کد خبر: ۷۴۱۹۰۴۱
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
کد خبر : ۷۴۱۹۰۴۱
گروه : فارس » شیراز

نام ثبتی بسیاری از خیابان‌ها و گذر‌های شیراز با آنچه که اهالی این شهر از قدیم آن را می‌شناسند متفاوت است؛ موضوعی که به شکلی موجب سردرگمی اهالی شیراز شده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، نام‌ میدان‌ها و خیابان‌هایی همچون تل پروس، فلکه فرودگاه، فلکه گاز، فلکه خاتون، خیابان شیشه گری، فلکه ستاد، خیابان نادر، خیابان زرهی، میدان کلبه سعدی و ده‌ها اسم دیگر در شیراز وجود دارد که همچنان در میان شیرازی‌ها مرسوم است، اما سالهاست که نشانی از این نام‌های دیرینه بر تابلو‌های رسمی دیده نمی‌شود و پافشاری مقامات مربوط برای نامگذاری اسامی دیگر بجز آنچه مردم می‌شناسند و بر زبان می‌آورند همچنان ادامه دارد.

تغییر نام مداوم اسامی معابر و خیابان‌های شیراز، موجب سردرگمی اهالی در یافتن آدرس پستی می‌شود و حتی این رویه می‌تواند بر احساس وابستگی و مالکیت شهروندان نسبت به شهرشان نیز تاثیر منفی به جا گذارد.

همچنین تغییر نام معابر مهم و اصلی شیراز  به وفور مشاهده می‌شود که یک نام بر دو خیابان یا معبر در این شهر نهاده شده است.

یکی از تقاضا‌های مردم این است که اگر مدیریت شهری این کلانشهر در پی تقاضا‌ها قصد دارد نامی جدید بر معبری گذارد این نام‌ها بر معابر و یا خیابان‌های تازه تاسیس گذاشته شود نه اینکه نام معابر قدیمی که مردم با آن خو گرفته اند تغییر کند.


بیشتر بخوانید


اهالی این شهر فرهنگی سالیان درازی است که با اسم معابر و خیابان‌های شیراز انس گرفته و به آن عادت کرده‌اند و با تغییر نام معابر تنها تضادی بین زبان محاوره مردم جامعه و آدرس‌های ثبتی ایجاد خواهد شد.

تغییر نام معابر مشهور شیراز با تصمیم های سر خود

تغییر نام خیابان‌ها و معابر مشهور شیراز که اهالی طی سالیان دراز به نام آن عادت کرده اند از چهار دهه گذشته تاکنون ادامه دارد، به گونه‌ای که در این نوع نامگذاری‌ها مدیریت شهری به راه خود و مردم هم به راه دیگری می‌روند.

تغییر چندین باره نام بعضی از معابر مهم و مرکزی شیراز طی چند دهه گذشته نیز سابقه دارد مثلا خیابان مشیر فاطمی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی چندین نام به خود دید، ولی همچنان نزد مردم با نام مشیر فاطمی شناخته می‌شود.

تازه‌ترین مورد در زمینه این تغییر نام، به بخشی از خیابانی تعلق گرفته که مردم شیراز آن را به اسم خیابان همت می‌شناسند که دارای دو بخش شمالی و جنوبی است.نام این خیابان پس از انقلاب به ایمان تغییر یافت، اما این تغییر فقط در بخش اداری و تابلو‌ها ثبت شد.

اینک نام بخش شمالی این خیابان از همت شمالی به وکلا تغییر کرده که یکی از اهالی که خانه اش در این خیابان است، گفت: نام این خیابان همت شمالی است و مردم به همین نام آن را می‌شناسند، شهرداری هر اسمی می‌خواهد روی آن بگذارد.

تغییر نام معابر شیراز با مشورت اهالی

یکی از اهالی شیراز و ساکن خیابان ایمان شمالی که اکنون به وکلا تغییر نام یافته می‌گوید که نام وکلا هیچ سنخیتی با هویت این خیابان ندارد.

پیمان سجادیان معتقد است که اهالی این خیابان و بسیار دیگری از شهروندان شیرازی خیابان ایمان شمالی را هنوز به اسم قدیم آن یعنی همت می‌شناسند در حالی که تاکنون دو بار نام این معبر تغییر یافته است.

او اعلام کرد: از گذشته نام این خیابان همت بوده و هنوز هم بین مردم به این نام آشناتر است و بهتر بود که اعضای شورای شهر شیراز اسم این خیابان را بنام شهید همت تغییر نام می‌دادند که با نام دیرینه آن نیز بیگانه و در تضاد اسمی نباشد.

او همچنین می‌گوید که الزامی است که نمایندگان مردم شیراز در شورای شهر به هنگامه تعیین نام‌های جدید و یا تغییر اسم معابر با اهالی محلی نیز مشورتی داشته باشند و این کار با مطالعه درست و متناسب با بافت منطقه‌ای، بومی و هویت آن محل صورت پذیرد نه اینکه اقدامات شتاب زده عجولانه و خارج از منطق انجام دهند.

تغییر نام چندباره خیابان های شیراز

نامگذاری معابر در شیراز به درخواست گروه‌های مختلف 

سعید نظری رییس کمیسیون نامگذاری شورای شهر شیراز در این خصوص گفت: گروه‌ها و اقشار مختلفی از متخصصین و مشاغل مختلف از جمله وکلا و مهندسین همیشه درخواست نامگذاری معبری به نام خود را داشتند.

سعید نظری می‌گوید: کانون وکلای استان فارس در حال ساخت مجتمعی اداری بزرگ در بلوار همت شمالی است که از همین رو بنابر مصوبه شورای شهر این خیابان به وکلا تغییر نام پیدا کرد.

او با بیان اینکه قبول دارد در این تغییر نام باید دقت نظر بیشتری صورت می‎گرفته، گفت: هرچند این اقدام کمی شتابزده بود، اما دیگر کار از کار گذشته و شورای شهر شیراز به این مساله رای موافق داده و تغییر آن روندی طولانی دارد.

رییس کمیسیون نامگذاری شورای شهر شیراز در پاسخ به این سوال که چرا مدیران شهری با تغییر نام‌های قدیمی شیراز موجبات سردرگمی اهالی را فراهم می‌کنند، گفت: اسامی مثل همت و ایمان بار معنوی داشتند و شورای شهر شیراز شاید تنها راهی که داشتند این بود که نام این معبر را به شهید همت تغییر دهد.

او ادامه داد: تیم قبلی که نام این معبر را از همت به ایمان شمالی تغییر داده شاید این احساس را داشته که اگر نام این گذر به شهید همت تغییر یابد در دراز مدت شیطنت‌هایی نیز صورت پذیرد.

نظری می‌گوید شناختی از شخصیت فردی که به همت مشهور بوده و این گذر در سال‌های دور به اسم او نام گرفته ندارد، اما بعضی اهالی محلی ذکر خیر خوبی از او ندارند.

او درخواست وکلای شیرازی را دلیل تغییر نام ایمان شمالی به وکلا عنوان کرد و اظهار داشت: بزرگراه تازه تاسیس دیگری نیز در شیراز طی هفته‌های اخیر به نام مهندسین نهاده شده که آن نیز به درخواست نظام مهندسی بوده است.

نامگذاری معابر شهر شیراز ارتباطی به مشاغل اعضای شورای شهر دارد؟

سخنگوی شورای شهر شیراز می‌گوید: تغییرنام خیابان همت شمالی به وکلا تنها به درخواست رییس کانون وکلا بوده و هیچ ارتباطی با وکلای عضو در شورای شهر شیراز ندارد به نحوی که رییس شورای شهر شیراز که خود نیز وکیل است به طرح تغییر نام خیابان ایمان شمالی به وکلا رای مخالف داده است.

نظری گفت: سینا بنی زمانی و عبدالرزاق موسوی که یکی رییس کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک و دیگری رییس شورای شهر شیراز است دو عضو وکیل این نهاد در دوره پنجم هستند؛ رای دو نفر از اعضای شورای شهر شیراز در مقابل ۱۳ نفر عضو این نهاد در اقلیت است و جدای از آن علیرغم اینکه ۱۲ نفر از ۱۳ عضو شورای شهر شیراز از لیست امید به این نهاد راه یافتند، اما اختلاف نظر در مراحل بررسی طرح و لوایح مختلف دارند.

او اضافه کرد: تغییر دوباره نامگذاری خیابان همت شمالی به وکلا به دلیل اینکه رای اکثریت را به همراه داشت کار آسانی نخواهد بود و این طرح به دلیل سکوت فرمانداری شیراز در تایید و یا رد آن براساس زمان بندی مشخص برای اجرا به شهرداری شیراز ابلاغ شده است و براساس قانون هیچ ایرادی بر آن وارد نیست.

تصویری از نامگذاری های قبل و بعد در خیابان‌های شیراز

نام‌های مشابه در معابر شیراز

رییس کمیسیون نامگذاری شورای شهر شیراز در پاسخ به این سوال که چرا در حالی که اسامی در این شهر صاحب دو معبر است از آنها برای نام‌های جدید استفاده نمی‌شود، گفت: قریب به ۱۵۰ تا ۱۶۰ معبر در شیراز شناسایی شده که اسامی مشابه دارند و قریب به ۸۰ تا ۹۰ معبر نیز در این شهر وجود دارد که به اسم شهدائی نامگذاری شده که هم فامیل هستند.

او عنوان کرد: اسامی زیادی از جمله استاد شهریار، سیبویه، پروین اعتصامی و... در شیراز بر چند خیابان نامگذاری شده است.

نظری گفت: در زمینه نامگذاری معابر شیراز مشکلات جدی وجود دارد؛ در بعضی موارد که اسامی شهیدان بزرگوار بر معبری در این شهر درج می‌شود برخی اهالی محل در این مورد موضع می‌گیرند و توقع دارند که اسم شهید بر محلی که در آن منطقه زندگی می‌کرده نهاده شود.

او اضافه کرد: در مورد نامگذاری معابر شیراز باید محدودیت‌های زیاد قومیتی، طایفه‌ای، محله‌ای و ... لحاظ شود در صورتی که شهدا متعلق به همه ملت ایران هستند و این دور از شان و منزلت شهداست که نام معبری به نام این بزرگواران در شیراز نامگذاری و برخی بگویند که این شهید متعلق به این محل نیست.

سخنگوی شورای شهر شیراز می‌گوید: اینگونه مشکلات در روند نامگذاری معابر به نام برخی استادان، مسائل فرهنگی و هنری نیز وجود دارد به نحوی که جریانات تندرو در مقابل آن موضع می‌گیرند و به دلایل مختلفی که شاید هم زیاد اهمیت ندارد و یا اصلا درست نیست خواهان درج نام‌ها نیستند.

منبع: ایرنا
انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
فقط یک شیرازی اصیل میداند که فلکه مصدق کجاست
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر