قدیمی‌ترین رنگ جهان را بشناسید

قدیمی‌ترین رنگ جهان، صورتی است. رنگی که از آن به ایده آل‌ترین انتخاب دختر‌های جوان تعبیر می‌کنند و همواره آن را به عنوان یکی از رنگ‌های دخترانه می‌شناسند، امروزه به عنوان قدیمی‌ترین رنگ دنیا شناخته شده است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، آیا از طرفداران پر و پا قرص صورتی هستید یا فکر می‌کنید این رنگی زیادی لوس و بچگانه است؟! آیا تا به حال فکر می‌کردید که رنگ صورتی فقط در اسباب بازی و وسایل فانتزی استفاده می‌شود و رنگی نوین و ترکیبی است؟! اگر اینطور است باید بدانید که به اندازه کافی صورتی را جدی نگرفته اید! در کمال تعجب باید بگوییم که رنگ صورتی در واقع قدیمی‌ترین رنگ دنیا است که تاکنون شناخته شده و بیش از ۱ میلیون سال پیش به وجود آمده است! جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که قدیمی‌ترین رنگ تولید شده توسط یک موجود زنده صورتی بوده است! در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این کشف عجیب بیشتر بدانیم.

محققان سنگ‌هایی را که از صحرای بزرگ آفریقا در موریتانی کشف شده را مورد بررسی قرار دادند. سپس با استخراج رنگ دانه از فسیل باکتری‌هایی که در این سنگ‌ها وجود داشت به نتایج شگفت انگیزی رسیدند! داخل این باکتری‌های ریز دانشمندان موفق به کشف کلروفیلی شدند که ۱٫۱ میلیون سال پیش به وجود آمده است (همان رنگ دانه‌ای که امروزه در فتوسنتز گیاهان استفاده می‌شود). این یافته تقریبا ۶۰۰ میلیون سال قدیمی‌تر از فسیل کلروفیل مشابه‌ای است که قبلا کشف شده بود.

این کشف نشان داد که سیانوباکتر (cyanobacteria)، یا همان باکتری که در نورآفتاب زنده می‌ماند بسیار قبل‌تر از جلبک وجود داشته است. جلبک‌ها حدود ۶۵۰ میلیون سال پیش به وجود آمده اند و این کشف نوین نشان می‌دهد که میلیون‌ها سال پیش از آن نیز موجودات زنده وجود داشته اند. در واقع، مطالعات نشان می‌دهد که باکتری‌ها به مدت صد‌ها میلیون‌ها سال حاکم بلامنازع اقیانوس‌های باستانی زمین بوده اند و هیچ موجود زنده دیگری غیر از آن‌ها وجود نداشته است! قدیمی‌ترین رنگ دنیا صورتی بوده و باکتری‌های ۱ میلیون سال پیش با تولید رنگ صورتی اقیانوس‌های باستانی را به رنگ صورتی درآورده بودند و دنیایی خیالی و رویایی به وجود آورده بودند!

صورتی قدیمی‌ترین رنگ در دنیاست

همان طور که می‌دانیم کلروفیل همان چیزی است که باعث به وجود آمدن رنگ سبز در گیاهان می‌شود. با این حال کلروفیل ۱ میلیون ساله تفاوت‌هایی با کلروفیل‌های امروزی داشته و رنگ آن قرمز تیره و ارغوانی بوده است. هنگامی که محققان فسیل‌ها را تجزیه کردند تا مولکول‌های باکتری را آنالیز کنند به رنگ صورتی درخشان و خوشرنگی رسیدند! این یافته اثبات می‌کند که موجودات زنده و ارگانیسم‌های باستانی رنگی صورتی داشتند و در نتیجه ته رنگی صورتی به اقیانوس‌ها داده بودند! بنابراین قدیمی‌ترین رنگ دنیا صورتی بوده است! تصور کنید در دنیا باستان وقتی هنوز هیچ موجود زنده‌ای وجود نداشته اقیانوس‌های صورتی رنگ وجود داشته اند! این تصویر بیش از حد فانتزی و تخیلی است، مگر نه؟

بروک، استاد علوم طبیعی دانشگاه ملی استرالیا در مورد این کشف می‌گوید:

وقتی برای اولین بار به این رنگ صورتی رسیدیم کاملا غافلگیر شدیم. علاوه بر رنگ صورتی، نکته جالب در مورد این باکتری‌ها قدمت آن هاست. حتی جلبک که یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های حیات در دنیا به شمار می‌رود در آن زمان هنوز وجود نداشته است. یک میلیون سال پیش باکتری‌های صورتی وجود داشته اند و باید صد‌ها میلیون سال می‌گذشت تا بالاخره جلبک‌ها به وجود بیایند. جلبک‌هایی که در نهایت اساس و مبنای شکل گیری و تکامل حیوانات بزرگ‌تر را ایجاد کرده اند.

میلیون‌ها سال قبل از آنکه انسان‌ها و حیوانات دیگر در کره زمین وجود دارا باشند، حتی میلیون سال قبل از آنکه جلبک‌ها هم به وجود آمده باشند این باکتری‌ها زندگی می‌کردند و دنیا را به رنگ صورتی درآورده بودند. تصور کنید یک دنیای خالی که بخش عمده آن از اقیانوس پوشیده شده و تا چشم کار می‌کند رنگ صورتی دیده می‌شود! اقیانوس‌های صورتی و دنیای خالی و صورتی بیشتر شبیه به یک سیاره بیگانه و فرازمینی است تا همین زمین خودمان! موافقید؟!

منبع: آکاایران

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
هادی
۰۰:۱۴ ۰۷ اسفند ۱۳۹۸
به نظر میرسه جاهایی که گفته یک ملیون سال منظور یک بیلیون سال یعنی یک میلیارد سال بوده. که از جلبک‌ها هم که حدود ۶۵۰ میلیون سال پیش به وجود آمده اند تقریبا ۶۰۰ میلیون سال قدیمی‌تر بوده اند. تو ترجمه شاید بیلیون رو میلیون ترجمه کردن.