کد خبر: ۷۲۷۶۶۹۵
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۶
۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۶
کد خبر : ۷۲۷۶۶۹۵
حجت در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از افت ۵۰۰ تومانی قیمت مرغ خبر داد و گفت: متوسط نرخ هر کیلو مرغ گرم ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان است.

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از کاهش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۴۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان است‌.

وی کنسل شدن مراسمات عروسی و مهمانی ها، مسافرت و تعطیلی رستوران ها را به دنبال شیوع ویروس کرونا عامل اصلی افت ۵۰۰ تومانی قیمت مرغ گرم در بازار اعلام کرد و افزود: در حال حاضر مصرف مرغ نسبت به آنچه که در ایام پایانی سال انتظار می رفت، کاهش یافته که در نهایت به سبب حجم بالای تولید با تلورانس منفی قیمت روبرو شدیم.

حجت ادامه داد: با توجه به هزینه های بالای تولید و قیمت واقعی مرغ، مرغداران در فروش هر کیلو مرغ با زیان یک هزار و ۵۰۰ تومانی در فروش هر کیلو مرغ روبرو هستند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: با توجه به گسترش بیماری کرونا، مشکلات حمل و نقل و شرایط سخت جابه جایی خودرو از یک استان به استان دیگر امکان پیش بینی قیمت مرغ در بازار وجود ندارد چرا که در وضعیت فعلی با انباشت کالا در یک استان و کمبود در برخی استان ها روبرو هستیم.

به گفته وی، با وجود مشکلات حمل و نقل و وضعیت عرضه مرغ در استان ها با نرخ های چندگانه روبرو هستیم که اگر این موضوع مدیریت نشود با نوسان قیمت مرغ در استانی همچون تهران به جهت تامین نیاز از دیگر استان ها روبرو هستیم.

حجت قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و افزود: عرضه با نرخ فعلی بیانگر زیان ۳ هزار تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی مرغداران در فروش هر کیلو مرغ است که با احتساب میزان جوجه ریزی، مرغداران در طول یک ماه ۷۵۰ میلیارد تومان از محل فروش مرغ متضرر شدند.

به گفته وی، با استمرار روند فعلی قیمت پیش بینی می‌شود که نرخ مرغ به سبب کمبود عرضه از ۲۰ فروردین به بعد با روند افزایشی در بازار روبرو شود.

این مقام مسئول میزان جوجه ریزی در ماه‌های دی و بهمن را ۱۴ میلیون قطعه اعلام کرد و گفت: بنابر آمار میزان جوجه ریزی نسبت به سال‌های قبل حداقل ۱۵ میلیون قطعه بالاتر است که این امر در کنار فراگیر شدن کرونا، تعطیلی مهمانی و لغو سفر را عامل اصلی زیان انباشت مرغداران دانست.

وی ادامه داد: روزانه پشتیبانی امور دام یک هزار تن تا یک هزار و ۲۰۰ تن مرغ مازاد مرغداران را از سطح بازار جمع آوری می‌کند، در حالیکه انعقاد قرارداد مستقیم با مرغدار تاثیر بیشتری در کاهش زیان مرغداران دارد.

مشکلات نهاده های دامی ادامه دار شد

وی درباره آخرین وضعیت عرضه نهاده های دامی بیان کرد: طی ۴ تا ۵ روز اخیر به سبب سخت گیری در حمل و نقل کالاهای بین استانی، مرغداران در تامین نهاده ها با مشکلاتی روبروست که این امر نیاز به هماهنگی استانداری و فرمانداری دارد.

حجت ادامه داد: با وجود آنکه کمبود نهاده های دامی، مرغداران را با مشکلاتی روبرو خواهد کرد، از این رو با مدیریت این موضوع باید تسهیلاتی برای رفت و آمد کامیون های مخصوص بار قائل شوند‌.

 مازاد تولید مرغ دردسرساز شد

این مقام‌ مسئول با اشاره به اینکه ماهانه ۱۷۰ هزار تن مرغ در کشور مورد استفاده قرار می گیرد، بیان کرد: با توجه به ازدیاد جوجه ریزی و تولید ۲۲۰ تا ۲۳۰ هزار تن مرغ در ایام پایانی سال نیاز است که پشتیبانی امور دام مابه التفاوت این میزان را خرید تضمینی کند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: میزان تولید که خارج از مصرف خانوار است و به عنوان مازاد نیاز کشور تلقی می شود، باید در اوایل سال آینده پشتیبانی امور دام نسبت به خرید آن جهت جلوگیری از زیان مرغداران اقدام کند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از افزایش ۱۰ درصدی قیمت کنجاله سویا در بازار خبر داد و گفت: در اواخر هفته گذشته قیمت کنجاله سویا در سامانه بازارگاه‌های نهاده‌های کشاورزی ۱۰ درصد افزایش داشته که این امر در شرایطی که قیمت مرغ سیر نزولی دارد با هزینه تمام شده تولید همخوانی ندارد.

به گفته حجت، قیمت کنجاله سویا از ۲ هزار و ۴۵۰ به ۲ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش یافته است که این امر در کنار کمبود عرضه کنجاله در بازارگاه‌های نهاده‌های کشاورزی طی ۲ هفته اخیر موجب شده مرغداران کنجاله مورد نیاز با قیمت بالای ۴ هزار و ۵۰۰ تومان از بازار آزاد خریداری کنند که این امر بر افزایش هزینه‌های تولید دامن زده است.

حجت ادامه داد: امسال وزارت جهاد کشاورزی و پشتیبانی امور دام مدیریت خوبی را اجرا کرد تا با همکادی تشکل‌ها جهت میزان عرضه نهاده به تولیدکنندگان واقعی در ایام پایانی اسفند مدیریت شود و به عبارت دیگر امسال عملکرد مثبتی در عرضه خواهیم داشت که امیدواریم در سال آتی مدیریت همانند امسال از سوی پشتیبانی امور دام صورت گیرد تا کمترین نوسان قیمت را در بخش نهاده نسبت به سال‌های گذشته داشته باشیم.

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر