کد خبر: ۷۰۷۶۶۹۸
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۷
غریب پور:

رئیس هیات عامل ایمیدرو از اینکه این سازمان از ۷۲ راهبرد نقشه راه معدن و صنایع معدنی، مسئولیت اجرا و پیگیری ۳۳ راهبرد را عهده دار است، خبر داد.

لبه گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از شاتا، خداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: حفظ سرمایه شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی برای اجرای طرح های توسعه با صرفه مقیاس بین المللی ضروری است.  براساس قانون رفع موانع تولید و بستر سازی برای رونق اشتغال، دولت ظرفیت پایینی دارد، اما سازمان‌های توسعه‌ای و بنگاه‌های بزرگ (مس، فولاد و ...) همراه با کنسرسیوم‌ها می‌توانند در این زمینه، نقش آفرین باشند.

او ادامه داد: توصیه مورد تاکید این است که در مجامع شرکت‌ها به جای تصویب توزیع سود، با افزایش سرمایه موافقت کرده و منابع صرف پروژه‌ها شود.


بیشتر بخوانید: تولید کنسانتره سنگ آهن به ۱۹ میلیون و ۷۲۵ هزار و ۱۹۷ تن رسید


رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به بهره برداری از ۳.۵ میلیارد دلار طرح معدن و صنایع معدنی تا پایان امسال، تصریح کرد: تاکنون نزدیک به یکهزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از بخش خصوصی جذب شده است.

وی افزود: جذب حداکثری سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در تکمیل طرح‌های توسعه یا راهبری واحد‌های موجود -که موجب واگذاری ۸ محدوده و معدن در اختیار شده- در این راستا است.

غریب پور  تاکید کرد: طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس که در سطح همه استان‌ها به مورد اجرا گذاشته می‌شود، یکی از شیوه‌های بهره گیری از بخش خصوصی در اجرای پروژه‌ها به حساب می‌اید.

به گفته غریب پور، توسعه آموزش و پژوهش تقاضا محور و تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه از دیگر برنامه‌های ایمیدرو در دولت دوازدهم است که در این ارتباط ۹ تفاهم نامه با دانشگاه‌های مطرح کشور، مبادله شد و در واقع رویکرد بهره گیری از توان بخش خصوصی در اجرای برنامه‌ها محسوب می‌شود و عمده این تفاهم نامه‌ها تبدیل به قرار داد شده اند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: این سازمان، اولویت‌های کاری خود را براساس قابلیت‌ها و توانمندی کشور و براساس نیاز مردم تبیین و تعریف کرده و مساله مهم اکتشاف به عنوان اولویت نخست است که در گستره ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع به مورد اجرا گذاشته می‌شود و نسبت به شروع فعالیت این سازمان در سال ۸۳ رشد ۱۰۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی گفت: ایمیدرو در دولت یازدهم برنامه اکتشاف ۲۷۰ هزار کیلومتر مربع را به مورد اجرا گذاشت که این امر اقدام درخور توجه در دوره گذشته است.

به گفته غریب پور، اجرای برنامه اکتشاف از سوی ایمیدرو (شرکت تهیه و تولید مواد معدنی) و یک کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های بزرگ معدنی به مورد اجرا گذاشته می‌شود و معاونت امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این ارتباط همکاری دارد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه این سازمان از ۷۲ راهبرد نقشه راه معدن وصنایع معدنی، مسئولیت اجرا و پیگیری ۳۳ راهبرد را عهده دار است، گفت: واقعیت اینکه معادل ۴۶ درصد از کل راهبرد‌های این نقشه عهده داریم و براساس جدیدترین پایش انجام شده تاکنون بالغ بر ۳۳ درصد از برنامه‌های عملیاتی نقشه راه تحقق یافته است.

غریب پور اظهار کرد: پارسال ایمیدرو ۱۹ طرح با سرمایه بیش از ۲ میلیارد دلار در بخش معدن و صنایع معدنی را راه اندازی کرد که موجب اشتغال مستقیم ۳ هزار و ۶۰۰ نفر و اشتغال غیر مستقیم حدود ۲۲ هزار و ۸۰۰ نفر شد.

انتهای پیام/

بهره برداری از ۳.۵ میلیارد دلار طرح معدن و صنایع معدنی تا پایان امسال

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر