تغییر نحوه تنظیم اظهارنامه‌های مالیاتی از سال آینده

مدیر کل امور مالیاتی استان گفت: بر اساس اصلاحیه ماده ۹۷ قانون مالیات‌های مستقیم، نحوه تنظیم اظهارنامه‌های مالیاتی عملکرد ۱۳۹۸ تغییر می‌کند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز ،شریفی مدیر کل امور مالیاتی استان در جمع اصناف و صاحبان مشاغل استان گفت: بر اساس اصلاحیه ماده ۹۷ قانون مالیات‌های مستقیم، نحوه تنظیم اظهارنامه‌های مالیاتی عملکرد ۱۳۹۸ تغییر می‌کند.

شریفی با اشاره به دستورالعمل ماده ۹۷ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم و ضرورت استفاده از ظرفیت بالای این ماده قانونی، گفت: مالیات بر مبنای علی‌الرأس ضربه سنگینی بر عملکرد همکاران و پیکره سازمان امور مالیاتی وارد می‌کند که ماده ۹۷ قانون مالیات‌های مستقیم، باعث شفافیت در جریان مبادله اقتصادی کالا و افزایش اعتماد مودیان می‌شود.

او مبنای رسیدگی و تشخیص مالیات عملکرد سال ۱۳۹۸ برای اشخاص حقیقی و حقوقی را اظهارنامه مالیاتی عنوان کرد و گفت: در صورتی که اشخاص حقیقی و حقوقی که مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی می‌باشند، اظهارنامه مالیاتی خود را با رعایت قانون و مقررات مربوطه تنظیم کنند، سازمان امور مالیاتی کشور اظهارنامه‌های مالیاتی آن‌ها را بدون حسابرسی مورد پذیرش قرار خواهد داد و صرفاً بر مبنای شاخص‌ها و معیار‌های ریسک، درصدی از آن‌ها را رسیدگی می‌کند.

او از مودیان محترم مالیاتی خواست تا اظهارنامه مالیاتی خود برای عملکرد سال ۱۳۹۸ را براساس رویکرد جدید و مبتنی بر واقعیت‌های اقتصادی موجود تنظیم و ظرف مهلت مقرر از طریق سامانه سازمان امور مالیاتی کشور (tax.gov.ir) تسلیم کنند.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی افزود: مزیت فرآیند رسیدگی بر مبنای آخرین تغییرات ماده ۹۷ ق. م. م علاوه بر حذف روش سنتی علی الراس موجب بهبود کیفیت رسیدگی، شفافیت و تسریع در زمان قطعیت پرونده مالیاتی شده و با در نظر گرفتن شان و حفظ کرامت مودیان قانون مدار، کاهش فرار مالیاتی و اجرای عدالت مالیاتی را به دنبال خواهد داشت.

در این کارگاه آموزشی که با حضور نمایندگان اتاق اصناف، اتحادیه ها، انجمن‌ها و تشکل‌های حرفه‌ای به منظور تبیین و رفع ابهام و تشریح مفاد ماده ۹۷ قانون مالیات‌های مستقیم برگزار شد، ضمن توزیع جزوه آموزشی، در پایان با پرسش و پاسخ حاضرین ادامه یافت و شرکت‌کنندگان به تبادل نظر پیرامون چگونگی تکمیل اظهارنامه و اجرای قوانین مربوطه در این زمینه پرداختند.

انتهای پیام/ک

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: