کد خبر: ۷۰۸۳۷۴۶
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
طباطبایی در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان:

رئیس فدراسیون بسکتبال درباره شرایط تیم ملی این رشته نوپی و فدراسیون توضیحاتی داد.

رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال کشورمان در گفت و گو با خبرنگار توپ و تور گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان، درباره صعود تیم ملی بسکتبال به المپیک و لزوم تدارکات بیشتر برای حضور در این رقابت‌ها بیان داشت: از ابتدای کار بار‌ها گفته بودم شانس کسب سهمیه المپیک را داریم، زیرا باید در میان آسیایی‌ها بهترین باشیم، شاید خیلی از کارشناسان شانس کمی برای ما در نظر می‌گرفتند، اما خودمان روی تجزیه و تحلیلی که داشتیم می‌دانستیم سهمیه می‌گیریم و خوشبختانه این اتفاق افتاد.

صعود به المپیک در این دوره به مراتب سخت‌تر از دوره‌های گذشته بود

او افزود: تدارکات خوبی داشتیم و به خود باوری و اعتماد به نفس رسیدیم، حتی زمانی که در ۳ بازی پیاپی هم شکست خوردیم، توانستیم روحیه مان را برگردانیم و با ۲ برد به المپیک برسیم و افتخار بزرگی کسب کنیم. ما پیش از این تنها ۲ مرتبه دیگر توانسته بودیم سهمیه المپیک بگیریم که نخستین بار آن در سال ۱۹۴۸ و پیش از انقلاب اسلامی بود و آخرین بار نیز در سال ۲۰۰۸ اتفاق افتاد. در آن دوره تیم کشورمان توانست در جمع آساییی‌ها بهترین نتیجه را بگیرد و به المپیک برسد، اما این بار کار به مراتب سخت تری داشتیم، زیرا باید برای رسیدن به المپیک توکیو با تیم‌های جهانی بازی می‌کردیم.

رئیس فدراسیون بسکتبال کشورمان ادامه داد: تا المپیک ۱۱ ماه فرصت داریم و باید برنامه‌های خوبی داشته باشیم که خوشبختانه در حال برنامه ریزی هم هستیم، ما از ماه آینده شاهد برگزاری رقابت‌های لیگ مان هستیم و برای مدتی درگیر این رقابت‌ها خواهیم بود که بسیار خوب است، زیرا بازیکنانمان می‌توانند آمادگی شان را حفظ کنند که این مسئله برای ما اثر بخش است. خوشبختانه بین ۱۴ تا ۱۶ تیم اعلام آمادگی کردند که این می‌تواند به ما کمک کند.

پیش از عید یک اردو و از اواخر اردیبهشت اردوی پیوسته تا المپیک داریم

طباطبایی درباره برنامه تیم ملی بسکتبال کشورمان برای آماده سازی هر چه بهتر بیان داشت: پنجره نخست رقابت‌های کاپ آسیا اسفندماه برگزار می‌شود و تیم ملی بسکتبال کشورمان باید با تیم‌های بسکتبال سوریه و قطر بازی کند، به همین دلیل اردوهایمان را از اواخر بهمن آغاز می‌کنیم تا آماده این رقابت‌ها شویم. پس از آن رقابت‌های لیگ برتر را تا اردیبهشت خواهیم داشت و در اواخر این ماه تمرینات تیم ملی کشورمان را آغاز می‌کنیم و قصد داریم در ۲ -۳ تورنمنت آماده سازی حاضر شویم تا با آمادگی کامل به رقابت‌های المپیک برویم.

او افزود: در حال مکاتبه هستیم تا برای خرداد و تیر بازی‌ها و اردو‌های خوبی داشته باشیم و زمینه حضور بازیکنانمان در تورنمنت‌های معتبر را فراهم کنیم. هنگامی که المپیکی می‌شوید دعوت نامه‌های زیادی می‌گیرید و باید در این میان بهترین انتخاب را داشت تا با آمادگی به این مسابقات برویم.

حالا که المپیکی شدیم، باید حمایت‌ها بیشتر شود

رئیس فدراسیون بسکتبال کشورمان در پاسخ به سوالی درباره غیبت مسئولان در مراسم بدرقه و استقبال تیم ملی بسکتبال از جام جهانی و همچنین حمایت آن‌ها از بسکتبال عنوان داشت: حالا که تیم ملی کشورمان توانسته جواز حضور در المپیک را بگیرد قطعا حمایت‌ها بیشتر می‌شود، زیرا هنگامی که تیمی به این تورنمنت راه پیدا می‌کند، به هزینه‌های بیشتری برای آماده سازی نیاز دارد و به همین دلیل بودجه جداگانه برای تیم المپیکی پرداخت می‌شود که از جانب کمیته ملی المپیک است و بودجه‌ای که وزارت ورزش و جوانان پرداخت می‌کند، جدا از اعتبارات خودمان است. انتظار داریم این حمایت‌ها بیشتر هم شود، نفوذ پذیری رشته‌های تیمی بیشتر از رشته‌های انفرادی است، زیرا مسابقات بیشتری در زمان بیشتری انجام می‌شود، به طور مثال ما در المپیک دو هفته درگیر مسابقات هستیم، در حالی که رشته‌های انفرادی نهایتا ۲ -۳ روز درگیر خواهند بود.

انتظار داریم زیر ساخت‌های بهتری برای بسکتبال وجود داشته باشد

او افزود: وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک باید حمایت‌های بیشتری انجام دهند تا با آمادگی بیشتری به المپیک برویم. علاوه بر این‌ها انتظار داریم از آن جا که امکانات بسکتبال در خور شان المپیکی بودن نیست، زمینه امکانات بیشتر فراهم شود، تعداد سالن بیشتری داشته باشیم و زیر ساخت هایمان را در سراسر کشور بیشتر کنیم، زمانی که تیمی المپیکی می‌شود توقع‌ها از آن رشته بیشتر می‌شود و ما هم انتظار بیشتری داریم تا زیر ساخت‌های بیشتری برای بسکتبال داشته باشیم تا بتوانیم پاسخگوی علاقه مندانی که در جامعه بسکتبال و به طور کلی در جامعه وجود دارد باشیم.

هزینه آماده سازی تیم برای رقابت‌های جام جهانی، از بودجه فدراسیون بود

طباطبایی درباره پاداش‌های ملی پوشان و هزینه‌های صورت گرفته بیان داشت: اردوی تیم ملی به صورت مستمر و در طول ۳ ماه پیگیری شد. قبل از آن از آذر ۹۶ مسابقات مستمر برای انتخابی رقابت‌های جام جهانی را داشتیم، هنگامی که به فدراسیون آمدم یک باخت داشتیم و از بهمن ۹۶ سعی کردیم بهترین اردو‌ها را داشته باشیم تا مسابقات را بدون دغدغه طی کنیم، پس از آن هم بازی‌های آسیایی جاکارتا را داشتیم که خوشبختانه مسئولان حمایت‌های خوبی انجام دادند و بعد از آن هم پنجره آخر و ششم انتخابی جام جهانی را داشتیم که توانستیم به جام جهانی برسیم، اردو‌های مستمر و رقابت‌های دوستانه مان هم پس از این رقابت‌ها در طول ۳ ماه پیگیری شد که همگی هزینه‌های آن از بودجه فدراسیون و حامی مالی بود که برای آینده هم ادامه پیدا خواهد کرد، اما آن چه نیاز داریم حمایت‌های بیشتر مالی است.

او ادامه داد: امسال هزینه‌ها بالا رفته و بیشتر آن برای هزینه هواپیما بود، به طور مثال همین اعزام‌های پیش از مسابقات جام جهانی بیش از یک میلیارد تومان برای ما هزینه داشت و باعث شد فشار زیادی روی فدراسیون  باشد، ما سعی کردیم این مشکلاتی که وجود دارد به تیم ملی منتقل نشود و تیم در آرامش باشد، همچنین تلاش کردیم پاداشی را که متعهد شده بودیم پرداخت کنیم، علاوه بر آن هم وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک هم قرار است پاداشی که در نظر گرفته اند را مطابق قوانین تا المپیک پرداخت کنند و به امید خدا بتوانیم زحمات بازیکنان و کادر فنی را به موقع پاسخگو باشیم.

رئیس فدراسیون بسکتبال درباره مبلغ پاداش‌ها هم گفت: تاکنون کمیته ملی المپیک ۲۰۰ میلیون تومان برای آماده سازی بهتر تیم پرداخت کرده است، فدراسیون بسکتبال هم توانست مبلغ ناچیزی پرداخت کند که این کار به ریال نبوده و مبلغ آن دلاری بود. تلاش کردیم بازیکنان را راضی نگه داریم، همچنین قرار است کمیته ملی المپیک هم ماهی ۵ میلیون تومان به هر ورزشکار حقوق بدهد که در مجموع ۶۰ میلیون تومان خواهد شد. شاید از حامی مالی هم کمک بگیریم و وزارت ورزش و جوانان هم اعتبارات بیشتری پرداخت کند.

هنوز صحبتی درباره بازی ایران و عربستان و میزبانی آن انجام نشده است

او درباره میزبانی احتمالی ایران از عربستان در رقابت‌های کاپ آسیا بیان داشت: پس از قرعه کشی صحبتی برای معرفی کشور ثالث از جانب فیبا برای رقابت‌های انتخابی المپیک مطرح نشد. این مسئله هم بستگی به شرایط کشورمان دارد و هر تصمیمی باشد ما اجرا می‌کنیم، اما هنوز صحبتی برای میزبانی نشده است و فرصت زیادی تا بازی مقابل عربستان وجود دارد و همان طور که گفتم مسئولان کشور هر تصمیمی بگیرند ما اجرا می‌کنیم.

وجود قانونی درباره جذب تعداد مشخصی ملی پوش به ضرر باشگاه‌ها و ملی پوشان است

رئیس فدراسیون بسکتبال درباره رقابت‌های لیگ برتر و این سوال که با برداشته شدن قانون منع جذب ملی پوشان بیش از تعدادی مشخص گفت: خوشبختانه لیگ پویایی با ۱۴ تا ۱۶ تیم خواهیم داشت، محدودیت جذب ملی پوشان برای باشگاه‌ها را هم برداشتیم، زیرا شرایط به گونه‌ای است که باشگاه‌ها نمی‌توانند بیش از تعدادی مشخص ملی پوش جذب کنند، خواه نا خواه بازیکنان در تیم‌ها تقسیم می‌شوند، علاوه بر این‌ها این یک تصمیم حرفه‌ای بود، زیرا باید دست بازیکن و باشگاه را باز بگذاریم. ما احساس کردیم چنین محدودیتی به ضرر باشگاه‌ها و بازیکنان است و خوشبختانه ملی پوشان هم به خوبی در تیم‌های مختلف پخش شده اند.

او افزود: خوشبختانه شرایط به گونه‌ای است که قهرمان از همین حالا مشخص نیست و تصور نمی‌کنم کارشناسی بتواند به راحتی تیم قهرمان را مشخص کند. فکر می‌کنم امسال لیگ پویایی داشته باشیم و بازیکنانمان بتوانند لیگ جذابی را تجربه کنند. تاکنون ۱۵ تیم اعلام آمادگی کرده اند و تا دو هفته دیگر تعداد نهایی آن‌ها مشخص می‌شود. خوشبختانه توانستیم زمینه‌ای را فراهم کنیم تا تیم‌های بیشتری در رقابت‌های لیگ برتر حاضر شوند که همین مسئله قطعا باعث جذابیت دو چندان لیگ خواهد شد.

انتظار داریم حالا که المپیکی شدیم حمایت‌ها بیشتر شود/ هر تیمی مبلغ ورودی را پرداخت نکند نمی‌تواند در قرعه کشی حاضر شود

اگر تیمی مبلغ ورودی را پرداخت نکند نمی‌تواند در قرعه کشی حاضر شود

رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که اگر تیمی استاندارد‌های لازم درباره سالن و مسئله بدهی اش را حل نکند آیا بازهم می‌تواند در مسابقات حاضر شود یا خیر بیان داشت: امسال با توجه به تعداد بیشتر تیم‌ها سختگیرانه‌تر برخورد کردیم تا قرارداد مربیان و بازیکنان پرداخت شود. همچنین روی ورودی تاکید داشتیم، زیرا باید لیگ را اداره و حق الزحمه را پرداخت کنیم و حالا هم گفتیم تا ۳۰ درصد مبلغ ورودی حتما پرداخت شود و اگر چنین نشود قطعا تیمی را در قرعه کشی شرکت نمی‌دهیم. تاکنون هم ۱۲ تیم این مبلغ را واریز کردند و به امید خدا امسال این کار با جدیت بیشتری انجام خواهد شد.

انتهای پیام/ 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر