کد خبر: ۷۰۷۸۶۱۵
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹

با توجه به کندشدن رشد اقتصاد جهان و وجود ذخایر مازاد نفت در سراسر دنیا به‌نظر نمی‌رسد دورنمای نفت بشکه‌ای ۱۰۰دلار فعلاً چندان محتمل باشد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، افزایش ناگهانی قیمت نفت در هفته گذشته کابوس کمبود نفت را یادآوری کرد، ولی تحلیلگران می‌گویند به‌نظر نمی‌رسد این بار رانندگان در سراسر دنیا مجبور باشند در صف‌های طولانی پمپ بنزین بایستند.

چرا با حمله به تأسیسات عربستان قیمت نفت ۱۰۰ دلار نشد؟

حملات ۱۴ سپتامبر به تأسیسات کلیدی نفت عربستان سعودی باعث شد این کشور نیمی از تولید معمول نفت خود را از دست بدهد.

این اتفاق قیمت نفت را طی یک روز ۱۵ درصد افزایش داد.قیمت یک بشکه نفت خام از آن زمان کاهش یافته و در روز جمعه حدود ۶۵ دلار معامله شد.

با توجه به کند شدن رشد اقتصاد جهان و وجود ذخایر مازاد نفت در سراسر دنیا، به‌نظر نمی‌رسد دورنمای نفت بشکه‌ای ۱۰۰ دلار فعلاً چندان محتمل باشد.

هری چیلینگوریان، رئیس بخش تحقیقات کالا در بانک فرانسوی بی‌ان‌پی پاریباس گفت: «در واقع جهان امروز نسبت به دهه ۷۰ برای مواجهه با شوک‌های نفتی آماده‌تر است».

در ۱۹۷۳، پس از تحریم متحدان اسرائیل توسط اوپک در بحبوحه جنگ یوم کیپور و همچنین در ۱۹۷۹ پس از انقلاب ایران، قیمت نفت خام طی چند ماه افزایش یافت و اقتصاد‌های پیشرفته دنیا را به زانو در آورد.

اقتصاددانان کامرزبانک طی یادداشتی گفتند: «در حال حاضر، بعید به‌نظر می‌رسد یک شوک نفتی همان تأثیرات مخرب را داشته باشد».

«به‌علاوه بانک‌های مرکزی برای مقابله با افزایش تورم در پاسخ به شوک عرضه نفت، نرخ بهره را افزایش نمی‌دهند».

مهمتر از همه، اقتصاد‌ها وابستگی خود به نفت را کاهش داده‌اند.

مثلاً مصرف در آمریکا از ۱۷.۳ میلیون بشکه در روز سال ۱۹۷۳ به ۲۰.۵ میلیون بشکه در روز در ۲۰۱۸ رسید یعنی تنها یک افزایش ۱۸ درصدی، در حالی که تولید ناخالص داخلی این کشور ۲۳۰ درصد رشد داشت.در آلمان خانواده‌ها تنها ۲.۶ درصد بودجه خود را در ۲۰۱۸ صرف سوخت کردند.

بسیاری اقتصاد‌ها مصرف نفت سنگین را به‌خاطر مصرف بهینه انرژی در صنایع و حمل‌ونقل و منابع جایگزینی مثل گاز طبیعی و انرژی‌های تجدیدپذیر کاهش دادند.

طی سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴، وقتی قیمت نفت به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسید، هیچ اقتصادی سقوط نکرد. در حال حاضر دنیا وابستگی کمتری به برخی تولید کنندگان بزرگ دارد.

چیلینگوریان گفت تمرکز تولید نفت از خاورمیانه برداشته شده است. وی به بهره‌برداری از نفت دریای شمال از دهه ۱۹۸۰، استخراج دریایی نفت در سواحل غرب آفریقا و برزیل و نفت ماسه‌ای کانادا اشاره کرد.

آمریکا که زمانی وابسته به واردات نفت بود، اکنون به‌خاطر نفت شیل و فناوری‌های جدید به یک تولید کننده و صادر کننده بزرگ نفت تبدیل شده است.

این عوامل باعث شده علی‌رغم وجود یک اختلال بزرگ در صنعت نفت مثل حمله به تأسیسات نفتی عربستان، اوضاع همچنان آرام بماند.

اندرو لیبو، متخصص بازار نفت گفت: «حتی اگر احتمال یک شوک نفتی کم باشد، هرگز نمی‌توان خطر را صفر در نظر گرفت، مخصوصاً اگر یک جنگ بزرگ به‌راه بیفتد و تنگه هرمز بسته شود. یک‌سوم کل محصولات نفتی از این تنگه عبور می‌کنند».

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر