کد خبر: ۷۱۳۲۸۹۲
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۰
تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۰
کد خبر : ۷۱۳۲۸۹۲
دانستنی‌های حقوقی؛

اگر مهریه خانم چیزی غیر از سکه بهار آزادی باشد نمی‌توان پول آن را دریافت کرد.

آیا مهریه را می‌توان تبدیل به سکه کرد؟ / مهریه گل رز را نمی‌توان به پول تبدیل کردبه گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، برخی مواقع مهریه‌ها به جز سکه طلا هستند و گاهی اوقات زوجین تصمیم می‌گیرند تا وسیله  یا شی قیمتی و تزئینی دیگری را به عنوان مهریه خود قرار دهند.

یکی از متداول‌ترین مهریه‌هایی که زوجین انتخاب می‌کنند شاخه گل، شاخه نبات یا سفر است، اما گاهی اوقات این سوال پیش می‌آید که آیا می‌توان مهریه را تغییر داد و شاخه گل را تبدیل به سکه تمام بهار آزادی کرد یا خیر؟ و البته تبدیل شی به قیمت هم موضوع دیگری است که هنگام دریافت مهریه تبدیل به موضوع جدی می‌شود.


بیشتر بخوانید: همسایه پر سروصدا چگونه مجازات می‌شود؟


البته در پاسخ به این سئوال باید گفت که مهریه را نمی‌توان تغییر داد و اگر برای مثال گل رز به عنوان مهریه انتخاب شده باشد باید دقیقاً همان گل به عنوان مهریه به زوجه داده شود.

برخی مواقع خانم‌ها به اشتباه فکر می‌کنند که می‌توانند وجه نقد گل رز که به عنوان مهریه انتخاب شده است را به عنوان مهریه از همسر خود دریافت کنند، اما این موضوع اشتباه است و شوهر به رد قیمت گل‌ها بابت مهریه محکوم نمی‌شود.

توافق زوجین می‌تواند مهریه را تغیر دهد

البته اگر دو طرف به صورت دیگری با یکدیگر توافق کرده باشند و آن را در سند عقد و در محضر به ثبت رسانده باشند می‌توانند به جای دریافت شاخه گل وجه نقد را به عنوان مهریه از همسر خود مطالبه کنند.

هر مهریه‌ای که به صورت عقلانی و مشروع انتخاب شده باشد و در سند ازدواج نوشته شده باشد باید به همان صورت به زوجه تحویل داده شود یعنی حتی اگر یک کامیون گل رز هم به عنوان مهریه خانم انتخاب شده باشد باید به همان اندازه  تحویل زوجه داده شود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
عمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
بنام خداوند جان و خرد :
اگر زن زودتر فوت کند مهریه اش را شوهرش می تواند به همسر و زن بعدی بدهد همان طوری که به همسر زن اولش که مرجوم شده داده چون در عصر جدید مهریه عندالمطالبه و عندالستطائه فقط زبانی و شعاری شده اگر عندالمطالبه است باید عاقد قبل از جاری کردن صیغه عقد دائم مهریه را مستندا به عروس خانم در دفتر خانه عقد و ازدواج تحویل و ثبت و از عروس خانم رضایت کامل و امضاء و اثر انگشت عروس و شاهدین عروس را در دفتر خانه ثبت رسمی کند بعد عقد را جاری کند تا بعد داماد به مشکلات نخورد و زندانی نشود قوانین باید محکم و پیشگیرانه باشند نه اینکه عاقد عقد را با مهریه معلوم که عندالمطالبه پرداخت نشده عقد را جاری کند اول قوانینتان را از صفر تا صدش اصلاح کنید بعدش یقه دامادی که دروغ گفته یا لاف زده را بگیرید و زندانیش کنید اگر از همان اول قانون اجازه نمی داد عقد جاری شود تا مهریه عندالمطالبه پرداخت و ثبت شود الان انقدر داماد در زندان نداشتیم و هر دامادی به اندازه دارایی حساب و اموال داشته اش مهریه می کرد و عندالمطالبه پرداخت می کرد و بعد صیغه عقد دائم جاری می شد . والسلام و صلوات التماس دعا و التماس تفکر .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
پس چرا برای سکه این قانون نیست و حقوق مرد رو محاسبه می کنن و براساس توانش هرماه اقساطی برای خانم واریز میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر