کد خبر: ۷۴۱۶۵۷۹
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
کد خبر : ۷۴۱۶۵۷۹
گروه : سیاسی » مجلس
قاضی زاده هاشمی:

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه هنوز پیش‌نویسی از قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین تهیه نشده است، گفت: هر زمان که این قرارداد به نقطه قابل توجهی رسید، حتما در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

هنوز پیش‌نویسی از قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین تهیه نشده استبه گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا صباغیان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به اصل ۷۷ قانون اساسی گفت: مطابق این اصل قراردادها، عهدنامه‌ها و موافقت‌های بین المللی باید به تصویب مجلس برسد، این در حالی است که شرایط سختی را به لحاظ اقتصادی می‌گذرانیم و باید همراهی و همدلی داشته باشیم، اما با این وجود باید بُعد نظارتی مجلس افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه ایران در حال انعقاد قرارداد ۲۵ ساله به چین است، افزود:وزیر امور خارجه نیز این خبر را تکذیب نکرد، اما ما تجربه تلخ برجام را داریم، بنابراین نظارت را نباید فراموش کرد، چرا که احساس می‌شود دولت می‌خواهد با این قرارداد، شکست تلخ برجام را جبران کند، اما نظارت مجلس نباید فراموش شود.

نماینده مجلس تصریح کرد: در واقع نباید اجازه داد آشی را که آقای ظریف و دولت می‌پزند، ما در ۲۰ دقیقه همچون برجام سربکشیم.

صباغیان همچنین خواستار ورود هیئت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت به مسئله قرارداد ۲۵ ساله ایران با چین شد و افزود: رصد این موضوع ضروری است، تا چند سال دیگر نگوییم در این قرارداد نیز مانند برجام به ملت ظلم شد و نباید اجازه داد برجام دیگری به ما تحمیل شود.

وی با بیان اینکه معیشت مردم باید در سرلوحه اقدامات مجلس قرار گیرد، گفت: متاسفانه مجلس به هر کاری می‌پردازد، غیر از معیشت مردم و معیشت موضوع فراموش شده آن است.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، در پاسخ به تذکر این نماینده مجلس، گفت: باید در رابطه با قرارداد جدید ایران و چین که در حال مذاکره است بگویم که یک پای کار ارتباط جدید ما با چین، رئیس وقت مجلس دهم بود که به نمایندگی از نظام موضوع را پیگیری می‌کرد.

وی با بیان اینکه در ادامه موضوع سرمایه گذاری مشترک و برخی اقدامات مطرح شده است، اظهار داشت: البته هنوز هم به جمع بندی و پیش نویس قرارداد نرسیده است که در اختیار رسانه‌ها قرار بگیرد.

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه مراکز عالی در نظام موضوع را رصد می‌کنند، تاکید کرد: هر زمان که این قرارداد به نقطه قابل توجهی رسید، حتما در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت. دوستان ما هم در کمیسیون‌های اقتصادی و امنیت در جلسات مشترک در جریان موضوعات مرتبط با این تفاهم نامه قرار گرفته اند.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: همچنین درخصوص معیشت مردم و توجه مجلس به این مهم که در تذکر شما مورد توجه قرار گرفته است، باید بگویم کمیسیون‌های اقتصادی به شدت در این زمینه فعال شده اند و جلسات متعدد با وزرا برگزار شده است و ضمن انجام بازدید‌هایی در حال تنظیم گزارش‌های خود برای ارائه در صحن علنی هستند.

وی با تاکید بر اینکه مجلس تصمیم جدی برای حضور در موضوع معیشت و اقتصاد مردم دارد، گفت: رئیس مجلس با روسای کمیسیون‌های اقتصادی و فرهیختگان اقتصادی جلساتی برگزار کرده است و بعضاً روسای کمیسیون‌ها و ریاست مجلس موضوعات را در حوزه‌های ارزی و نهاده‌های اولیه تولید پیگیری می‌کنند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ