کد خبر: ۷۰۸۶۶۷۶
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
کد خبر : ۷۰۸۶۶۷۶

هوای امروز مشهد برای یازدهمین روز متوالی آلوده است و کیفیت هوا با شاخص لحظه‌ای ۲۰۲ در وضعیت بسیار ناسالم قرار گرفت همچنین وجود ریزگرد‌ها در هوای مشهد به حدی بود که مدارس و مهد‌های مشهد تعطیل شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، امروز وجود گرد و خاک در هوای مشهد به حدی بود که وجود ذرات گرد و غبار در هوا کاملا قابل مشاهده بود.
 
یحیی قائنی پور رئیس مرکز پیش بینی هواشناسی خراسان رضوی گفت: تقویت جریانات شمال شرقی و افزایش وزش باد باعث شده کانون قره قوم در ترکمنستان و کانون‌های گرد و غبار داخلی تحریک شود.

او ادامه داد: در نتیجه این وضعیت هوایی، ذرات گرد و غبار و ریزگرد‌ها در هوای مشهد بیشتر شده است.
 
نفس‌های شهر به شماره افتاده است/ پیامد تعلل دستگاه‌های اجرایی، از بین رفتن سلامتی مردم است
تورج همتی مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز دیروز در مصاحبه با رسانه‌ها گفت: با توجه به روند ثابت غلظت آلاینده‌های هوا در چند روز گذشته و پیش بینی اعضای کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان، افزایش ریزگرد‌ها و سایر آلاینده‌ها را درسطوح پائینی جو تا فردا صبح در مشهد مقدس خواهیم داشت و بر این اساس آلودگی هوا در وضعیت ناسالم در کلانشهر مشهد تداوم خواهد داشت.

 از روز ۲۷ شهریور ماه کیفیت هوای کلانشهر مشهد با افزایش ذرات معلق و گرد و غبار به وضعیت ناسالم رسیده است. کارشناسان محیط زیست علت افزایش ریزگرد‌ها را کانون‌های گرد و خاک داخلی و کانون‌های گرد و غبار خارجی از جمله قره قوم در ترکمنستان و هرات در افغانستان اعلام کردند.
 
رایزنی برای مهار کانون‌های گرد و غبار خارجی در حوزه روابط دیپلماتیک تعریف می‌شود و دستگاه دیپلماسی کشور نیز برای این مذاکرات احتیاج به مدارک و مستنداتی دارد.

اوایل تیر ماه امسال محمد عرفانی معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی به رسانه‌ها گفت: گزارش منشأ فرامرزی گرد و غبار شمال شرق کشور تهیه و به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ارسال شد.

او در این مصاحبه اعلام کرد: این گزارش با هدف کمک به وزارت امور خارجه در زمینه تهیه و ارسال گزارش منشا گرد و غبار شمال شرق کشور به وزارت امور خارجه و رایزنی با کشور‌های عامل افزایش گرد و غبار در شرق کشور ارائه شده است.

معاون پایش محیط زیست در گفت و گویی که چندی قبل با باشگاه خبرنگاران خراسان رضوی داشت، اعلام کرد که وزارت خارجه با استناد به این گزارش می‌تواند مذاکرات خود را با کشور‌های همسایه آغاز کند برای پیگیری در این زمینه بار‌ها با دفتر نمایندگی وزارت خارجه در شمال و شرق کشور تماس گرفته شد که این تماس‌های تلفنی برای مصاحبه با غلامعباس ارباب خالص مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه، بی نتیجه بود.
 
خبرنگار باشگاه خبرنگاران امروز نیز مراجعه حضوری به دفتر نمایندگی وزارت خارجه داشت که به دلیل سفر داخل کشور مسئول دفتر نمایندگی  گفتگو  و هماهنگی برای مصاحبه تلفنی نیز انجام نشد.
 
 
 

مسئولان برای حل ریزگردهای مشهد چه تدبیری دارند؟

 
 
انتهای پیام//م.م
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر