کد خبر: ۷۰۷۷۲۲۸
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۵
به زودی منعقد می شود؛

وضعیت بحرانی آب شرب شهر کرمان و جلسات پورابراهیمی با وزیر نیرو موجب شد اردکانیان با پیشنهاد نماینده مردم کرمان و راور برای انتقال ۳۰ میلیون مترمکعب آب از مسیر انتقال آب خلیج فارس به شهر کرمان موافقت کند.

انتقال ۳۰ میلیون مترمعکعب آب شرب شهر کرمانبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات انجام شده  تا رسیدن به این اقدام بزرگ گفت: با توجه به خشکسالی‌های پی در پی و خشک شدن چاه‌های انتقال آب شرب شهر کرمان، تامین آب کرمان با مشکل جدی مواجه شده بود. برای حل این مشکل چند برنامه از طریق وزارت نیرو در دستور کار بود.

او افزود: اولین مسئله  موضوع انتقال آب از چهارمحال و بختیاری، تحت عنوان انتقال آب خرسان که استان‌های اصفهان، یزد و کرمان را شامل می‌شود و این پروژه ملی و بسیار بزرگ قرار است مشکل آب شرب شهر‌های شمالی استان کرمان را حل کند.

او بیان داشت: به دلیل هزینه‌های بسیار زیاد و طولانی بودن مسیر و نیز عدم پاسخگویی نیاز کوتاه مدت شهر کرمان، این پروژه را به عنوان پروژه بلندمدت در نظر گرفتیم و نیاز به این بود تا یک پروژه کوتاه مدت جایگزین برای حل بحران کم آبی کرمان درنظر گرفته شود.

پورابراهیمی در ارتباط با دومین پروژه‌ای که در زمینه انتقال آب به شهر کرمان برنامه ریزی شده بود گفت: طرح دوم وزارت نیرو انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری در داخل استان کرمان بود که به واسطه مسائل، اجتماعی و قضایی و امنیتی نیز به دلیل پیش بینی خشکسالی در منطقه مبدا، این طرح با مشکلات متعدد روبرو گردیده است طبیعتا باید براساس یک کار کارشناسی پیگیری شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیشنهاد خود به وزارت نیرو و موافقت وزیر با این پیشنهاد به منظور رفع دائمی مشکل آب شرب شهر کرمان گفت: برای این موضوع با مدیران شرکت‌های انتقال دهنده آب از خلیج فارس (مس، چادرملو و گلگهر) و نیز مدیرعامل شرکت انتقال آب جلسات متعددی برگزار شد و خوشبختانه بعد از کار کارشناسی، توافق اولیه برای انتقال ۳۰ تا ۳۵ میلیون مترمکعب آب در سال به شهر کرمان صورت گرفت.

پورابراهیمی ادامه داد: در جلسه با وزیر نیرو موضوع مازاد منابع آبی برای سه شرکت انتقال دهنده و پیشنهاد ارائه شده مبنی بر احداث خط ۴۵ کیلومتری انتقال از سرچشمه به مسیر کرمان رفسنجان و در ادامه استفاده از خط عبوری انتقال آب پروژه خرسان از این مسیر (که بلااستفاده باقی می‌باشد) مطرح شد.

نماینده مردم کرمان وراور درمجلس اظهار داشت: با موافقت اولیه وزیر نیرو مبنی بر اقدام در این زمینه، مقرر شد نشست مشترکی در استان کرمان با حضور استاندار، نمایندگان مجلس، مدیران شرکت انتقال آب و مدیران ارشد و معاونین وزارت نیرو برگزار شود تا به زودی قرارداد خرید و انتقال مازاد آب منتقل شده از خلیج فارس به شهر کرمان منعقد شود.

پورابراهیمی تصریح کرد: بهره برداری از خط اول انتقال آب از خلیج فارس به میزان ۱۵۰ میلیون متر مکعب امسال در استان کرمان انجام خواهد شد و با عنایت به برنامه ریزی انجام شده برنامه بلند مدت اجرای خط دوم انتقال آب خلیج فاری به میزان ۲۰۰ میلیون متر مکعب برنامه ریزی بلند مدت آب شرب و صنعت در استان کرمان به زودی عملیاتی خواهد شد.

این مهم باعث خواهد شد مشکل آب شرب شهر کرمان و توابع آن، با درنظر گرفتن جمعیت فعلی برای یک دوره بلند مدت مرتفع شده و با توجه به دائمی بودن انتقال آب، در فصل‌های گرم سال، مشکل کمبود آب در کلیه مناطق شهر کرمان با تامین آب بسیار باکیفیت، حل شود.
انتهای پیام/ح

انتقال آب به شهر کرمان به زودی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر