کد خبر: ۷۰۷۸۸۹۳
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی گفت: با توجه به دریافت عوارض ۵ هزار تومانی به ازای صادرات هر کیلو گوشت مرغ و نیاز شدید عراق، قاچاق مرغ در حال انجام است.

 

روز/عوارض بالای صادرات بر قاچاق مرغ دامن زد/نرخ هر کیلو مرغ ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانبرومند چهارآیین عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۸۵۰ تا ۹ هزار و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار تومان است. ضمن آنکه در استان‌های شمالی گیلان و مازندران به سبب افزایش عرضه هر کیلو مرغ زنده با نرخ ۸ هزار و ۴۰۰ و مرغ گرم ۱۲ هزار و ۴۵۰ تومان عرضه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه قیمت مرغ نسبت به روز گذشته تغییر محسوسی نداشته است، افزود: با توجه به کاهش اعلام بار و ازدیاد تقاضا در ابتدای ماه پیش بینی می‌شود که قیمت هر کیلو مرغ برای فردا به جز استان‌های شمالی ۲۰۰ تا ۲۵۰ تومان افزایش یابد.

چهارآیین درباره آخرین وضعیت جوجه ریزی بیان کرد: بنابر آخرین آمار میزان جوجه ریزی شهریور نسبت به مرداد ۱۰ درصد کاهش یافته است، اما علی رغم کاهش، کمبودی در عرضه نیاز داخل نداریم.

این مقام مسئول قیمت مرغ در ایام اربعین را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به ازدیاد تقاضا، افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت مرغ در ایام اربعین دور از انتظار نیست.


بیشتر بخوانید: مصرف روزانه ۷ هزار تن گوشت مرغ در کشور/قیمت هر کیلو مرغ به ۱۳ هزار تومان رسید


وی با اشاره به اینکه بازار جوجه یکروزه تعریفی ندارد، بیان کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر قطعه جوجه یکروزه یک هزار و ۶۰۰ تومان است که با نرخ مصوب خود فاصله معناداری دارد.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی ادامه داد: تولیدکنندگان جوجه یکروزه برای ششمین ماه متوالی وارد زیان شدند به طوریکه بنابر آمار رقمی بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان تاکنون از محل اختلاف قیمت تمام شده با نرخ فروش متضرر شدند.

وی افزود: بی اعتمادی بازار‌های هدف نسبت به استمرار صادرات جوجه یک روزه، تخم مرغ نطفه‌دار و گوشت مرغ، بی رغبتی مرغداران در سایه قیمت‌های دستوری به جوجه ریزی و تحمیل تصمیم کارگروه تنظیم بازار مبنی بر تولید ماهانه ۱۲۵ تا ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه به تولیدکنندگان مرغ مادر را از جمله دلایل کاهش قیمت جوجه یک روزه دربازار اعلام کرد و گفت: البته اجبار تولیدکنندگان به تولید بیش از نیاز واحد‌های مرغداری عامل اصلی زیان تولیدکنندگان جوجه است.

چهارآیین درباره آخرین وضعیت صادرات مرغ گفت: اگرچه محدودیتی در صادرات مرغ وجود ندارد، اما به سبب دریافت عوارض ۵ هزار تومانی به ازای صادرات هر کیلو گوشت مرغ، امکان صادرات از مبادی رسمی وجود ندارد و تنها این موضوع بر پدیده قاچاق دامن زده است.

به گفته وی، با توجه به گستردگی مرز‌های آبی و خاکی کشور، نیاز شدید عراق به واردات مرغ و کاهش ارزش پول ملی، قاچاق مرغ توسط قاچاقچیان به طور محدود در حال انجام است، در حالیکه با دریافت عوارض یک هزار و ۲۰۰ تا یک هزار و ۳۰۰ تومانی به ازای هر کیلو گوشت مرغ، صادرات برای صادرکنندگان مقرون به صرفه است.

این مقام مسئول تولید سالانه مرغ در کشور را ۲ میلیون و ۳۰۰ تا ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: در شرایط فعلی به سبب تصمیمات خلق الساعه مسئولان دولتی، صادرات سالانه مرغ به ۱۰۰ هزار تن نمی‌رسد، در حالیکه فراهم شدن شرایط صادراتی و امکان زیرساخت‌های لازم و به مدار آمدن ظرفیت‌های خالی تولید امکان صادرات تا مرز یک میلیون تن وجود دارد.

وی  با اشاره به اینکه صادرات مرغ به صورت قاچاق در حال انجام است، بیان کرد: با توجه به دریافت عوارض صادراتی بالا به ازای هر کیلو مرغ صادر کننده‌های آن رغبتی به این امر ندارند در حالی که از مسئولان ذیربط برای تعادل قیمت و جلوگیری از زیان مرغداران انتظار داریم که حداکثر عوارض صادراتی به ازای هر کیلو مرغ را یک هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کنند در غیر این صورت تعرفه بالا صادرات بر قاچاق مرغ به بازار‌های هدف دامن می‌زند.

چهارآیین درباره آخرین وضعیت بازار نهاده‌های دامی اظهار کرد: هم اکنون هر کیلو ذرت با نرخ یک هزار و ۷۰۰ و کنجاله سویا ۲ هزار و ۹۰۰ تومان در بازار آزاد عرضه می‌شود که هر یک از این نهاده‌ها با نرخ مصوب خود ۳۰۰ تومان فاصله دارد.

 عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی ادامه داد:با توجه به تعداد معدود وارد کنندگان نهاده‌های دامی و اختلاف قیمت ذرت و کنجاله سویا با نرخ مصوب دولتی انتظار می‌رود که مسئولان دولتی در این بازار انحصاری ورود کنند تا وارد کنندگان نتوانند اقدام به عرضه با نرخ‌های دلخواه در بازار کنند که متأسفانه مسئولان دولتی در بازار انحصاری نهاده‌های دامی ورود نمی‌کنند، اما در بازار مرغ با وجود ماهانه حداقل ۳ هزار مرغ دار که کاملا رقابتی دخالت دارند.

انتهای پیام/

افزایش قیمت مرغ در راه است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر