کد خبر: ۷۴۴۶۰۴۹
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶
۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶
کد خبر : ۷۴۴۶۰۴۹
گروه : قم » قم
معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم مطرح کرد؛

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم گفت: مردم توان اینکه ۱۵۰ متر زمین بخرند و بسازند را ندارند.

جانقربان،معاون شهرسازی و معماری قم

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم، به نقل از روابط عمومی شهرداری قم، غلامرضا جانقربان،معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با انتقاد از بالا بودن قیمت زمین و ساخت‌وساز در قم، اظهار کرد: مردم توان این که ۱۵۰ متر زمین خریداری و بسازند، ندارند، زیرا پایین‌ترین قیمت زمین متری ۳ میلیون تومان بوده و این مسئله شرایط سختی را برای مردم ایجاد کرده است.

او با تاکید بر لزوم چاره‌اندیشی در این رابطه گفت: نیاز به مسکن از سوی مردم وجود دارد، اما به علت گرانی‌های سرسام‌آور یک قشر از مردم توان تهیه زمین و مسکن را ندارند.

جانقربان با بیان این که این گرانی‌ها سبب بازگشت عده‌ای از شهرنشینان به سمت روستا‌ها شده است، ابراز کرد: هم‌جواری و نزدیکی به مرکز شهر که گاهاً کمتر از ۱۷ کیلومتر است دو عامل مهمی هستند که در بازگشت به روستا‌ها و انتخاب محل کار در شهر‌ها از سوی این افراد تأثیرگذار است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با بیان این که برای تعیین محدوده و حریم، ماده ۵۵ قانون شهرداری و ماده ۱۰۰ در شهر و در روستا‌ها ماده ۹۹ اعمال قانون می‌کند، افزود: کنترل ساخت‌وساز جزو وظایف قانونی شهر قنوات بوده و خارج از آن در محدوده قوانین بخشداری و دهیاری‌هاست.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم ادامه داد: در شهر قم نزدیک به ۱۳ هزار هکتار محدوده داریم که به آن می‌توان پروانه داد، همچنین نزدیک به ۳۳ هزار هکتار حریم داریم که می‌توان ساخت‌وساز را در آن کنترل کرد تا اگر نیاز باشد طرح‌های موضعی با کاربری غیرمسکونی تهیه کنیم که به این مناطق خدمات داده شود.

الحاق روستای مبارک آباد به شهر قم

جانقربان با اشاره به موضوع الحاق روستای مبارک آباد به شهر قم، عنوان کرد: درصورتی‌که بخواهیم موضوع را بدون الحاق روستای مبارک‌آباد به شهر جلو ببریم و به‌صورت مدیریتی مشکلاتش را حل کنیم، باید ابزار‌های قانونی و ساخت‌وساز را ایجاد و برای ساخت‌وساز، ضابط قضایی را در این مکان برقرار کنیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم در پایان بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های روستای مبارک‌آباد در زمینه تأمین مسکن، جمعیت‌پذیری و بازگشت جمعیت از شهر به روستا ،پیشنهاد می‌کنیم، روستای مبارک‌آباد با در نظر گرفتن ملاحظاتی به شهر قنوات الحاق شود.

انتهای پیام/ش

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ