کد خبر: ۷۱۱۱۹۸۱
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴

وجود شپش سر، بدن و شپشک عانه روی بدن شخص آلوده، «پدیکولوزیس» می‌نامند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، مرضیه شهریاری کارشناس ارشد حشره شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار کرد: شپش از زمره بیماری‌های انگلی پوست انسان و یک مشکل بهداشت عمومی در سراسر جهان است.

او با بیان اینکه این بیماری در هر دو جنس (زن و مرد) دیده می‌شود، ادامه داد: شپش سر بیشتر در بچه‌ها دیده می‌شود، اما در دختر بچه‌ها شایع‌تر است.

شهریاری گفت: پدیکولوزیس شیوع سنی خاصی ندارد، اما شایع‌ترین آلودگی‌های انگلی در سراسر دنیا است که می‌تواند موجب طرد اجتماعی افراد و خانواده‌های مبتلا شود. همچنین می‌تواند افت تحصیلی دانش آموزان به علت بی خوابی ناشی از خارش شبانه را به همراه داشته باشد.

کارشناس ارشد حشره شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: نقش شپش به عنوان ناقل تعدادی از بیماری‌ها از قبیل تیفوس، تب راجعه اپیدمیک و تب خندق، از اوایل قرن اخیر شناخته شده است که از نظر اهمیت به عنوان شاخص بیماری‌های آمیزشی می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

او تصریح کرد: اگر چه در مناطق متعددی بهبود وضعیت بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی به شپش داشته است؛ اما در زمان جنگ و در محل‌های پر جمعیت به علت توجه نکردن به بهداشت فردی و محیط، امکان ایجاد اپیدمی‌های بزرگ وجود دارد. شهریاری بیان کرد: شپش به جامعه و یا طبقه اجتماعی خاصی مربوط نیست، به ویژه اینکه در اپیدمی‌ها می‌تواند اقشار مختلف جامعه را مبتلا کند.

کارشناس ارشد حشره شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه در روش انتقال مستقیم، تماس فرد آلوده با فرد سالم باعث انتقال انگل می‌شود، اضافه کرد: در مکان هایی که افراد به طور گروهی با یکدیگر زندگی می‌کنند، انتقال این انگل بسیار ساده است، از جمله پادگان ها، آسایشگاه ها، مهد کودک ها، مدارس و به ویژه مدارس ابتدایی که کودکان در هنگام بازی یا کار، سر خود را به یکدیگر می‌چسبانند.

او ادامه داد: در روش انتقال غیرمستقیم که شامل استفاده از لوازم شخصی فرد آلوده از جمله استفاده ازپ وشاک، رختخواب، شانه و برس است انتقال صورت می‌گیرد.

شهریاری با بیان اینکه شپش‌ها هنگامی که دمای بدن میزبان پایین‌تر و بالاتر از عادی باشد بدن میزبان را ترک می کنند، افزود: مناسب ترین دما برای تحمل شپش‌ها در بدن میزبان ۳۵ تا ۳۹ درجه سانتی‌گراد است.

کارشناس ارشد حشره شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شپش‌های سر، انگل‌هایی اجباری هستند، یعنی نمی‌توانند بدون وجود میزبان خود زندگی کنند، این گونه از شپش‌ها تنها قادر به زندگی در بدن میزبان انسانی هستند.

او تصریح کرد: افزایش شیوع آلودگی به شپش سر در میان دانش آموزان مدارس و روند رو به تزاید مصرف ترکیبات پدیکولوساید همراه با شواهدی در مورد شکست درمانی آن ها، احتمال ایجاد مقاومت در شپش‌ها را مطرح می‌کند.

شهریاری بیان کرد: پیشگیری از شپش سر باعث ارتقای سلامت جسمی و روانی افراد اجتماع می‌شود.

انتهای پیام/چ

درباره شپش بیشتر بدانیم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر