کد خبر: ۷۴۴۸۰۲۴
گروه : سیاسی » دولت
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
کد خبر : ۷۴۴۸۰۲۴
گروه : سیاسی » دولت
روحانی در جلسه هیئت دولت:

رئیس جمهور گفت: ما در شرایط تحریم گفتیم هدفمان شکست تحریم است و توانستیم آن را ظرف ۱۰۰ روز در دولت یازدهم محقق کنیم.

به گزارش  خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور با تبریک عید غدیر خم و ولادت امام هادی (ع)، در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: ایران به عنوان پیشگام در مردم سالاری در منطقه و تاسیس پارلمان و مجلس شوراست. قبل از اینکه در این مطقه پارلمان و صندوق آرائی وجود داشته باشد، ۱۱۴ سال پیش فرمان مشروطیت صادر شد.

او بیان کرد: ملت در طول این ۱۱۴ سال روزهای سخت و راحتی داشتند اما تا پیروزی انقلاب با اینکه حکومت مشروطه بود و ما دارای مجلس شورا و قانون اساسی بودیم اما مشروطه فقط به نام بود و این انقلاب اسلامی بود که انقلاب مشروطه را کامل کرد.

روحانی ادامه داد: همه ما باید بدانیم تا زمانی که به صندوق رأی، انتخابات و آراء مردم احترام بگذاریم هیچ قدرتی نمی‌تواند به ما صدمه‌ای بزند. وقتی حکومت و دولت و مجلس ما و بقیه ارکان حکومت به صورت مستقیم و غیر مستقیم توسط مردم انتخاب می‌شوند، دیگر معنی ندارد یک کسی از یک کاخی از آن طرف دنیا درباره پایان حکومت مردم در ایران و اغتشاش در کشور ما تصمیم بگیرد.

او  تصریح کرد: تا زمانی که صندوق رأی و انتخابات وجود دارد، جمهوری اسلامی ایران باقی خواهد ماند. البته دشمنان می‌توانند ما را اذیت کنند اما نمی‌توانند اصل این حکومت مردم سالار را از مردم بگیرند.

روحانی افزود: ما وارد آخرین سال خدمت به مردم شدیم، ۸ سال خدا برای خدمت به مردم به ما توفیق داد و ۷ سال آن تمام شد و خدا به توفیق دهد که در این یکسال هم برای مردم خادم باشیم. برای ما افتخار آمیز است که ما بتوانیم گرهی از مشکلات زندگی مردم باز کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب در روز عید قربان اظهار کرد: رهبر انقلاب غیر از بحث کرونا دو مشکل مهم تحریم و تحریف را مطرح کردند. تحریم بسیار زجرآور است ولی تحریف دردآور است. تحریم را دشمن انجام می‌دهد و ما آثار آن را لمس می‌کنیم و تحریف را گاهی دشمن انجام می دهد و گاهی تحریف در درون کشور رخ می‌دهد. این یکی درناک‌تر است. اینکه ما در یک میدان جنگ باشیم و بجنگیم و کسی در بیرون بایستد و طعنه به زخمی بزند که در جنگ با دشمن بر ما وارد آمده است. آیا در میدان جنگ کسی می‌آید که به نیروی خودی لبخند بزند و بگوید دستت خون می‌آید؟ این آدم درک نمی‌کند که این سرباز در میدان جنگ است و با دشمنان میجنگد، میدان جنگ خیلی مشکلات و رنج دارد.

روحانی افزود: اگر می‌خواهیم با دشمن نجنگیم و در برابر دشمن تسلیم شویم یک بحث دیگری است اما ملت ایران حاضر به تسلیم نیست. اگر حاضر به تسلیم نیستیم، زخم هم برمی‌داریم و مشکلات هم پیش پای ما ایجاد می‌شود. شما می‌بینید کشورهایی هستند که هیچ تحریمی ندارند و دشمنی این چنینی هم در کشور آنها وجو ندارد و در عین حال در رشد اقتصادی دارای ۳۰ درصد کاهش هستند و اقتصاد جهانی نیز دچار ۵ درصد کاهش شده است. ما اگر امسال با همه توان تا پایان سال برویم شاید بتوانیمدر اقتصاد منفی نباشیم.

او افزود: ما علیرغم اینکه تحریم و فشار داریم و مشکلات برای ما درست می‌کنند، اما قطعا منفی‌های بالایی در اقتصاد نخواهیم داشت. برخی می‌خواهند تحریم را نبینند، می‌گویند دولت چه کار کرده است چرا آن کار را نکرده است. مهم است که دولت در چه شرایطی کار را انجام می‌دهد باید میدان را تشخیص دهیم. این دولت در میدان جنگ تلاش می‌کند یا در یک بیایان سبز در حال استراحت است؟

رئیس‌جمهور گفت: یک زمانی ما این دولت را در یک شرایط تحریمی بسیار سخت تحویل گرفتیم و اولین هدفی که به مردم اعلام کردیم این بود که ما می‌خواهیم تحریم را بشکنیم. دو کار باید در تحریم انجام داد، یک اینکه باید تحریم را نابود کنیم و دست تحریم کننده را ببریم و نباید بگذاریم دشمن شمشیر بزند و دست ما زخمی شود. ما توانستیم تحریم را به صورت موقت در دولت یازدهم صرف ۱۰۰ روز بشکنیم که این از جمله افتخارات دولت یازدهم است. ما ظرف ۱۰۰ روز به یک توافق کوتاه مدت رسیدیم و برای اولین بار بعد از ۱۰ سال تحریم را شکستیم.

روحانی گفت: بعد از اینکه تحریم موقت را شکاندیم رفتیم تحریم بالاتر را بشکانیم و دنبال توافق دائم رفتیم. دو سال کار کردیم و در این دوسال دوران تنفس ما بود گرچه آنهایی که توافق را امضا کرده بودند به صورت ۱۰۰ درصد به توافق عمل نکردند ولی به طور معمول ما می‌توانستیم نفت و کالاهایمان را بفروشیم و بانک های ما کارهای خودشان را انجام می‌دادند و حتی درحال آماده شدن بودیم که از کشورهای مختلف بتوانیم اعتبار اخذ کنیم و کشورهایی صف بسته بودند که در ایران سرمایه گذاری کنند.

معنی ندارد کسی در آن سوی دنیا در امور داخلی ایران دخالت کند

او وی تصریح کرد: این دوسال دوران تنفس ما بود تا اینکه رسیدیم به اینکه این آدم های ناشی در کاخ سفید بر سر کار آمدند. همه فکرشان این بود که یک تحریم شدید برای ایران درست می‌کنیم تا نظام جمهوری اسلامی نباشد. هیچ وقت با این صراحت کاخ سفید نگفته بود که من یک تحریم شدید را آغاز کردم تا این نظام را زمین بزنم تا در ۲۲ بهمن جشن پیروزی نداشته باشد. می‌گفتند ما در ۲۲ بهمن ما به ایران بازمی‌گردیم.

روحانی گفت: ظاهر محاسبه این بود که شاید درست می‌گفتند زیرا کشوری که در محاصره قرار می‌گیرد و حتی دوستان ایران هم جرات نمی‌کنند به طرف ایران بیایند خب این کشور چطوری می‌خواهد خود را اداره کند؟

رئیس‌جمهور ادامه داد: یک رئیس جمهور اروپایی به من در مهر سال ۹۷ گفت آقای ترامپ دیشب به من گفته است که شما اروپایی ها فقط سه ما صبر کنید، بعد از آن دیگر جمهوری اسلامی نخواهد بود. من آنجا خندیدم و گفتم سه ماه دیگر ما هستیم شما هم هستی و همدیگر را می‌بینیم. سال بعد در نیویورک آن رئیس‌جمهور را دیدم و به او یادآوری کردم.

روحانی تاکید کرد: آنها خودشان ملعبه شدند. آنها به میدان آمدند که نظام را بشکنند. ببینید دشمن دنبال چه بوده و ما الان کجا هستیم. دشمن می‌خواست نظامی را در این کشور حاکم کند که نوکر آمریکا باشد. ما امروز قوی تر از دیروز هستیم، این معجزه ای است که خداوند با عنایت خودش برای ما آفریده است و الا هیچ کشوری در این سه سال نمی‌توانست با چنین تحریمی تاب بیاورد. شرایط امروز ما خیلی بهتر از دیروز است.

او در ادامه گفت: آن‌هایی که می‌گویند مجلس یا قوه قضائیه به دنبال زمین زدن دولت است به دنبال اختلاف افکنی هستند درحالی که ما در جلسات چنین چیزی را نمی‌بینیم و نظرات به هم نزدیک هستند.

مجلس و قوه قضائیه دنبال زمین زدن دولت نیستند

رئیس جمهور اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی کاملا لمس می‌کند و حس می‌کند که ما در چه شرایطی هستیم. قوه قضاییه شرایط سخت کشور را کاملا می‌بیند و من می‌بینم که آنها تلاش می‌کنند برای اینکه ما را یاری کنند و در جلسه دیروز هم من این را دیدیم. هر سه قوه کنار هم بودیم و بحث می‌کردیم و بحث‌ها شبیه هم بود و ان شالله در هفته آینده که ادامه جلسه دیروز برگزار می‌شود؛ امیدوارم که آن مباحث به نتیجه برسد، و اگر به نتیجه برسد و مقام معظم رهبری موافقت کنند و ما اعلام کنیم، یک گشایشی از لحاظ اقتصادی در کشور به وجود خواهد آمد. بی تردید دست دولت مقداری باز خواهد شد و ان شالله امیدوارم که آن طرح را کامل‌تر و دقیق‌تر کنیم.

روحانی ادامه داد: البته مقام معظم رهبری دستورات دیگری هم دادند. گفتند درباره بودجه، اصلاح نظام بانکی، سرمایه گذاری، اشتغال و بهبود محیط کسب و کار باید کار کنید. همه این‌ها به نظر من امکان پذیر است و ما می‌توانیم در همین شرایطی که هستیم این‌ها را حل کنیم و در همین یک سالی که در اختیار ما است اقدامات لازم را انجام دهیم. یک سال فرصت بسیار زیادی است، ما اولین تحریم را در سه ماه شکستیم نه یک سال. ما همان دولتیم و همان امکانات را داریم. ما یک سال یعنی ۳۶۵ روز فرصت داریم و می‌توانیم اقدامات زیادی انجام دهیم. من شک ندارم مردم در این ۳۶۵ روز خواهند دید که طرح‌های بسیار زیادی در بخش‌های مختلف افتتاح خواهد شد. نمونه اش طرح‌هایی که ما در پنجشنبه‌ها افتتاح می‌کنیم. البته غیر از پنجشنبه‌ها وزرای ما در روز‌های دیگر هم طرح‌هایی را افتتاح می‌کنند. همین روز‌ها دیدید که وزیر نفت و وزیر نیرو افتتاح داشتند. افتتاح‌های زیادی هم غیر از پنجشنبه داریم، اما پنجشنبه یکی از این افتتاح‌ها است.

او افزود: من امیدوارم که ما بتوانیم با کمک همدیگر دشمن را وادار کنیم که بفهمد از راه تحریم نمی‌تواند ما را به زانو در بیاورد و ناچار است که با منطق حق را بپذیرد. به نظر من آن روز خیلی دور نیست، صبر و مقاومت ان شاالله ما را به آن پیروزی خواهد رساند.

روحانی اظهار کرد: من می‌خواهم از دوستان بورسی هم تشکر کنم که هم در این هفته و هم در هفته‌های گذشته و هم در هفته‌های آینده عرضه‌های اولیه شان بسیار مهم است. من از همه وزرا تقاضا می‌کنم که عرضه‌های اولیه را انجام دهند.

رئیس جمهور در پایان تاکید کرد: در هفته‌ای که گذشت، در یک عرضه ۶۲۰ میلیارد و در یک عرضه ۷۶۳ میلیارد سهام عرضه شد و باز هم این کار انجام می‌شود. ما ان شالله شاهد یک تحول و تحرک بسیار خوب در زمینه مسائل اقتصادی خواهیم بود.

او ادامه داد: ان شالله در ماه محرم و در هفته‌های پیش رو در چارچوب پروتکل‌هایی که مورد نظر مقام معظم رهبری بود و وزارت بهداشت و درمان ما هم تاکید کرده است عمل کنیم و روز‌های بسیار مهم عاشورایی را پاس بداریم و بتوانیم مفتخر باشیم که امسال هم جزء عزاردارن امام حسین خواهیم بود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
دوران ریاست جمهوری جنابعالی تمام راههای دور زدن تحریمها لو داده شد هسته ای هم مرز نابودی پیش بردین هیچ کاری نکردین فقط خوب حقوق نجومی به بعضی ها دادی
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ