کد خبر: ۷۲۷۴۴۲۹
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۶
۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۶
کد خبر : ۷۲۷۴۴۲۹
حجت در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:

عضو اتحادیه مرغداران گوشتی از کاهش ۳۰۰ تومانی نرخ مرغ خبر داد و گفت: متوسط قیمت هر کیلو مرغ گرم ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان است.

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از کاهش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۷۰۰ تا ۸ هزار و ۸۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان است.

به گفته وی، قیمت کنونی هر کیلو مرغ زنده نسبت به اواخر هفته گذشته ۲۰۰ تومان و مرغ گرم ۳۰۰ تومان کاهش داشته است.

حجت با اشاره به اینکه شیوع کرونا تاثیر منفی در بازار گذاشته است، بیان کرد: با توجه به گسترش شیوع بیماری کرونا و کاهش رفت و آمد در بازار، کشش چندانی در برابر عرضه برای خرید مرغ وجود ندارد.

این مقام‌ مسئول عرضه مرغ منجمد را عامل اصلی افت قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و گفت: با عرضه مرغ منجمد در ایام پایانی سال تاحدی کشش تقاضا برای خرید مرغ گرم در بازار کاهش یافته است که همین امر موجب شده قیمت ها به صورت جزئی افت کند.

وی درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: با توجه به ایام پایانی هفته امیدواریم قیمت افزایش یابد تا مرغداران متضرر نشود.

حجت ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس‌ کرونا و توصیه پزشکان مبنی بر مصرف گوشت سفید، تقاضا برای خرید در بازار افزایش یافته است.

حجت با انتقاد از عرضه مرغ منجمد در بازار گفت: با توجه به سیر نزولی قیمت مرغ گرم در بازار و اختلاف چشمگیر با قیمت تمام شده تولید، عرضه مرغ منجمد پشتیبانی امور دام بر زیان مرغداران دامن زده است، از این رو انتظار می رود پشتیبانی امور دام از عرضه مرغ منجمد در مواقعی که قیمت مرغ گرم با روند کاهشی روبروست، جلوگیری کند تا بازار به حالت اولیه برگردد.


بیشتر بخوانید: استمرار ثبات قیمت مرغ در بازار


حجت قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و افزود: عرضه با نرخ فعلی بیانگر زیان ۳ هزار تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی مرغداران در فروش هر کیلو مرغ است که با احتساب میزان جوجه ریزی، مرغداران در طول یک ماه ۷۵۰ میلیارد تومان از محل فروش مرغ متضرر شدند.

به گفته وی، با استمرار روند فعلی قیمت پیش بینی می‌شود که نرخ مرغ به سبب کمبود عرضه از ۲۰ فروردین به بعد با روند افزایشی در بازار روبرو شود.

علی رغم آغاز خرید مرغ مازاد مرغداران از سوی پشتیبانی امور دام، تغییری در شرایط بازار ایجاد نشده است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با انتقاد از نحوه خرید مرغ مازاد مرغداران بیان کرد: با وجود دستور معاون وزیر جهاد کشاورزی، پشتیبانی امور دام خرید مرغ مازاد مرغداران با لاشه ۲.۲۰۰ گرم به بالا را انجام نداده که این امر گرفتاری های متعددی برای مرغداران گوشتی ایجاد کرده است.

وی درباره آینده بازار مرغ گفت: با توجه به وضعیت فعلی قیمت مرغ در بازار، مرغداران تمایلی به جوجه ریزی ندارند که ظرف یک ماه آینده کاهش جوجه ریزی اثر خود را در کمبود عرضه نشان می دهد.

این مقام مسئول میزان جوجه ریزی در ماه‌های دی و بهمن را ۱۴ میلیون قطعه اعلام کرد و گفت: بنابر آمار میزان جوجه ریزی نسبت به سال‌های قبل حداقل ۱۵ میلیون قطعه بالاتر است که این امر در کنار فراگیر شدن کرونا، تعطیلی مهمانی و لغو سفر را عامل اصلی زیان انباشت مرغداران دانست.

عرضه کنجاله سویا در بازارگاه نهاده کشاورزی

وی درباره آخرین وضعیت بازار نهاده های دامی گفت: با وجود توزیع مقداری ذرت در بازار تا حدودی جلوی التهابات قیمت گرفته شده و بنابر آخرین آمار کنجاله سویا در بازارگاه نهاده کشاورزی برای فروش گذاشته شده است، اما مشکلاتی در بحث حمل و نقل وجود دارد که امیدواریم برای تسریع در حمل و نقل، بحث انتقال بار از انبارهای استانی صورت گیرد‌.

وی ادامه داد: با توجه به پیک مصرف نهاده دامی طی روزهای ۱۰ تا ۲۰ اسفند به سبب ارسال مرغ های داخل سالن به کشتارگاه پیش بینی می شود که با تسریع در ارسال بار از بندر و انبارهای داخل استانی، مدیریت خوبی در حوزه نهاده ها خواهیم داشت به طوریکه امسال بدون‌ مشکل سپری می کنیم.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: طی روزهای اخیر قیمت هر کیلو ذرت تا ۲ هزار تومان افزایش یافته بود که با عرضه شرکت پشتیبانی قیمت کاهش یافته است و امیدواریم حواله کنجاله سویا ابلاغ شود تا مشکلی برای تولیدکنندگان پیش نیاید.

حجت در پایان با بیان اینکه حجم ذخایر مرغ پشتیبانی امور دام نیاز بازار را تامین می کند، تصریح کرد: شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان متولی امر با رصد قیمت از سطح بازار در صورت نوسان قیمت از سطحی خاص اقدام به عرضه مرغ های ذخیره شده در سطح بازار می کند تا قیمت مرغ به مصرف کننده فشار نیاورد.

انتهای پیام/

بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر