کد خبر: ۷۱۳۷۶۸۲
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۱
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۱
کد خبر : ۷۱۳۷۶۸۲

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: پیامبر اکرم (ص) الگوی بزرگ بشریت است.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، حجت‌الاسلام والمسلمین حجت گنابادی‌نژاد، رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی در افتتاحیه کنفرانس رحمه للعالمین به مناسبت هفته وحدت در کشور پاکستان گفت:آنچه در زندگی پیامبر گرامی اسلام (ص) بیش از همه جلوه‌گر است و عقول را مبهوت خود ساخته؛ وجه اخلاقی، رحمانی و کرامات نفسانی رسول اعظم (ص) است؛ اما عجیب آنکه امروز همین چهره رحمانی و انسانی پیامبر (ص) کانون تبلیغات مسموم، ضد اسلام و ضد پیامبر (ص) است.

او ادامه داد: خداوند رسالت جهانی پیامبر (ص) را رحمت برای عالمیان می‌داند؛ چنین پیامبری که رسالتش رحمت، کتابش رحمت و خودش هم رحمه للعالمین است، ابتدا توسط خداوند مفتخر به مدال خُلق عظیم شد تا توانست مظهر رحمت الهی باشد.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: واضح است وقتی خداوندی که عظیم است اخلاق پیامبرش را عظیم بداند درک آن عظمت از عهده کسی برنمی‌آید.

حجت الاسلام و المسلمین گنابادی نژاد افزود: پیامبر اسلام (ص) طبیبانه و دلسوزانه به دنبال مداوای درد و رنج‌های مردم بود و به قول امیرالمومنین علی بن ابی‌طالب (ع) طبیبٌ دوّارٌ بطبه بود؛ او با داروهاى خویش بیماران غفلت‌زده و سرگشته را رسیدگى و درمان می‏کند، همان‌هایی که از فروغ حکمت بهره نگرفته و اندیشه خود را به نور دانش‌هایی که اعماق جان را روشنى بخشد، تابان و فروزان نکرده ‏اند.

او ادامه داد: رنج و محنت پیامبر (ص) در هدایت انسان‌ها تا جایی بود که جان شریفش را شدیداً به‌زحمت می‌انداخت تا آنکه خداوند ایشان را از تحمل این همه سختی و رنج بر حذر داشت و فرمود: "ما قرآن را بر تو نازل نکردیم که خود را به‌زحمت بیفکنی"


رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: اقبال لاهورى تعبیر لطیفى در این مورد دارد، می‌گوید: پیامبر آن کسی است که از حقایق لبریز و سرشار می‌شود و بعد براى سامان دادن زمانه و عوض کردن مسیر تاریخ، آنچه را که به او رسیده است بیان می ‏کند.

حجت الاسلام و المسلمین گنابادی نژاد افزود: وجود پیامبر (ص) برای کفار هم رحمت بود تا جایی که، چون آنان بر اثر لجاجت حق را نپذیرفته و درخواست عذاب کردند خداوند فرمود:" ولى"اى پیامبر! "تا تو در میان آن‌ها هستى، خداوند آن‌ها را مجازات نخواهد کرد. "

او ادامه داد: سایه رحمت او بر سر منافقان هم بود؛ منافقان به طعنه می‌گفتند خوب پیامبری است هر چه می‌گوییم گوش می‌کند خداوند طعنه آنان را پاسخ داد که بگو: "خوش‏ باور بودن او به نفع شماست! " ولى بدانیداو به خدا ایمان دارد؛ و (تنها) مؤمنان را تصدیق می ‏کند؛ و رحمت است براى کسانى از شما که ایمان آورده‏ اند" از جناب عایشه همسر پیامبر (ص) نقل شده است که: "من هیچ‌گاه ندیدم - مادامی‌که حرمت‌های الهی شکسته نشده- پیامبر خدا به خاطر ظلمی که بر خودش رفته؛ از خود دفاع کرده باشد".

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: چنین پیامبری که خلق عظیم دارد و رحمت خدا بر عالمیان است، به‌تصریح قرآن اسوه و الگویی بزرگ برای بشریت است؛ امام رضا (ع) دراین‌باره می‌فرمایند:، اما خصلتى که مؤمن باید از پیامبر (ص) یاد بگیرد آن است که با مردم مدارا کند، زیرا خداوند پیامبر خود را به مدارا کردن با مردم و درگذشتن از آنان امر کرد، و فرمود: خُذِ الْعَفْوَ وَ أْمُرْ بِالْعُرْفِ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْجاهِلِین؛ و در جایی دیگر امام رضا (ع) از پدرش و او از پدرانش (ع) روایت می ‏کند که رسول خدا صلی‌الله علیه و آله فرمود: هر کس خشم خود را نگه دارد خداوند عذاب خود را از او نگه میدارد، و هر کس خلقش نیکو باشد خداوند پاداش روزه ‏گیر و نمازگزار را به او می‏دهد.

حجت الاسلام و المسلمین گنابادی نژاد افزود: امام رضا (ع) به نقل از پدرانشان و ایشان هم به نقل از پیامبر خدا (ص) فرموده است: سرآغاز نامه اعمال انسان مؤمن، اخلاق اوست.

انتهای پیام/ف

افتتاحیه کنفرانس رحمه للعالمین در پاکستان برگزار شد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر