده و مسئول تأسیسات داربست بازداشت شده‌اند.

محکم کردن پایه‌های فلزی با سیم برق

سهل انگاری و خطای محرز پیمانکار در این حادثه مشخص است، زیرا پیمانکار برای محکم کردن پایه‌های داربست فلزی از سیم برق استفاده کرده و به جای آن‌که پایه‌ها را به صورت تخصصی و استاندارد محکم کند با سیمی که در آن جریان برق وجود داشته این کار را انجام داده است.

در واکنش به این خطای بزرگ قدرت الله سیف رئیس مجموعه ورزشی آزادی اظهار کرد: بروز این حادثه به دلیل سهل انگاری و خطای پیمانکار بوده و هیچ ارتباطی به گیت‌های بلیت الکترونیک ندارد و بخش حقوقی مجموعه ورزشی آزادی علیه پیمانکار اقدام می‌کند.

برگزاری شهرآورد با چاشنی ترس از مرگ

حسن کریمی مدیرعامل شرکت توسعه و تهیه اماکن ورزشی هم نسبت به فوت کودک خردسال واکنش نشان داد و علت ایجاد داربست‌های فلزی را برقراری نظم در پشت گیت‌های بلیت الکترونیکی ورزشگاه آزادی عنوان کرد.

او گفت: برای کنترل هواداران پس از ورود به ورزشگاه و جهت بررسی بلیت‌ داربستی قرار داده شده که  هواداران باید از آن‌ها عبور کنند البته وظیفه ما کنترل هواداران است و برای انجام این کار گیت‌های ورودی تأسیس شده‌اند.

مدیرعامل شرکت توسعه و تهیه اماکن ورزشی درباره علت فوت کودک خردسال ۸ ساله اظهار کرد: چم زیر داربست هنگام بازی دو تیم پرسپولیس و صنعت نفت خیس بوده و هنگام عبور از این گیت صورت عماد کودک خردسال با میله‌های فلزی اصابت کرده و او دچار برق گرفتگی شده است.

البته پیمانکار بازداشتی در اظهارات خود بیان کرده که گناهکار نیست، زیرا برق کار فرد دیگری است.

مرگ کودک ۶ ساله در ورزشگاه هیچ ارتباطی با وزارت ورزش ندارد

حراست فدراسیون فوتبال با ارسال نامه‌ای به شرکت تجهیز، ورزشگاه آزادی و باشگاه پرسپولیس (به عنوان میزبان مسابقه) خواهان ارائه توضیحات مقتضی درباره علت فوت عماد صفی یاری در اسرع وقت شد و به دنبال آن  روابط عمومی وزارت ورزش  اعلام کرد مرگ کودک ۶ ساله در ورزشگاه هیچ ارتباطی با وزارت ورزش ندارد.

مازیار ناظمی مدیر وابط عمومی وزارت ورزش گفت: با توجه به اینکه دو شرکت صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان و توسعه و نگهداری از اماکن ورزشی کشور به عنوان پیمانکار در استادیوم آزادی فعالیت می‌کنند بنابراین مسئول پاسخگویی به اتفاق تلخ پیش آمده هستند.

او ادامه داد: به طور کلی بحث برق گرفتگی در گیت‌های ورودی را رد می‌کنم چراکه گیت‌های ورزشگاه به سیستم فیلد و محافظ جان مجهز هستند و این سیستم به محض اولین اتصالی کامل قطع می‌شوند و المنت‌ها از کار می‌افتند؛ اطمینان داشته باشید که این وزارتخانه به طور جدی پیگیر ماجراست و تمام تلاش خود را برای برطرف کردن این مشکل خواهد کرد.

برگزاری شهرآورد با چاشنی ترس از مرگ

از خون پسرم نمی‌گذرم

محمد صفی یاری، پدر عماد کودک ۶ ساله که در ورزشگاه آزادی جانش را از دست داد صبح امروز در برنامه سلام صبح بخیر گفت: دوشنبه برای تماشای بازی به همراه پسرم به ورزشگاه رفتم. برای حفظ نظم میان تماشاگران داربست‌هایی به تیر برق متصل کرده بودند که فرزند ۶ ساله من آن را لمس کرد و جلوی چشمانم پرپر شد. آن شب تا ۲:۳۰ بامداد در ورزشگاه ماندیم و مامورانی که از اداره برق آمدند تایید کردند که این داربست‌ها برق داشته است. حتی مسئولان ورزشگاه هم پس از بررسی‌هایی که انجام دادند، این موضوع را تایید کردند. سوال من این است که یک بچه ۶ ساله از کجا باید بداند که آن داربست برق دارد و به آن دست نزند.

او افزود: از ۲ روز پیش همسرم در بیمارستان بستری شده است. کسانی که مقصر این حادثه بوده اند باید جوابگو باشند. از خون پسرم نمی‌گذرم و اجازه نمی‌دهم خونش پایمال شود. مسئولان باید جواب بدهند و کسی که در این ماجرا مقصر بوده باید اعتراف کند. چرا در روز خاکسپاری هیچ کس برای یک تسلیت خشک و خالی نیامده بود؟

او در پاسخ به این سوال که آیا در آن هنگام شخص دیگری آن اطراف تردد نمی‌کرده، پاسخ داد: اشخاص دیگری هم از آن جا تردد می‌کردند، اما چرا آن داربست باید برق داشته باشد که پسر من هنگام بازی کردن به آن دست بزند و جلوی چشمانم پرپر شود. یک ثانیه خودتان را جای من بگذارید. انتظار من این است که مسئولان جواب بدهند و یک نفر بگوید چه کسی مقصر بوده است. تاکنون به جز انصاری فرد که منت سر ما گذاشت و برای مراسم شام غریبان آمد، هیچ کدام از مسئولان و افراد فوتبالی برای یک تسلیت خشک و خالی سراغ ما نیامد. دیدم پسرم بغل داربست ایستاده و فکر کردم در حال بازی کردن است. خواستم دستش را بگیرم که دیدم روی زمین افتاد و ظرف ۳، ۴ ثانیه تمام کرد.

پدر عماد افزود: آن شب کار‌های لازم برای تشکیل پرونده انجام شد. باز هم تکرار می‌کنم که مسئولان این اتفاق باید جوابگو باشند. یک پسر ۶ ساله داشتم که زندگی من بود و از خونش نمی‌گذرم.

امنیت، حلقه مفقوده ورزشگاه آزادی

فوتبال ایران از این دست شوک‌ها کم نداشته و به یاد داریم که فصل گذشته در بازی‌های لیگ و جام حذفی چه مشکلات بزرگی به وجود آمد و حتی یکی از هواداران نابینا شد، اما فوت کودک ۶ ساله اوج حوادث ناگوار استادیوم آزادی است.

امنیت حلقه مفقوده‌ ورزشگاه آزادی است و همواره از سوی مسئولان این مجموعه ورزشی نادیده گرفته می‌شود ؛ بی احتیاطی، سهل انگاری و نبود امنیت تبدیل به موضوعی خطرناک شده و این موضوع در آستانه شهرآورد بزرگ دو تیم پرسپولیس و استقلال نگرانی‌های بیش از پیشی  را برای هواداران فوتبال و تماشاگران آزادی  به وجود آورده  است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
اگه پسرت خودکشی میکرد چه ها میکردند.چرا مسئولان ورزشی و فوتبالیستها یه تسلیت نگفتن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
چرا هیچکس را برق نگرفت فقط این بچه را برق گرفت واقعا متاسفم ، به پدرو مادرش تسلیت عرض می نمایم و ازخداوند برایشان صبر طلب می کنم
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
در این جا یک سئوال مطرح می شود که چرا داربست به تیر چراغ مهار شده است و آیا مگر تیرچراغها ، سیم ارت ندارند که اگر می داشتند همچین اتفاق تلخ رخ نمی داده است . پس در این خصوص بهتر است مسئولین ورزشگاه باید پاسخگوی این مسئله باشند .
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر