کد خبر: ۷۰۷۴۵۲۲
گروه : سیاسی » دولت
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
ربیعی در حاشیه جلسه هیئت دولت:

سخنگوی دولت گفت: یارانه حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر که درآمد بالای میلیاردی در سال دارند، از اول مهر قطع می‌شود.

یارانه ۸۰۰ هزار میلیاردر از اول مهر قطع می‌شودبه گزارش خبرنگار حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، علی ربیعی، سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیئت دولت  در خصوص آخرین تصمیمات برای قطع یارانه دهک‌های بالای جامعه اظهار کرد: یارانه حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر که درآمد بالای میلیاردی در سال دارند، قطع می‌شود.

سخنگوی دولت گفت: برای شناسایی این افراد کار دقیقی انجام شده است و مجموعه هزینه‌هایی که دارند و شاخص‌هایی همچون خودرو، مسکن و هزینه‌های خانوار مدنظر قرار گرفته است.


بیشتر بخوانید: هیچ ویزایی تاکنون برای هیئت مقدماتی سفر رئیس‌جمهور به نیویورک صادر نشده است


ربیعی تصریح کرد: من آمار دقیق افرادی که یارانه آنها قطع خواهد شد در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهم، اما قطع یارانه‌ها قطعا شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود و عدد ۳۰ میلیون نفر مدنظر ما نیست.

سخنگوی دولت اذعان کرد: اجرای تصمیم مجلس به زمینه‌های اجتماعی نیاز دارد و الان زمینه برای قطع یارانه سه دهک فراهم نیست.

او با اشاره به اینکه حذف یارانه ثروتمندان از اول مهر اجرایی می‌شود، گفت: تاکید می‌کنم طبقات متوسط مطمئن باشند ما تصمیم غلطی نمی‌گیریم که تاثیر منفی بر درآمد آن‌ها داشته باشد. پایگاه اطلاعاتی ایرانیان بسیار دقیق بوده و اطلاعات دقیقی در آن ثبت شده است. ما با آرامی در این زمینه حرکت کردیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه رئیس کل بانک مرکزی گزارشی را به هیات وزیران ارائه کرد که بر اساس آن در سه ماهه اول رشد تولید و سرمایه اقتصادی‌مان بدون نفت مثبت شده است و بخش کشاورزی رشد بسیار خوب ۶.۵ درصدی داشته است، گفت: اهمیت این موضوع آنجاست که در سه ماهه آخر سال گذشته بخش کشاورزی سه واحد منفی بود و اکنون رشد خوبی داشته که البته می‌توانسته ۹.۵ درصد باشد.

او ادامه داد: در بخش صنعت و معدن نیز خوشبختانه از رشد منفی خارج شدیم و درست است که در حال حاضر صفر است، اما از حالت منفی خارج شده است. در این حوزه ۹ واحد رشد منفی داشتیم که عدد قابل توجهی است و صفر شدن آن علامت بسیار خوبی در رشد اقتصادی بدون نفت‌مان محسوب می‌شود.

ربیعی تصریح کرد: تصمیم گرفته شد ۳۰۰ میلیون یورو از ذخیره صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات در اختیار بانک مسکن قرار بگیرد که وزارت راه و شهرسازی برای جاده و ریل اتصال چابهار به شبکه ملی هزینه خواهد کرد و پیش‌بینی ما این است که اشتغال مناسبی را در منطقه به وجود خواهد آورد و می‌تواند حمل و نقل و اشتغال را رونق ببخشد.

او افزود: میزان خرید‌هایی که از روسیه و صادراتی که به آنها داریم سامان بیشتری پیدا کرده است و تلاش داریم که مبادلاتمان با ترکیه را هم بیشتر کنم که امیدواریم دولت ترکیه هم بتواند شرایطی را برای نظام بانکی فراهم کند تا بتوانیم تبادلات بیشتری داشته باشیم؛ تمایل ما به حضور شرکت‌های ایرانی به آنجا نیز وجود دارد.

سخنگوی دولت در ادامه توضیح گزارش رئیس‌جمهور از سفر خودش به ترکیه گفت: بنابر گزارشی که آقای رئیس‌جمهور دادند بحث‌هایی که درباره سوریه بین سه کشور شکل گرفته، مقدمات تدوین قانون اساسی را داده‌اند منتها پیچیدگی‌های زیادی دارد که باید تمهیداتی برای آن اندیشیده شود. همچنین اتفاق نظر برای خروج آمریکا از سوریه نکات مهم اجلاس سه جانبه بوده و سفر موفقی هم بود.

ربیعی در خصوص مذاکرات با طالبان گفت: موضوع مذاکرات تا به اتمام نرسد مورد بحث ما نیست، اما آنچه برای ما مسلم است، جلوگیری از برادرکشی در افغانستان است که اگر ما بتوانیم در منطقه آن را کاهش بدهیم به نفع صلح و امنیت منطقه است.

او تصریح کرد: مهم‌تر از همه این است که بهانه حضور آمریکا و همپیمانان آن در منطقه را می‌توانیم کاهش دهیم. به هر حال در صحبت کردن با هر گروهی که بتواند به آرامش منطقه و کشور همسایه افغانستان کمک کند دریغ نخواهیم کرد و از ظرفیت‌های خودمان برای ایجاد آرامش حتما استفاده خواهیم کرد و این مذاکرات حتما به نفع دولت و ملت افغانستان است.

ربیعی افزود: معتقدیم که در یمن مدارس، بیمارستان و مردم بمباران می‌شود و جریان داخلی یمن قدرتمند شده و واکنشی نشان داده است، به جای اینکه به ریشه‌ها بپردازند و یمن زیر بمباران را مورد مداقه قرار بدهند می‌گویند پشت آن چه کسی است و مثل سیاست معروف دائی جان ناپلئونی به ماهیت قضیه و رشد دانشمندان یمنی نگاه نمی‌کنند. در یمن هم معتقد هستیم اگر عملیاتی علیه آن‌ها صورت نگیرد همه نوع کمکی با همراهی سازمان‌های بین‌المللی انجام خواهیم داد.

سخنگوی دولت در پایان در خصوص واکنش ایران به توقیف اموال ایران توسط کانادا گفت: در حال حاضر مشخص نیست چه واکنشی داریم، اما قطعا واکنشی خواهیم داشت.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر