کد خبر: ۷۴۵۰۷۴۵
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹
۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹
کد خبر : ۷۴۵۰۷۴۵

همزمان با عید سعید غدیر خم آیین خطبه خوانی غدیر با حضور امام جمعه مشهد و زائران و مجاوران حرم امام رضا (ع) در صحن جامع رضوی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، حجت الاسلام و المسلمین علم الهدی امام جمعه مشهد در این آیین به تشریح خطبه غدیر پرداخت و گفت: پیامبر اسلام (ص) در خطبه غدیر خم خود حجت را بر امت خویش تمام و حضرت علی (ع) و فرزندان وی را جانشین مطلق خود و امام و رهبر امت بعد از خود معرفی کرد.

 او افزود: در خطبه غدیر پیامبر اسلام (ص) موقعیت خود را برای مردم شرح داد و گفت "من از ابتدای بعثت خود تاکنون هیچ کوتاهی در ابلاغ وحی خدا نکردم، اما در این لحظه خداوند من را به ابلاغ حقیقی مامور کرده است در حالی که می‌دانم مومنان در میان شما کم هستند، اما خداوند متعال وعده داده است که من را از نفاق منافقین حفظ کند. "
 
امام جمعه مشهد ادامه داد: خداوند در واقعه غدیر به پیامبر (ص) فهماند که ابلاغ امامت علی (ع) به مردم هموزن رسالت و پیامبری اوست و اگر این ابلاغ به طور کامل انجام نشود رسالت او نیز به اتمام نمی‌رسد و اگر این ماموریت به درستی انجام نگیرد همه رسالت پیامبر اسلام (ص) برای هدایت مردم از بین می‌رود.

حجت الاسلام و المسلمین علم الهدی بیان کرد: وزن امامت امیرمومنان علی (ع) هموزن رسالت پیامبر اسلام (ص) است به طوری که پیامبر اسلام (ص) در خطبه خود می‌فرمایند "خداوند متعال برای شما مردم، ولی و امام قرار داد و این اراده من نیست بلکه اراده پروردگار است و باید حکم خدا بین شما نافذ باشد و ملعون است هر کس این مهم را نپذیرد و از علی (ع) پیروی نکند".

او تصریح کرد: آنچه را علی (ع) حلال بداند، حلال خداست و آنچه او حرام بداند، حرام خداست، مولای شما مردم در ابتدا خداوند، سپس من و بعد از من، ولی و مولای شما علی ابن ابیطالب (ع) است.


بیشتر بخوانید:


امام جمعه مشهد تاکید کرد: پیامبر اسلام (ص) در واقعه غدیر علی (ع) را کسی دانست که به حق هدایت می‌کند و باطل را برمی اندازد، در راه خدا از سرزنش هیچ سرزنش کننده‌ای باکی ندارد، علی (ع) کسی است که روزی در کنار پیامبر اسلام (ص) خدا را بندگی کرد که هیچ فردی در آن روز خدا را بندگی نمی‌کرد. "

حجت الاسلام و المسلمین علم الهدی اظهار کرد: بنا بر آنچه در خطبه غدیر آمده این واقعیتی است که هر کس منکر ولایت امام علی (ع) است خداوند متعال او را عذاب می‌کند و پروردگار برای مخالفت با علی (ع) آتشی مهیا کرده است.

او در شرح خطبه غدیر به فرازی از سخنان پیامبر اسلام (ص) پرداخت و به نقل از آن حضرت افزود: "من کسی هستم که همه پیامبران به آمدن من بشارت دادند، اگر کسی در نبوت من شک کند، کافر است و اگر کسی امروز در کلام من که علی (ع) را به عنوان، ولی شما تعیین می‌کنم، تردید کند در ولایت و پیغمبری من شک کرده است و ملعون است کسی که کلام من را رد کند".

امام جمعه مشهد ادامه داد: پیامبر اسلام (ص) در خطبه غدیر رهبری جامعه اسلامی را بعد از خود به جز علی (ع) بر هیچ کس حلال نمی‌داند و می‌فرماید که " علی ظرف علم من و جانشین من بر امت است، به علی (ع) حسادت نورزید، خدا انسان را به خاطر یک عمل از بهشت بیرون راند شما با مخالفت با علی (ع) دشمنی خدا را برمی‌گزینید".

حجت الاسلام و المسلمین علم الهدی بیان کرد: پیامبر اسلام (ص) در خطبه غدیر نشانی از امام زمان (عج) می‌دهد و می‌گوید که "مهدی می‌آید و حق خدا و ما را از جنایتکاران و معاندین می‌گیرد، زیرا آنان با خداوند مخالفت کردند، من علی (ع) و فرزندان او را جانشین خودم تا روز قیامت تعیین می‌کنم و آنان بعد از من رهبر و امام امت هستند. "
 
انتهای پیام// ف.ک
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ