کد خبر: ۷۳۴۵۵۰۳
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۷
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۷
کد خبر : ۷۳۴۵۵۰۳

برومند در نشست مجازی روسای پارک‌های علم و فناوری کشور بر ضرورت بهره‌مندی از توان پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان در کمک به حل مسائل محیط زیست تاکید کرد.

به گزارش  حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست مجازی روسای پارک‌های علم و فناوری کشور درخصوص چگونگی همکاری آن‌ها با محیط زیست بر ضرورت بهره‌مندی از توان پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان در کمک به حل مسائل محیط زیست تاکید کرد.

برومند در این نشست که امروز (چهارشنبه) با حضور نماینده سازمان محیط زیست برگزار شد، گفت: بحث محیط زیست برای ما بسیار مهم است و از تمام پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی خواسته‌ایم که با تمام توان خود در کمک به حل مسائل محیط زیست کوشا باشند و استان‌هایی که مشکلات حاد زیست محیطی دارند از طرح‌های کوتاه مدت کار را شروع کنند و جلو ببرند.

او تصریح کرد: مطمئن هستیم استان‌ها نقش کلیدی در استاندارد‌های زیست محیطی دارند و از سازمان محیط زیست هم درخواست می‌کنیم هرگاه نیاز به جلسات فوری با پارک‌های علم و فناوری داشتند از ما بخواهند تا زمینه این جلسات را فراهم کنیم؛ ضمن اینکه اعتقاد داریم ارتباط روسای پارک‌های علم و فناوری با نماینده‌های سازمان محیط زیست در استان‌ها بسیار حائز اهمیت است.

فعالیت بیش از ۴۵۰ شرکت دانش‌محور در حوزه مبارزه با شیوع ویروس کرونا

مهدی کشمیری مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری با اشاره به تعداد پارک‌های علم و فناوری کشور گفت: در مجموع ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور فعالیت می‌کنند که ۳۵ پارک وابسته به وزارت علوم، ۳ پارک وابسته به جهاد دانشگاهی، یک پارک وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یک پارک وابسته به وزارت ICT، یک پارک وابسته به دانشگاه علوم پزشکی، یک پارک وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی و یک پارک علم و فناوری خصوصی هستند.

او افزود: از ۳۵ پارک وابسته به وزارت عتف ۲۸ پارک منطقه‌ای و ۷ پارک دانشگاهی شامل دانشگاه‌های تهران، شریف، تربیت مدرس، شهید بهشتی، سمنان، تحصیلات تکمیلی زنجان و تحصیلات تکمیلی کرمان هستند.

کشمیری در خصوص سیاست‌های وزارت علوم در توسعه پارک‌های علم و فناوری گفت: جوانگرایی در مدیریت، عدم توسعه پارک جدید، تشویق نهاد‌های اقتصادی در توسعه پارک‌ها، بررسی تقاضا‌های جدید از جمله سیاست‌های این وزارتخانه است.

به دستاورد‌های پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد و افزود: فروش سالانه شرکت‌های مستقر ۱۳۲۳۴ میلیارد تومان، تعداد شرکت‌های فناوری مستقر ۹۲۱۳، تعداد شرکت‌های دانش بنیان مستقر ۱۶۸۲ و میزان صادرات شرکت‌های مستقر ۹۹ میلیون دلار و اعتبارات عمومی تخصیص داده شده به پارک‌ها در سال گذشته حدود ۲۸۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم درخصوص عملکرد پارک‌های علم و فناوری در مقابله با چالش کرونا گفت: بیشتر از ۴۵۰ شرکت در حوزه کرونا فعالیت کردند که بیش از یک میلیون ماسک در روز تولید شد و بیش از یک میلیون و نیم لیتر مواد ضد عفونی کننده در روز تولید شد و بیشتر از ۱۵۰ شرکت هم در حوزه تجهیزات مانند تولید دستگاه ونتیلاتور، لباس‌های حفاظتی، دماسنج غیر تماسی و کیت‌های تشخیص فعالیت کردند.

او در ادامه افزود: صیانت از شرکت‌های فناور، ارائه تسهیلات جهت کمک به واحد‌های آسیب دیده، انجام تعاملات لازم جهت تسریع در روند اخذ مجوز‌های لازم و پوشش رسانه‌ای از فعالیت‌ها از بسته‌های حمایتی پارک‌های علم و فناوری در بحران کرونا بوده است.

کشمیری به مشخصه‌های بارز پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد و ادامه داد: پارک‌های علم و فناوری عرصه‌ای برای گسترش شرکت‌های فناور و زیر ساختی برای ثروت آفرینی در حوزه علم و فناوری هستند و قادر به ایجاد اشتغال با سرمایه گذاری اندک ملی و ایجاد اشتغال توسط بخش خصوصی جوان اند و می‌توانند شرکت‌هایی با سرعت رشد بالا و چابک با ارزش افزوده و توان رقابت بالا ایجاد کنند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر