کد خبر: ۷۳۷۱۴۴۷
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۴
۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۴
کد خبر : ۷۳۷۱۴۴۷
گروه : قم » قم
آیت الله حسینی بوشهری در خطبه‌های آدینه:

امام جمعه قم گفت:نخستین عاملی را که می‌توان برای حکمت بلایا برشمرد موضوع آزمایش الهی است.

مهم ترین حکمت بلایا آزمایش الهی است/ آمریکا جرات کوچکترین اقدام علیه نفتکش‌های ایرانی را ندارد

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم ، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری، امام جمعه قم امروز در سخنان آدینه‌ای اظهار کرد: شرایط جهان هستی به گونه‌ای است که انسان‌ها در شرایط بلایای طبیعی و غیرطبیعی قرار می‌گیرند، گاهی سیل و زلزله ایجاد می‌شود و گاهی در غم نزدیکان خود عزادار می‌شوند.

او افزود: هیچ کسی را نمی‌توان در عالم پیدا کرد که در آرامش و آسایش باشد، نخستین عاملی را که می‌توان برای حکمت بلایا برشمرد موضوع آزمایش الهی است، خداوند بندگانش را در معرض آزمایش قرار می‌دهد و این آزمایش دارای دو ویژگی است که ویژگی نخست همگانی بودن آن است و منحصر به فرد خاصی نیست و حتی پیامبران و اولیای الهی نیز مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

امام جمعه قم بیان کرد: آزمایش‌های الهی متنوع بوده و این گونه نیست که همیشه از راه بلا باشد و گاهی از راه نعمت است و انسان در معارض آزمایش قرار می‌گیرد و اینکه مشخص شود می‌تواند از عهده این آزمایش بربیاید یا خیر.

او با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم تصریح کرد: اموال و اولاد شما برای آزمایش‌تان هستند و این که چگونه از این آزمایش بیرون می‌آیید، در ابتدای انقلاب اسلامی شخصیت‌هایی داشتیم که حاضر نشدند به خاطر حُب فرزند در برابر انقلاب و نظام اسلامی موضع‌گیری و مقابله کنند، ولی برخی دیگر نیز مردود شدند و به‌خاطر فرزندشان به مقابله با انقلاب پرداختند.

امام جمعه قم با اشاره به حدیثی از امیرالمومنین (ع) ادامه داد: خدای متعال انسان را با مال و فرزند آزمایش می‌کند و مشخص می‌شود که چه کسانی از این آزمایش الهی راضی و چه کسانی نیز مخالف هستند، انسان در پرتو بلا‌ها و مصیبت‌هایی که ایجاد می‌شود رشد کرده و به تکامل می‌رسد و استعدادهایش شکوفا می‌شود.

 حسینی بوشهریگفت: امام صادق (ع) فرمودند خداوند برای بنده‌اش درجه و مقامی قرار داده است که با عمل به این درجات نمی‌رسد بلکه وی را برای شکوفایی استعدادش در معرض آزمایش و امتحان قرار می‌دهد.

او عنوان کرد: شهید مطهری در تعبیری بیان کرد گاهی خداوند به انسان شری به ظاهر می‌دهد که در دل آن خیر و گاهی خیری می‌دهد که در دل آن شر است، چون نمی‌تواند از این خیر به خوبی نگهداری کند و براساس آیه الهی در دل سختی آسانی وجود دارد.

ایستادگی عامل پیشرفت کشور است

او بیان کرد: ۸ سال کشورمان درگیر جنگ تحمیلی و سختی‌های بسیار زیادی بود، ولی در دل آن سختی‌ها خداوند به ملت منت گذاشت و امروز کشورمان در دنیا از نظر نظامی جز کشور‌های برتر است، نسل جوان و انسان‌های ارزشمند و نیرو‌های مسلح کشورمان با اقدامات خود کاری کردند روی پای خود بایستیم.

امام جمعه قم تصریح کرد: امیرالمومنین (ع) فرمودند درختان صحرایی را مشاهده کنید که باغبان به آن‌ها آب نمی‌دهد، ولی پوست آن‌ها بسیار مقاوم است برخلاف درختانی که در کنار جویبار بوده و نرم و لطیف هستند و مقاومت ندارند، فلسفه حکمت و بلا آزمایش الهی و شکوفایی استعداد و رسیدن انسان به کمال است.

او افزود: هشتم شوال مصادف است با سال روز تخریب بقیع است که قبر مطهر امام حسن مجتبی (ع)، امام سجاد (ع)، امام باقر (ع) و امام صادق (ع) توسط وهابیون تخریب شد، امروز گروهی به عنوان داعش سربلند کرده و همان راه وهابیون را می‌روند که آن روز بقیع را تخریب کردند.

حسینی بوشهری  با اشاره به ۱۳ خردادماه سال روز سخنرانی امام خمینی (ره) در فیضیه گفت: این سخنرانی زمینه ۱۵ خرداد و سرآغاز انقلاب اسلامی شد و پس از ۱۴ سال انقلاب شکوهمند اسلامی به پیروزی رسید.

او گفت: روز ۱۴ خرداد هر سال مردم ایران اسلامی در سال روز رحلت امام خمینی (ره) مراسم برگزار می‌کنند و مقام معظم رهبری سخنرانی می‌کنند و امسال نیز برنامه‌هایی برای بزرگداشت امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

انقلاب اسلامی به مسلمانان عزت بخشید

حسینی بوشهری با تاکید بر اینکه امام راحل با انقلاب اسلامی به مسلمانان عزت بخشید، افزود: امروز هر مسلمانی در سراسر دنیا احساس عزت می‌کند، امام راحل به مردم دنیا امید بخشید و"ما می‌توانیم" محقق شد و این موضوع در پرتو انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی (ره) امکان پذیر شد.

او با اشاره به دوران سیاه رژیم شاهنشاهی عنوان کرد: پیش از انقلاب اسلامی گرایش‌ها گاهی چپ گرایانه و ناسیونالیستی بود، ولی به برکت امام راحل سمت و سوی این نهضت‌ها به سوی حرکات اسلامی شد و روح خودباوری در ملت ایران ایجاد شد.

امام جمعه قم تصریح کرد: امروز مقام معظم رهبری که خلف صالح امام خمینی (ره) است رهبری انقلاب اسلامی را برعهده دارد و تنها شخصیتی است که در دنیا از هیچ کسی جز خدا ترس ندارد، پیام مقام معظم رهبری در روز قدس را شنیدیم و سخنان ایشان ایجاد امید در جبهه مقاومت کرد.

آمریکا جرات کوچک‌ترین اقدام علیه نفتکش‌های ایرانی را ندارد

امام جمعه قم گفت: اگر نفتکش‌های ما دریای کارائیب و اقیانوس اطلس را پشت سر گذاشت و در برابر دیدگان آمریکا عبور و به ونزوئلا می‌رود به‌خاطر شجاعت رهبر معظم انقلاب و عظمت ملت است و آمریکا جرات نمی‌کند کوچکترین حرکتی از خود نشان دهد.

او ادامه داد: یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز به‌کار کرد، پس از ۴۱ سال برای ما زیبا و پسندیده نیست که برخی از روستا و شهر‌ها از در زمینه آب با مشکل روبه‌رو باشند و نمایندگان مجلس باید در این زمینه اهتمام جدی داشته باشند، تحریم و مشکلات کشور بسیار زیاد است و نمایندگان باید با برنامه ریزی امید مردم را بیشتر کنند.

حسینی بوشهری عنوان کرد: به لطف خدا صحن‌های حرم امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س)، عبدالعظیم حسنی (ع)، حرم شاه چراغ و مسجد مقدس جمکران بازگشایی شد و امیداریم به فضل الهی فضای معنوی بیشتری در ایران اسلامی حاکم شود.

انتهای پیام/ش

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر