کد خبر: ۷۳۶۲۹۹۳
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۶
۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۶
کد خبر : ۷۳۶۲۹۹۳

یکی از تولیدکنندگان لوله و اتصالات در کشور با استفاده از فناوری‌نانو موفق به ارائه لوله‌های بی‌صدا شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  صدای حرکت مداوم و ناهنجار حرکت آب در شوفاژ و لوله‌های ساختمان، با اینکه گاهی کم است، ولی به دلیل مداومت این صدا، موجب آزار و اختلال در آرامش روانی می‌شود به شکلی که گاهی اقامت در واحد مسکونی را غیرممکن می‌کند.

صدا‌های بیشتر به شکل حرکت سریع آب در لوله‌ها و یا صدای چکیدن مداوم قطرات آب می‌باشد و این حس در ساکنین پیش می‌اید که یا سرعت جریان آب خیلی زیاد است و یا قدرت پمپ برای انتقال آب کافی نبوده و آب در حال برگشت آب است. این صدا‌های دائمی و ناهنجار در ساعات پایانی شب و آرامش محیط بیشتر به گوش رسیده و آزار آن بیشتر حس می‌شود.

یکی از تولیدکنندگان لوله و اتصالات در کشور با استفاده از فناوری‌نانو موفق به ارائه لوله‌های بی‌صدا شده است تا این مشکلات را حل کند. در حالی که آلودگی صوتی ایجاد شده بر اثر عبور فاضلاب در لوله‌های معمولی حدود ۵۰ دسی‌بل است (صدایی به اندازه همهمه بلند در یک فروشگاه)، این لوله‌ها صدایی کمتر از ۲۰ دسی‌بل را عبور می‌دهند (صدایی درحد نفس کشیدن).

تاسیسات ساختمان همیشه با چالش ایجاد آلودگی صوتی روبرو بوده است که لوله‌های آب و فاضلاب از جمله بخش‌هایی هستند که می‌توانند موجب بروز صدا در داخل ساختمان شود. این لوله‌ها معمولا به صورت غیرمدفون در فضا‌های آپارتمانی استفاده می‌شوند که به همین دلیل صدا‌های ناخواسته به محیط زندگی منتقل می‌شود.


بیشتر بخوانید: جزئیات ثبت نام در چهارمین فراخوان دوره هشتم برنامه نانومچ


برای حل این مشکل، یکی از تولید کننده های لوله اقدام به تولید لوله‌های سه لایه کرده است که با استفاده از فناوری‌نانو میزان صدای تولید شده در این لوله‌ها به شکل چشمگیری کاهش یافته است. کاهش صدای ایجاد شده در سیستم لوله‌کشی، کمک شایانی به ایجاد فضای مطبوع و آرامش بخش در برج‌ها و ساختمان‌های بلند می‌کند.

تولید لوله‌های بی صدا با استفاده از فناوری‌نانو توسط محققان داخلی

به طور میانگین و در سیستم‌های لوله‌کشی معمولی، میزان صدای تولیدی توسط لوله‌های فاضلابی در هنگام عبور فاضلاب، بین ۳۰ الی ۵۰ دسی‌بل بوده که با توجه به استاندارد‌های بین‌المللی، غیر قابل قبول است. در حال که حدمجاز عبور صدا طبق استاندارد کمتر از ۳۰ دسی بل است، لوله‌های این شرکت تولیدی  ۱۸ دسی‌بل صدا را عبور می‌دهد. این مقدار صدا، تقریبا مشابه صدا نفس‌کشیدن انسان است.

کشور‌های اروپایی از دو استاندارد متفاوت برای ارزیابی سیستم‌های تأسیساتی ساختمان استفاده می‌کنند. یکی استاندارد۴۱۰۹ DIN کشور آلمان است که در آن حداکثر مجاز برای صدای منتشر شده را برابر ۳۰ دسی بل قرار داده است. دیگری استاندارد VDI ۴۱۰۰، مربوط به انجمن مهندسان آن کشور بوده و حداکثر مجاز را ۲۰ دسی بل معرفی کرده است. لوله‌های تولیدی این شرکت با گذراندن آزمون‌های مختلف و رسیدن به سطح ۱۸ دسی بل، از گواهینامه‌های معتبر اروپایی برخوردار است. این محصول قابلیت رقابت با محصولات اروپایی را، هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت داراست.

افزودن پرکننده‌ها به محصولات پلیمری باعث افزایش شکنندگی در لوله‌هایی از این جنس، به خصوص در دمای پایین‌تر از ۵ درجه سانتی گراد می‌شود. ولی با افزودن نانوذرات و قرار گرفتن این مواد بین ذرات پر کننده، ضربه پذیری و خواص الاستیک لوله‌ها نیز بهبود می‌یابد. درواقع در ساخت این لوله‌ها، با به کار بردن نانو مواد علاوه بر کاهش قابل توجه صدای ایجاد شده، خواص مکانیکی آن از جمله مقاومت در برابر ضربه و کاهش شکنندگی نیز بهبود یافته است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر