کد خبر: ۷۲۷۹۱۱۸
گروه : اجتماعی » شهری
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
کد خبر : ۷۲۷۹۱۱۸

با توجه به شیوع ویروس کرونا زباله گردها در معرض ابتلا به این ویروس هستند و برای محافظت از خود باید اقدامات بهداشتی را انجام دهند.

زباله‌گردانی که از کرونا فراری هستند/ تلاش برای حفظ سلامت خانوادهبه گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،صبح و شب برایشان چندان مهم نیست و ساعت کاری خاصی هم ندارند هر گوشه شهر خیابان افرادی را می بینیم که گاهی با یک گونی روی دوش یا یک چرخ دستی در حال کار کردن هستند کاری که به عنوان زباله گردی شناخته می شود.

شغلی که شاید مقبولیت نداشته باشد کسی رغبت چندانی برای رفتن به سمتش از خود نشان ندهد اما منبع درآمد عده‌ای شده، شغلی که سن برایش ملاک نیست و رحم و مروتی هم ندارد حال با شیوع ویروس کرونا تحت تاثیر قرار گرفته و در معرض خطر آفرینی بسیار است.

پس از شروع ویروس کرونا و توصیه ها برای رعایت بهداشت عمومی و فردی توجه به زباله‌گردهایی که هر روز  با حجم زیادی از زباله های آلوده سر و کار دارند مورد توجه قرار گرفت تا جایی که دادستانی طی نامه‌ای از فرماندهی انتظامی تهران بزرگ خواست با همکاری شهرداران مانع از زباله گردی در شهر شوند و زباله گردی را ممنوع اعلام کرد.

البته پس از اعلام ممنوعیت زباله گردی در سطح شهر برای زباله گردها سوالاتی به وجود آمد و یکی از آنها گفت: مگر اصلاً کار ما قانونی بود که حال غیر قانونی شده باشد؟

دیگری می گفت: رئیسم گفته فقط معتادها کرونا می گیرن!

البته با یک گشت کوچک در سطح شهر به راحتی می توان با چندین زباله گرد که اغلب سن و سال کمی دارند روبرو شد افرادی که هم کرونا را جدی گرفتند و هم به آن بی توجه هستند.

برخی از این زباله گردها با دستکش  و ماسک کار خود را انجام می‌دادند و برخی دیگر بی محابا بدون هیچ دستکش و ماسکی همانند قبل در سطل آشغال ها به جستجو می پرداختند؛ هر چند تعداد آنهایی که دستکش به دست داشتند بسیار کمتر از دیگران بود اما رعایت همین نکات هم خود در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا نقش بزرگی دارد.

زباله‌گردانی که از کرونا فراری هستند/ تلاش برای حفظ سلامت خانواده

از کرونا و بیماری میترسم نه از زباله گردی 

یکی از زباله گردهایی که ویروس کرونا را جدی گرفته و به آن توجه دارد می گوید: کار ما کثیف هست اما نه آنقدر که بخواهد ما را بکشد؛ از مرگ نمیترسم اما از اینکه کارم باعث شود به وسیله ویروس و بیماری روی تخت بیمارستان بمیرم میترسم.

اما تنها چند قدم آن طرف‌تر از این زباله گرد فرد دیگری را می‌بینیم که چگونه خود را روی زمین گذاشته و داخل سطل آشغال به دنبال پیدا کردن وسیله مورد نظر خود است و نه دستکش به دست دارد و نه  ماسکی روی دهانش گذاشته وقتی پرسیدم چرا دستکش نداری؟ پوزخندی زد و گفت: ببین کار من با آشغال است! از اینجا کثیف‌تر؟ چندین سال است که این کار را می‌کنم و با همین آشغال ها و محیط کثیف سر و کار دارم اگر قرار بود بمیرم تا الان خلاص شده بودم.

اما برای جواب دادن به او قبل از من همان پسرک زباله گردی که دستکش به دست داشت پیشقدم شد و گفت: قرار نیست همه بمیرند این بیماری است که باید از خود مراقبت کنیم خودت که هیچ اما اگر کرونا بگیری بقیه را هم بیمار می کنی و اجازه نمی‌دهی بیماری تمام شود.

تعداد زباله گردهایی که بیماری را جدی گرفته اند شاید بسیار کمتر از تعداد آنها است که به این ویروس توجهی ندارند اما همین ممنوعیت زباله گردی هم خود دلیلی برای کاهش شیوع بیماری شده است.

برای مقابله با همین بیماری شهرداری هم پای کار آمده و با دادستانی در راستای شیوعکرونا اقداماتی انجام داده‌اند. 

زباله‌گردانی که از کرونا فراری هستند/ تلاش برای حفظ سلامت خانواده 

با زباله گردها برخورد می‌شود

 اصغر عطایی مدیر کل امور خدمات شهری شهرداری تهران از ورود دادستانی و نیروی انتظامی به بحث جلوگیری از زباله گردی خبر داد و در گفت و گو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،و با اشاره به نقش نیروی انتظامی در جمع آوری زباله گردها گفت: در بخش جمع آوری زباله گرد‌ها با پیگیری‌های انجام شده از سوی شهرداری تهران دادستانی محترم ورود کرد و به نیروی انتظامی دستور داد به شکل جدی با زباله گردها برخورد کند.

وی درباره مافیای بخش پسماند اظهار کرد: باید به این نکته توجه داشت افرادی که بر سر مخازن به تفکیک زباله مشغول هستند کارگرانی حقوق بگیریند که سرمنشاء آن‌ها باید از سوی پلیس شناسایی و دستگیر شوند و پلیس امنیت بادستور دادستانی به دنبال رسیدن به این هدف است.

البته علاوه بر ممنوعیت زباله گردی توسط زباله گردها، رعایت بهداشت سطل زباله ها هم موضوع مهمی است، موضوعی که خود زباله گردها هم به آن تاکید دارند. 

یکی از زباله گردها می‌گوید : همیشه مراقب سلامتی ام بودم چون کار ما کثیف است و هر لحظه امکان بیماری وجود دارد اما دستکش و ماسک من کافی نیست شهرداری باید فکری به حال ضد عفونی کردن سطل زباله ها کند.

دستکش و ماسک مهم است اما شستن سطل آشغال‌ها ضروری است 

 شست و شو و ضدعفونی کردن سطل آشغال ها و محیط اطراف آنها موضوعی است که زباله گردها به آن تاکید دارند یکی از آنها گفت: از کرونا میترسم و نگرانم اما شستن سطل آشغال ها نباید فقط در این دوران بیماری مورد اهمیت باشد. 

شست و شو و ضد عفونی کردن سطل آشغال ها همانطور که گفته شد اهمیت بسیاری دارد و حتی مسئولان شهری هم به آن اعتقاد دارند. 

مدیر کل امور خدمات شهری شهرداری تهران در گفت و گو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ،با اشاره به شست و شوی مخازن پسماند گفت: دفعات شست و شوی مخازن پسماند از سوی معاونت خدمات شهری شهرداری مناطق ۲۲ گانه به این شکل است که پیمانکاران مناطق موظف اند در ۶ ماه نخست سال، هر ماه ۶ نوبت و در ۶ ماهه دوم سال، چهار نوبت کار شست و شوی مخازن را انجام دهند.

عطایی ادامه داد: با توجه به شیوع کرونا دفعات شست و شوی مخازن پسماند بیشتر شده و در روند اجرای آن نیز مواد ضد عفونی کننده به کار گرفته می‌شود و در بازدید‌های سرزده من از روند شست و شوی مخازن مناطق، حساسیت نیرو‌های خدمات شهری برای ضد عفونی مخازن پسماند معابر محسوس بود.

وی گفت: تا به امروز سابقه نداشته که شهرداری تهران تا این حد نسبت به شست و شو و ضدعفونی معابر سطح شهر حساس باشد و شهروندان بدانند هیچ گاه شهرداری تهران در ضد عفونی معابر، اماکن عمومی و مخازن پسماند تا شکست کرونا کم نخواهد گذاشت.

 زباله‌گردانی که از کرونا فراری هستند/ تلاش برای حفظ سلامت خانواده

از اینکه خانواده‌مان بیمار شوند می‌ترسیم

 هرچند زباله گردی ممنوع شده اما هنوز هم تعدادی از آنها را در سطح خیابان می‌بینیم زباله گردهایی که می گویند از اینکه خودمان بیماری بگیریم چندان نگران نیستیم اما از این که خانواده مان به سبب ما بیمار شوند می‌ترسیم.

استفاده از ماسک و دستکش برای زباله گردی اهمیت بسیاری دارد و هم اکنون با ممنوعیت زباله گردی می توانیم امیدوار باشیم که شیوع ویروس کرونا کمتر شود البته بسیاری از همین زباله گردها  توجه چندانی به مسائل بهداشتی ندارند و در مقابل عده‌ی بسیاری از آنها برای حفظ سلامتی خود و خانواده‌شان این موضوع را جدی گرفتند.

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۹
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
اقای حناچی شهردار محترم علاوه بر کمک های بنیاد مستضعفان شما هم کمک کنید
محسنی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
در این ایام پیک ویروس کرونا و روزهای پایانی سال ، بنده موج زیادی از زباله گرد های مهاجر غیر ایرانی را میبینم که مخصوصا شبها در نقاط شمالی شهر ازادانه به جمع اوری زباله مشغولند،،،،،جای ماموران گشت شهربان خالیست!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
بچه های مردم اول باید با کلی مشکلات درس بخونند بعد یه مدت بیکار باشن بعدش دو سال از اوج جوونی برن سربازی و بعد از آن باید منتظر بشینن که ۱۰ سال یک بار آزمون استخدامی بگیرند تازه بعده سربازی هیچ چی هم یادشون نیست که بخوان آزمون بدن عملا طرف ۲۹ سالش میشه هنوز از زندگی هیچ بهره ای نبرده و همش نگرانه و داره با مشکلات دست و پنجه نرم میکنه اگر هم شانس آورد و سره کار رفت حالا مشکلات مسکن و غیره بهش رو میکنه
آخه واقعا خودتون قضاوت کنید این چه دنیاییه!!!!
همش باید بدوی و هیچوقت به مقصد نرسی
نادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
قلبم بدرد می آید وقتی این تصاویر رو ی بینم. کودک زباله گرد به کدام گناه؟ طفل معصوم
قاسم
|
Sweden
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
با سلام به رهبر عزیزمون امیدوارم یک فکری به حال این قشر محروم جامعه در نظر گرفته شود ما در یک جامعه اسلامی زندگی میکنیم و اسلام یعنی برابری و مساوات نسبی نه زیاد و نه کم.درود و پاینده ایران و رهبری.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
خوب درامد زندگی شون بدید تا اشغال جمع نکنند ماهانه مثل یک کارمند پنج میلیون بدید تا اشغال جمع نکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
چرا باید این طفل های معصوم زباله گردی کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
جمع آوریشون کنید
آوستوراقیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
این بی انصافی هست . بهتر هست بصورت موقت هم که شده معیشت این گروه تامین بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
این شغل رو کلاً از بین ببرید و زباله گردها رو هم ساماندهی کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
شاید کرونا باعث شود یکبار دیگر اهمیت تفکیک شدن زباله های تر و خشک نمایان شود . باید در ضمینه فرهنگ سازی در جامعه و همچنین ایجاد امکانات لازم برای این کار ( سطل های جداگانه و ...) در سطح شهرها تاکید و کار بیشتری انجام شود . رسانه ها نیز هم در فرهنگ سازی و هم پیگیری انجام شدن این کار موظف هستند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
جمع آوریشون کنید از سطح شهر !!!!!!!!!!!
اینارو دیگه باید چکار کرد
واقعا فجیحه
یوسف
|
United Kingdom
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
مردم ایران میتونند هم به زباله گرد ها کمک کنند هم به بهداشت.زباله گرد ها بیشتر به دنبال پلاستیک و کاغذ هستند.بهتره مردم از همون اول این دوتا رو جداگانه در کنار سطل بذارن تا اینها هم داخل سطل نشن.و سلامتی این عزیزان هم کمتر به خطر میافتد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
واقعا باید اینارو جمع آوری کرد، اینا باعث انتقال ویروس هستند
تو یک‌کمپی قرنطینشون کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
40 سال گذشت
هنوز زباله گرد
هنوز کارتون خواب
عجبا
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
قشر مستضعف در این بیماری زمینه اصلی گسترش است اکر مسولین میخواهند در مقابل این ویروس موفق عمل کنند میبایست ضعیف ترین وپر مخاطره ترین جامعه هدف را وورد نظر ویاری ونظارت داشه باشند تا از کسترش بیماری وهزینه های بسیار بیشتر درمان ، جلوکیری شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
سلام بعضی از کارکنان شهرداری بابت همین زباله ها از رئیس زباله گرداپول میگیرن تاهیچی نببینن !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
با سلام شرکت گاز تبریز قبوض گاز این ماه را بصورت کاغذی درب منازل فرستاده که خود باعث انتشار کرونا است لطفا رسیدگی کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
چرا دولت جمعشان نمیکنه و مورد حمایت فرارونمیده بیت المال دست دولت هست!!!!!!!!!!!!!!!!!!اگه دزدان بیتالمال بزارن و مدیرانی که ماهی 10 یا20به بالا حقوق میگیرن!!!!!!!!!!
دلسوز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
خواهشن میشه برید به پول جمع کردنتون برسین به این بچه ها گیر ندین انشالله روزی برسه به دوران این بیچارها برسین تا بفهمین
یازهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
سلام خوب دولت برای این بندگان خدا تو این مدت یه درآندی بزاره و برن یجا ثبت نام کنند که هم بیماری کم بشه هم این بنده های خدا هم رغبت به کار کردن نداشته باشن یا حداقل بهشون یه کار نظافتی چیزی بدن با دستکش وماسک تا اون کارو انجام بدن واسه شهرداری و یه پولیم بگیرن
علی رضا قربانزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
یه عده اعتیاد دارند و هیچ منبع درآمدی به جز فروختن زباله ندارند و زمانی که نیاز به مصرف مواد دارند ناچار هستند که سراغ این کار برن تا از پول به دست آمده مواد شون رو تهیه کنند.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
آب بابا نان داد ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
بچه ها بیچاره میلیاردی اختلاس میشه ولی هیچکس نیست حامی این بچه ها بیچاره بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
اقا زباله گرد چیه
همین شرکت های جمع کننده زباله ندیدین چکار میکنن
اشغالو پخش میکنن کف خیابون
لطفا یه ادرس بدید تا فیلمشو بفرستم
محمد عبادپناه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
با عرض سلام
به نظر من به جای اینکه جلوی کار اینا رو. بگیرن یا سطل زباله ها رو هر روز 3 بار ضد عفونی کنن و بهشون ناسک و دست کش رایگان بدن که بتونن کار کنن یا این که یه در اندی برلشون تعیین کنند.
اینجور نمیشه جلوی کار کردنشون رو بگیرن و بگن تو تونا بمونن پس اینا چی بخورن؟
عمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
بنام خداوند جان و خرد :
تمامی موارد ایمنی و بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنید و در خانه هایتان بمانید و تا میتوانید شلغم بپزید و بخورید آب شلغم پخته شده هم بسیار مفید است مرحم سینه است و بجای سیب زمینی در خورشهاتون شلغم بریزید و نوش جان کنید به امید آینده روشن . والسلام و صلوات التماس دعا .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
چه داريم كه بگوييم از بيعرضگى همه ى ماست كه همنوعانمان به اين كار مشغولند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
منظورت چیه؟
ما خودمون بیکاریم اگه دستمون میرسید قطعا کمکشون میکردیم من خودم اصلا نمیتونم جلو چشم کسی مثلا تو پارک چیزی بخورم ولی خب چکار کنیم !!!!
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر