کد خبر: ۷۱۳۸۸۲۵
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
۰۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
کد خبر : ۷۱۳۸۸۲۵
پاک آیین در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

سفیر اسبق کشورمان گفت: کشور‌های منطقه‌ای با افزايش مناسبات اقتصادی خود به افزایش امنيت منطقه کمک می کنند.

//////////////////////محسن پاک آیین سفیر اسبق کشورمان و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره (اجلاس کلوپ آستانه) و دستاورد‌های این اجلاس برای کشورمان اظهار کرد: عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا که به تازگی رسمیت پیدا کرد دلیل محكمی برای برقراری تعاملات تجاری و اقتصادی با کشور‌های منطقه اوراسیا بویژه اعضای مشخص اتحادیه اوراسیا است و  ايران تلاش دارد همکاری‌های  چند جانبه خود را با اين كشورها به خصوص در  مورد ایجاد امنیت منطقه افزايش دهد.


پاک آیین ادامه داد: قزاقستان به عنوان یکی از بازیگران کلیدی در منطقه اوراسیا روابط دیرینه ای با کشورمان داشته، همچنین ایران جزء اولین کشور‌هایی‌بود که بعد از فروپاشی شوروی، استقلال قزاقستان را به رسمیت شناخت.اکنون دو کشور می توانند همکاری‌های خود را در سطح دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گسترش دهند. در همين راستا حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در قزاقستان به منظور شرکت در کلوپ آستانه و دیدار‌هایی که او با مقامات قزاق و تعدادی از مقامات کشور‌های حاضر در این اجلاس داشت، حائز اهمیت شمرده می‌شود.


او با اشاره به محوریت گفت‌وگو‌های اجلاس اخیر یادآور شد: امروزه امنیت مقدمه توسعه بوده و کشور‌های منطقه‌ای باید به دنبال توسعه اقتصادی باشند. در مرحله اول باید امنیت منطقه و کشور‌ها تأمین شود تا سرمایه‌گذاران و همچنین فعالان اقتصادی بتوانند با آرامش و همچنین اعتماد به ثبات اقتصادی وارد عرصه تجاری شوند. اجلاس آستانه نیز با دو شعار محوری امنیت و توسعه کار خود را دنبال می‌کند و نگاه به این موضوعات داشته است.

سفیر اسبق کشورمان ادامه داد: اجلاس کلوپ آستانه، موضوع خلع سلاح و تلاش برای ایجاد امنیت در منطقه  اوراسیا را به عنوان مقدمه توسعه همکاری‌های اقتصادی طرفين در نظر دارد. محور بحث‌های مطرح شده از جمله صحبت‌های ظریف، موضوع افزايش تعاملات میان کشور‌های منطقه بود که به طور طبیعی وقتی کشور‌ها با هم همکاری‌های  چند جانبه در بعد های مختلف‌داشته باشند، قطعا به دنبال  آن امنیت تأمین خواهد شد.

او تصریح کرد: کشور‌هایی که با یکدیگر تعاملات اقتصادی دارند، هیچ گاه به دنبال ایجاد ناامنی و تنش در منطقه نخواهد رفت، چراکه خودشان از این وضعیت متضرر شده و در عین حال از همکاری‌های دو جانبه و چند جانبه برای تأمین امنیت منطقه هم استقبال می‌کنند. به نظر می رسد اجلاس اخير آستانه  با این رویکرد کار خود را آغاز کرده و به علاوه دیدار‌هایی که انجام  و توافقاتی که شكل گرفته است ، می‌تواند در آینده موجب توسعه اقتصادی کشور‌های حاضر در این اجلاس شود.


پاک آیین در خاتمه با اشاره به تأثیر‌حضور و شرکت کشورمان در اجلاس کلوپ آستانه بر افزایش تعاملات اقتصادی با کشور‌های اوراسیا خاطرنشان کرد: عضویت ما در اتحادیه اوراسیا به تازگی انجام شده، پیشتر این اجلاس با عنوان امنیت و توسعه فعالیت می‌کرده است و ما تقریباً در تمام اجلاس‌های امنیت و توسعه با ابتکار قزاقستان در سطح وزیران و یا سفیران حضور داشته‌ایم.کشورمان همیشه از اینگونه اجلاس‌ها استقبال کرده و در حال حاضر نیز که با عنوان جدید «اجلاس کلوپ آستانه » فعالیت می‌کند حضور یافتیم و   قطعا شرکت در این اجلاس به نفع کشورمان خواهد بود.

 گفتنی است، محمدجواد ظریف و مختار تیلوبردی وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان  درپی حضور در اجلاس کلوپ آستانه در خصوص آخرین تحولات روابط دو جانبه از جمله کمیسیون مشترک دو کشور، همکاری‌های تجاری و اقتصادی به ویژه در چارچوب خزر، همکاری‌های بندری و حمل‌ونقل هوایی، همکاری‌های کنسولی، نشست آتی کشورهای عضو روند آستانه و سایر موضوعات مورد علاقه گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر