کد خبر: ۷۳۶۴۰۶۰
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴
۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴
کد خبر : ۷۳۶۴۰۶۰

چرا امام خمینی(ره) آخرین جمعه ماه رمضان را روز زنده نگه داشتن قدس نامید؟و چرا قدس را در بهترین ماه سال قرار داد ؟ پاسخ این سوال را در این خبر مشاهده کنید.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، تاریخ پرماجرای فلسطین با نام و یاد انبیای سلف آغاز می‌شود بیت المقدس، حدود ۱۱۰۰ سال پس از ساخت کعبه در مکه به دست ابراهیم (ع) و۹۷۰ سال پیش از میلاد مسیح ساخته شد. حضرت داود (ع) با چهارده نسل شجره اش به حضرت ابراهیم (ع) بنیانگذار کعبه می‌رسد و به روایت انجیل متی، شجره حضرت عیسی (ع) پس از بیست وهشت نسل، به حضرت داود (ع) ختم می‌شود.

اینگونه بود که مکه (کعبه) حرم اول و مسجدالاقصی(قدس)حرم دوم مسلمانان شد. وجود گهواره حضرت عیسی (ع)، عبادتگاه مریم (س)، محراب عبادت زکریا، عبادتگاه و مرکز خلافت حضرت داود و سلیمان، قدمگاه حضرت یعقوب و... و قدمگاه حضرت رسول (ص)، بیت المقدس را با اعتقادات پیروان ادیان آسمانی گره زد.

محدثه رضایی کارشناس سیاسی و فرهنگی  در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، گفت: روز قدس محدود به راهپیمایی نیست محدود به کشیدن کاریکاتور نیست نگاه قدس نباید مقطعی باشد نگاه به قدس باید ادامه دار باشد باید تولیدات رسانه‌ای و سریال و فیلم را در این زمینه افزایش داد.
 
 
او با بیان دستاوردهای روز قدس افزود: مساله  فلسطین، بیداری ملت‌ها در برابر توطئه‌های آمریکایی و صهیونیستی علیه ملت‌های منطقه خصوصا قدس شریف، شکست طرح‌های سازش، احیای  فلسطین، پیروزی ملت فلسطین در مقاومت علیه اشغالگری، ابطال نظریه اسطوره شکست ناپذیری ارتش صهیونیست است.

بیشتر بخوانید: کارناوال خودرویی اعلام همبستگی با مردم فلسطین در مشهد


 این کارشناس سیاسی و فرهنگی ادامه داد: و همچنین پذیرش هویتی به نام ملت فلسطین، پذیرش هویتی به نام دولت فلسطینی، ابطال نظریه سرزمین بدون ملت برای ملت بدون سرزمین، ظهور جریان‌های اسلام گرا در فلسطین و منطقه، خروج اسراییل از جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰، حصارکشی اسراییل به دور خود در سال ۲۰۰۳، خروج اسراییل از نوار غزه در سال ۲۰۰۵،  از دیگر دستاوردهای روز قدس است.

 
رضایی بیان کرد: همچنین پیروزی جریان اسلام گرای حماس در انتخابات سراسری فلسطین و شکست جریان سازشکار در این کشور، شکست اسراییل از لبنان در جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶، شکست اسرائیل در جنگ ۲۲ روزه در سال ۲۰۰۹ و.. از جمله دستاورد‌هایی است که تحلیلگران داخلی معتقدند این موفقیت‌ها میسر نشده است مگر با احیای روز قدسی که توسط حضرت امام خمینی تعیین و افق‌های آن هدف گذاری شد.

او تصریح کرد: باید از نگاه فرهنگی و هنری و ادبی به مساله سیاسی پرداخت و فقط از عرصه سیاسی به قدس نپردازیم.

این کارشناس سیاسی و فرهنگی تاکید کرد: در قرآن در مورد اینکه در قبال ظلم و استثمار باید چه موضعی داشته باشیم صریحا بیان شده است: یهود و نصاری هیچ وقت از شما راضی نمی‌شوند تا وقتی که دین شما را بگیرند و همچنین در قرآن آمده است:ظلم و استثماری که جبهه باطل برای شما انجام می‌دهند نباید سکوت کنید که چه بسا سکوت شما به مراتب بدتر از ظلمی باشد که جبهه باطل انجام داده اند.

رضایی بیان کرد: اول باید ایجاد دغدغه کنید چرا باید به مساله قدس پرداخت و چرا امام راهپیمایی قدس را در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان قرار داد؟ امام خمینی پرچم دار مبارزه با ظلم و استثمار است که پرچم مبارزه با استثمار را در بهترین ماه سال قرار داد ت اینگونه القا کند معنویت بدون مبارزه با ظلم و بدون مطالبه عدالت گری هیچ جایگاهی ندارد.

او تصریح کرد: هنوز گفتمان و نگاه دقیق اسلام و امام (ره) جای کار دارد تا شبهات برطرف باشد.

این کارشناس سیاسی و فرهنگی تاکید کرد: به فرموده مقام معظم رهبری روز قدس نماد صف بندى حق در مقابل باطل است. روز قدس فقط روز فلسطین نیست؛ روز امت اسلامى است. روز فریاد رساى مسلمانان علیه سرطان کشنده ى صهیونیزم است که به وسیله ى دست متجاوز اشغالگران، مداخله کنندگان، قدرتهاى استکبارى به جان امت اسلامى افتاده است.

انتهای پیام // ف.غ

 

اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر