صالحی در جمع خبرنگاران:

زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژ‌های IR۶ راه اندازی شد

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: طی ۲ ماه، ۱۵ سانتریفیوژ نسل جدید راه اندازی شده که کار بسیار بزرگی است و امروز شاهد راه‌اندازی زنجیره ۳۰ تایی ماشین‌های سانتریفیوژ IR۶ هستیم.

غیور مردان سازمان انرژی اتمی راه راه شهدا را ادامه می دهندبه گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،‌ علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی در مراسم راه اندازی و رونمایی زنجیره ۳۰ تایی ماشین‌های IR۶ در سایت هسته‌ای نطنز در جمه خبرنگاران، اظهار کرد: امروز ۱۳ آبان ماه روز بزرگداشت شهدای بزرگوار ما در سال۵۷ است، ما به برکت خون این شهدا پیمان و عهد می‌بندیم که راه شهدا را ادامه دهیم و تقارن امروز و این افتتاحیه را به فال نیک می‌گیریم.

او با بیان اینکه خون شهدای ما پایمال نشده است، تصریح کرد: متخصصان غیور و شجاع سازمان انرژی اتمی که مجاهدان راه علمی هستند در این فرایند پر چالشی که با دنیای غرب و استکبار داریم امروز شاهدیم که به زیبایی نشان دادند که راه آن بزرگواران و شهدای هسته‌ای را ادامه دادند.

صالحی گفت: عزیزان ما در سازمان انرژی اتمی هیچگاه حرکت این سازمان را با کندی و ایستایی روبه رو نخواهند کرد، امروز ما شاهد راه اندازی زنجیره ۳۰ تایی ماشین‌های سانتریفیوژ‌های IR ۶ هستیم البته من بعدا شرح خواهم داد، مسائل بیش از این حرف هاست.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: اینجا یک مجموعه‌ای تحت عنوان S۸ است که سانتریفیوژ‌هایی که تحت تست و آزمایش قرار می‌گیرند را ابتدا به اینجا آورده و تثبیت‌های مکانیکی و تست فرایندی را روی آن انجام می‌دهند، در واقع اینجا محل تست آزمایش و تحقیق و توسعه است. 

او افزود: تعداد سانتریفیوژ‌هایی که در این فاصله ۲ ماه عزیزان ما اینجا نصب کردند قریب به ۱۵ سانتریفیوژ نسل جدید است که دستاوردی عظیم به شمار می‌آید.

صالحی تصریح کرد: ملت بزرگوار ایران بدین ترتیب متوجه می‌شوند که عزیزان ما در سازمان انرژی اتمی همواره فعال بودند و هیچگاه فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی با کندی رو به رو نبوده و متوقف نشده بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: اگر فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی متوقف شده بود که ما نمی‌توانسیم در عرض دو ماه بیش از ۲۶۶۰ سو به ظرفیت سویی که اکنون داریم، عملیاتی که ۶۰۰۰ سو است، اضافه کنیم.

او افزود: در حال حاضر مقدار سو ما به ۸ هزار و ۶۸۰ رسیده است، تولید اورانیوم ما که قبل از گام سوم حدود ۴۵۰ گرم در روز بود، اکنون به بیش از ۵ هزار گرم در روز رسیده یعنی ۱۰ برابر شده است، این تنها در فاصله ۲ ماه بود که عزیزان ما شبانه روز در اینجا کار کرده‌اند که در ایام محرم و صفر بود.

صالحی تصریح کرد:افراد حاضر در سازمان انرژی اتمی عاشورا و اربعین خود را در اینجا گذراندند، در حقیقت این‌ها ادامه دهند راه حضرت ابا عبدالله بودند در برپایی پرچم اسلام در کشوری که ام القرای اسلام است در این چالش علمی به زیبایی درخشیدند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: از طریق شما و صدا و سیمای جمهوری اسلامی وظیفه خود می‌دانم که از تک تک افرادی که در سازمان انرژی اتمی مشغول به کار هستند یعنی حدود ۱۵ هزار پرسنل از دربان تا آبدارچی و مهندسین که سربازان گمنام هستند و نمی‌شود آن‌ها را نشان داد، تشکر و فدردانی می‌کنم که چقدر زیبا توانستند کار برگی را انجام دهند.

او افزود: در حال حاضر مقدار سو ما به ۸ هزار و ۶۸۰ سو رسیده است، تولید اورانیوم ما که قبل از گام سوم حدود ۴۵۰ گرم در روز بود، اکنون به بیش از ۵ هزار گرم در روز رسیده یعنی ۱۰ برابر شده است، این تنها در فاصله ۲ ماه بود که عزیزان ما شبانه روز در اینجا کار کرده‌اند که در ایام محرم و صفر بود.

صالحی تصریح کرد: افراد حاضر در سازمان انرژی اتمی عاشورا و اربعین خود را در اینجا گذراندند، در حقیقت این‌ها ادامه دهند راه حضرت ابا‌عبدالله بودند در برپایی پرچم اسلام در کشوری که ام القرای اسلام است در این چالش علمی به زیبایی درخشیدند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: از طریق شما و صدا و سیمای جمهوری اسلامی وظیفه خود می‌دانم که از تک تک افرادی که در سازمان انرژی اتمی مشغول به کار هستند یعنی حدود ۱۵ هزار پرسنل از دربان تا آبدارچی و مهندسان که سربازان گمنام هستند و نمی‌شود آنها را نشان داد، تشکر و فدردانی می‌کنم که چقدر زیبا توانستند کار بزرگی را انجام دهند.

او ادامه داد: ما امروز ۳ افتتاحیه داریم به صورت نمادین زنجیره میانی،  ۳۰ تایی IR ۶ را رونمایی می‌کنیم، قبلا یک زنجیره ۲۰ تای IR۶ هم را داشتیم که ۲۰ فرودین نصب کرده بودیم و قبل آن هم زنجیره ۱۰ تایی IR۶ داشتیم.

صالحی تاکید کرد: در حال حاضر تعداد ماشین‌های IR۶ به ۶۰ تا ماشین رسیده که هر کدام ۱۰ سو یعنی این ۶۰ ماشین ۶۰۰ سو خودشان به تنهایی به ظرفیت موجود اضافه کردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطر نشان کرد: قرار نبود زنجیره ۳۰ تایی را اکنون راه اندازی کنیم، قرار بود بعد از این که کار‌ها را در زنجیره ۲۰ تایی به سرانجام میرسانیم سه چهار سال بعد این کار انجام شود، اما در یک چالش سیاسی قرار گرفتیم و دستور مقامات ارشد کشور این بود که این چالش را حتما به نمایش بگذاریم، که توان و اراده بالقوه جمهوری اسلامی ایران آن چنان است که اراده کنند به فوریت آن‌ها را عملیاتی می‌کنند.

او اضافه کرد: این کاری که همکاران ما انجام دادند را بزرگان این فناوری و نخبگان می‌دانند که چه کار بزرگی انجام شده است. همچنین راه اندازی ماشین‌های دیگر نیز داریم که در پرسش و پاسخ درباره آن‌ها خواهم گفت. اینجا فقط ۳ افتتاحیه داریم و جزئیات را خواهیم گفت.

صالحی بعد از ظهر امروز (دوشنبه) در نشستی خبری در نطنز به سوالات خبرنگاران پاسخ خواهد داد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۴ ۱۳ آبان ۱۳۹۸
فقط میتوانیم از دانشمندان و دانشجویان هسته ای تشکر کنیم.
همیشه تندرست و سلامت باشید،خداقوت،خسته نباشید.
هیچگاه به کم راضی نشوید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۲ ۱۳ آبان ۱۳۹۸
آفرین بر دانشمندان و تیز هوشان و نخبگان و تلاشگران صنعت هسته ای.
انرژی فراوان و پاک جهان آینده همین انرژی پاک و با تکنولوژی بالاست.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۰ ۱۳ آبان ۱۳۹۸
دانشجویان هسته ای بیشتری برای گسترش هر چه بیشتر این صنعت آموزش دهیم.
Iran (Islamic Republic of)
رضا
۱۶:۵۲ ۱۳ آبان ۱۳۹۸
ان اشاالله به زودی زیر دریایی هسته ای
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۰ ۱۳ آبان ۱۳۹۸
مبارررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررک تمام مشکلاتمون حل شد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۶ ۱۳ آبان ۱۳۹۸
شما ۶ سال حرف براتون کافی نیست
Iran (Islamic Republic of)
بمب
۱۶:۰۶ ۱۳ آبان ۱۳۹۸
به نظر شما با 4 تا بمب هسته ای میشه تمام اسراییلی ها را به درک واصل کرد ؟؟ فقط 4 تا .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۷ ۱۳ آبان ۱۳۹۸
ما باید بحب هسته ای بسازیم و اسراییل را نابود کنیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۸ ۱۳ آبان ۱۳۹۸
بمب
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر