کد خبر: ۷۳۶۷۷۴۰
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
کد خبر : ۷۳۶۷۷۴۰

بی عملی آمریکا در برابر صادرات نفت ایران به ونزوئلا و بسنده کردن به تهدیدات لفظی و حداکثر اعزام چند ناو جنگی نمی‌تواند بدون توجه به ماجرای عین الاسد و روانه شدن تعداد زیادی از نظامیان امریکا به گورستان در اثر ضربات ملایم مغزی باشد!

از خلیج خوک‌ها تا سواحل کاراکاسبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی فضائلی در یادداشتی نوشت: خبر ورود اولین کشتی حامل ۴۲ میلیون لیتر بنزین جمهوری اسلامی ایران به آب‌های ونزوئلا، در صدر اخبار دیروز جهان قرار گرفت.
اهمیت این خبر بیشتر به‌خاطر تهدیدات دولت زیاده خواه آمریکا بود که حتی برای اعتباربخشی به تهدیدات خود، تعدادی ناو جنگی نیز به منطقه اعزام کرده بود.
عدم عقب نشینی ایران و ونزوئلا از انجام این تبادلات به رغم تهدیدات آمریکایی‌ها تحلیل‌های مختلفی را به‌دنبال داشت که شاید محوری‌ترین آن، "افول ابرقدرتی آمریکا " بود.
به پنجاه و هشت سال قبل برمی‌گردیم، زمانی که اتحاد جماهیر شوروی سابق تصمیم گرفت در حمایت از دولت کاسترو، موشک‌های دوربرد خود را در خلیح خوک‌ها مستقر کند. کندی رئیس جمهور وقت آمریکا اعلام آماده باش نظامی کرد و با محاصره خلیج خوک‌ها مانع ورود کشتی‌های حامل موشک شوروی گردید.
ماجرا بالا گرفت و تا آستانه یک جنگ هسته‌ای نیز پیش رفت، اما سرانجام نیکیتا خورشچف دستور عقب نشینی کشتی‌های شوروی را صادر کرد و با توافقات رو و پشت پرده با آمریکا و تقریبا در غیاب فیدل کاسترو، ماجرا تمام شد!
اکنون چهار کشتی دیگر در اقیانوس اطلس به سمت دریای کارائیب و سواحل ونزوئلا در حرکت هستند. نیرو‌های نظامی ونزوئلا در حال آماده باش، جمهوری اسلامی ایران آماده واکنش در صورت نیاز، مردم ونزوئلا خشنود از حمایت کشورمان و دولتمردان مستکبر آمریکا نگران نفوذ بیشتر ایران در حیات خلوت آن‌ها و ناکامی از شکست مادورو!
معادلات جهانی واقعا تغییر کرده و به سمت تغییرات بیشتر نیز در حال حرکت است. سمت و سوی این تغییرات هم کاهش نفوذ غرب و در راس آن آمریکا و قوت و قدرت یافتن ملت‌ها و دولت‌های باورمند به توانمندی‌های خود و شجاع در برابر تهدیدات است.
یادآوری می‌کنم بی عملی آمریکا در برابر این ماجرا و بسنده کردن به تهدیدات لفظی و حداکثر اعزام چند ناو جنگی نمی‌تواند بدون توجه به ماجرای عین الاسد و روانه شدن تعداد زیادی از نظامیان امریکا به گورستان در اثر ضربات ملایم مغزی باشد!
نکته مهم دیگر در این ماجرا اهمیت سیاست خارجی فرانگر و جهان شمول به معنای واقعی کلمه است.
کسانی که جهان را در آمریکا و چند کشور معدود اروپایی خلاصه می‌کنند و در نظر و عمل همه تخم مرغ هایشان را در سبد آن‌ها می‌گذارند و ارتباط با دیگر کشور‌ها از جمله ونزوئلا را به استهزاء می‌گیرند امروز چشم باز کنند و اهمیت این تعاملات را ببینند.
فراموش نکنیم که پیش از این در سال ۲۰۰۸ و در دوران زمامداری چاوز، این ونزوئلا بود که در شرایط سخت تحریم‌ها به ایران بنزین ارسال کرد؛ ضمن اینکه پاسخ محبت آمیز امروز کشورمان به کاراکاس با دستاورد اقتصادی راهبردی واردات طلا همراه است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر