کد خبر: ۷۰۸۶۰۷۴
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۴
۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۴
کد خبر : ۷۰۸۶۰۷۴
جلیلی:

نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی گفت: کشور‌های اروپایی در عمل به هیچ یک از تعهدات برجامی خود به بهانه فشار‌ها و تحریم‌های آمریکا علیه آن‌ها عمل نکرده اند.


کشور‌های اروپایی به هیچ یک از تعهدات برجامی خود عمل نکردند/ باید به دولت برای تحقق منافع ملی کمک کنیمبه گزارش خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سعید جلیلی نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین که عصر امروز در محل این تشکل برگزار شد، اظهار داشت:ممکن است در هر مقطعی بر اساس رای مردم عده‌ای انتخاب شده و مسئولیتی را به عهده بگیرند. سوال این است که آیا مثلا اگر ما موفق به حضور در مناصب قدرت نشدیم باید بنشینیم در گوشه‌ای و منتظر دوره بعدی انتخابات شویم؟ در بسیاری از موارد ممکن است فرد منتخب مسیر درستی را برگزیده و بپیماید. در این صورت وظیفه ما این است که این فرد را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهیم تا اقدامات مثبت او متوقف نشود؛ حتی اگر این فرد رقیب سیاسی ما نیز باشد.

نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی گفت:اگر خدایی نا کرده ما ببینیم مسیر اشتباه پیش می‌رود نباید بگوئیم که چه بهتر که این مسیر توسط رقیب ما انتخاب شده چراکه روزی سر او به سنگ می‌خورد و اعتبار او در افکار عمومی زیر سوال می‌رود. در حالی که اگر ما ببینیم رقیب ما اقدام نادرست انجام می‌دهد و به او تذکر ندهیم و او را آگاه نکنیم در واقع خیانت کرده‌ایم.

جلیلی با اشاره به لزوم هم افزایی تشکل‌های سیاسی برای وحدت ملی تاکید کرد: یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد این است که به محض اینکه یک فرد از مسئولیتی فارغ می‌شود، دیگر هیچ احساس مسئولیتی نسبت به سمت سابق خود ندارد. در حالی که وظیفه مسئولانی که روزی در قدرت بوده‌اند این است که نسبت به مسئولیت سابق خود حساسیت داشته باشد.

او افزود: اگر قصد ما واقعا پیشرفت کشور و رفع نواقص موجود است باید سازوکار عملیاتی برای این مهم را نیز داشته باشیم. در چنین شرایطی است که ما می‌توانیم صداقت خود را به مردم نشان دهیم.

جلیلی یادآور شد: در همین قضیه برجام وقتی موضوع توافق هسته‌ای میان ایران و کشور‌های ۵ + ۱ مطرح بود ما با مطالعه توافقات صورت گرفته متوجه ایراداتی شدیم. همان زمان نامه‌ای برای آقای روحانی فرستادیم که رسانه‌ای نیز نشد و در آن نامه به ایراداتی که در این توافق نامه وجود داشت اشاره کردیم. ما وظیفه داشتیم که توصیه‌های خیرخواهانه خود را تقدیم دوستان دولت کنیم. منتها همان زمان برخی دوستان به این مسئله تاکید می‌کردند که به دلیل اقبال عمومی برای شکل گیری توافقی میان ایران و طرف‌های مقابل ما هیچ موضعی در رابطه با ایراداتی که این توافق نامه دارد نگیریم تا مورد نکوهش افکار عمومی قرار نگیریم.

نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: مثلا نگوییم که بر اساس آنچه در این توافق نامه آمده تحریم‌ها برداشته نخواهد شد. ولی پاسخ بنده به این اظهار نظرات این بود که بالاخره این روند طی خواهد شد و مردم متوجه ایرادات این توافقنامه می‌شوند و آن زمان به ما می‌گویند که شما که از ایرادات و نواقص موجود در این توافق نامه مطلع بودید چرا همان موقع اظهار نظر نکردید و دولت را از این نواقص مطلع نکردید.


بیشتر بخوانید: رفع موانع رونق تولید، هدف ما از پیگیری مسائل است


جلیلی گفت: از اردیبهشت ۹۷ که رژیم آمریکا از برجام خارج شد طرف‌های غربی حاضر نشدند حتی یکبار بگویند که رفتار آمریکا را محکوم می‌کنند و تا همین امروز سنگین‌ترین واکنش که نسبت به خروج آمریکا از برجام داشتند این بود که اظهار تاسف عمیق می‌کردند.

او یادآور شد: کشور‌های اروپایی نیز در عمل به هیچ یک از تعهدات برجامی خود به بهانه فشار‌ها و تحریم‌های این کشور علیه آن‌ها عمل نکردند.

نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی ادامه گفت: در روز‌های اخیر نیز شاهد بودیم که سه کشور اروپایی بیانیه‌ای مشترک منتشرکردند که بر اساس آن ایران را ملزم کرده‌اند که علاوه بر پایبندی کامل به برجام، تعهدات خود در این توافق نامه را نیز بدون محدودیت زمانی انجام دهد. علاوه بر این در این بیانیه تاکید شده که ایران باید پای میز مذاکره بر سر فعالیت‌های منطقه‌ای و توانمندی موشکی نیز بنشیند.

جلیلی عنوان کرد: این مسیری است که از سوی اروپایی‌ها در قبال کشورمان دنبال می‌شود. خب در این شرایط وقتی شما می‌بینید که غربی‌ها مدام در حال تحمیل خواسته‌های نابجای خود هستند تکلیف ماست که از هر راهی که می‌توانیم به دولت کمک کنیم تا با اتخاذ راهبرد مناسب از منافع ملی در برابر زیاده خواهی غربی‌ها حراست کنیم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر