کد خبر: ۷۴۵۱۵۳۲
گروه : سیاسی » دولت
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳
۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳
کد خبر : ۷۴۵۱۵۳۲
گروه : سیاسی » دولت
روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:

رئیس جمهور گفت: محدودیت‌های شدید کرونایی دیگر امکانپذیر نیست چرا که جامعه را دچار التهاب و افسردگی می‌کند.

به گزارش  خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های امیرالمومنین دستگیری از فقرا و انفاق است، مردم هم همان راه امیرالمومنین را رفتند.

او با اشاره به در پیش بودن ایام محرم افزود: ممکن است در ایام محرم شکل نذورات مردم مقداری تغییر کند. حتما از نظر بهداشتی این موضوع باید رعایت شود. هم تبرک است و هم کمک به کسانی است که از آن‌ها دستگیری می‌شود.

رئیس جمهوری با تشکر از مردم استان‌ها برای رعایت محدودیت‌های بهداشتی در مرحله اول شیوع کرونا گفت: در مرحله دوم کادر پزشکی و درمانی ما مجاهدت شبانه روزی انجام داد و فداکاری کرد و در مرحله سوم همه مسوولین در رده‌های مختلف و آن‌هایی که امر نظارت را بر عهده دارند، این بار را بر دوش گرفتند. الحمدالله وقتی آدم در این نمودار‌ها استان‌ها را می‌بیند که از پیک پایین می‌آید و شیب به سمت پایین است، خیلی خوشحال کننده است.

او با بیان اینکه در آماری که امروز دیدیم تقریبا از اوایل مرداد ماه تغییر محسوسی شروع شده تا الان که۱۹ مرداد ماه هستیم، گفت: ان شاء‌الله امیدواریم تا پایان مرداد باز شاهد روز‌های بهتری با کمک مردم باشیم. همان طور که در سایه تلاش مردم و مراعات آنان این اتفاق افتاد.

روحانی اظهار کرد: یک وقتی مراعات مردم ۷۷ درصد بود که در سایه آن ما شاهد این بودیم که در آمار فوتی‌ها از سه رقمی به دو رقمی برسیم. برای مدتی هم فوتی‌ها دو رقمی بود از مراعات ۷۷ درصد به ۱۷ درصد رسیدیم. وقتی نزول پیدا کرد و مردم سهل گرفتند و فکر کردند دوران بیماری تمام شده، دومرتبه دچار یک موج شدیم

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: البته در کشور‌های دیگر هم این موج دوم را کاملا مشاهده می‌کنیم آنجا هم دستورالعمل‌هایی بوده خوب مراعات کردند. یکی از کشور‌های اروپایی که نخست وزیر آن می‌خواست اختیار قرنطینه بار دوم را از پارلمان بگیرد، همه چیز را آزاد کرده بود و اعلام کرد که توریست‌ها بیایند، ولی با فشار چند روزه ناچار شد دوباره محدودیت‌ها را تشدید کند.

رئیس جمهوری یادآورشد: بنابراین تقریبا می‌بینیم در جا‌های دیگر هم با موج دوم گرفتار شدند. ما هم با موج دوم روبه رو شدیم شاید این بالا و پایین رفتن مربوط به اعمال خودمان می‌شود چه ما مسوولان، چه مردم ما، آن جا که همه رعایت کنیم با ثبات مواجه می‌شویم. تا وقتی مراعات‌ها رها و عادی می‌شود دوباره پیک بالا می‌رود و ما را گرفتار می‌کند. هر چه است تخت و پزشک و پرستار ما محدود است

او تاکید کرد: این فشار روانی کار بر کادر درمانی فشار خسته کننده‌ای است وقتی می‌بینند مرتب تخت‌ها پر است تا وقتی می‌بینند ۳۰ درصد تخت‌ها خالی شد خود این به همه نشاط می‌دهد و آثار کار خود را می‌بینند.

روحانی در ادامه گفت: در هفته‌های اخیر هم در کشور خودمان و هم در دنیا شاهد افت و خیزی در خصوص شیوع کرونا بودیم. واقعیت این است که ۶ ماه است که با این ویروس مواجه هستیم. شاید در روز‌های اول به مردم می‌گفتیم این را هفتگی در نظر نگیرید، ماه و سال معیار است نه روز و هفته، بعضی‌ها می‌گفتند چرا گفته می‌شود دو هفته، سه هفته یا یک ماه دیگر این ویروس را از پا در می‌آوریم، اما به هر صورت ۶ ماه از شیوع این ویروس گذشته است و فراز و نشیب داشته است.

رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: به نظر من کار کادر درمانی بسیار خوب بوده است، بخش تولید خوب در صحنه بوده و بخش علمی کاملا در صحنه فعال بودند و مردم همراهی کردند یعنی آنجایی که گفتیم خطرناک است و دیدند که خطرناک است همراهی کردند.

روحانی تاکید کرد: حداقل باید در نظر بگیریم که ۶ ماه دیگر هم این اوضاع را داریم. البته شاید ۶ ماه بیشتر یا حتی یک سال شود بنابراین باید خودمان را آماده کنیم تا روزی که واکسنی به دست ما برسد و موثر باشد و به اندازه کافی در اختیار باشد و بتوانیم توزیع کنیم و مردم بتوانند استفاده کنند، تا آن زمان خیلی برای ما روشن نیست و باید همه مراعات کنند.

رئیس جمهوری با اشاره به اظهار نظر‌هایی که این روز‌ها درباره مراسم عزاداری مطرح است، افزود: عده‌ای نامه می‌نویسند اظهار نظر می‌کنند چرا محدودیت‌ها را می‌خواهید اینقدر زیاد کنید ماه محرم و عزاداری است. از طرف دیگر عده‌ای می‌نویسند امسال محرم معنا ندارد. عده‌ای برای من نامه نوشته بودند حج که واجب بود امسال برگزار نشد عزاداری امام حسین (ع) که مستحب است که شما اصرار می‌کنید.

او تاکید کرد: باید مسیر اعتدالی را انتخاب کنیم. عده‌ای هم بودند می‌گفتند مغازه‌ها نباید باز شود باید بسته باشد، مردم از خانه نباید بیرون بیایند، البته شاید برای مدتی لازم بود، ولی این کار برای طولانی مدت نمی‌شود. نمی‌توانیم فعالیت‌های اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی را به طور کامل تعطیل کنیم این کار امکانپذیر نیست، ادامه کار به شکل سابق هم امکانپذیر نیست؛ بنابراین یک حد وسط را نیازمندیم که آن حد را مورد مراعات قرار دهیم.

روحانی خاطرنشان کرد: ادامه محدودیت‌های شدید امکان پذیر نیست چرا که محدودیت‌های شدید جامعه را دچار التهاب، اضطراب و افسردگی می‌کند. سلامتی فقط سلامت جسم نیست، هم سلامت جسم و هم سلامت روح است و مردم باید از لحاظ روحی و روانی دارای آرامش باشد.

رئیس جمهوری ادامه داد: اگر افسردگی ایجاد شود، زندگی به مردم تنگ می‌شود، نفس‌کشیدن برای آن‌ها سخت می‌شود. در دنیا هم هرکس به طرف کار تند رفت جواب نداد و هرکس هم رها کرد و کار انجام نداد آن هم دچار گرفتاری شد. آن‌هایی که معتدلانه رفتار کردند موفق بودند بنابراین باید معتدلانه رفتار کنیم بدانیم این ویروس برای مدتی هست و خودمان را آماده کنیم.

رئیس دولت تدبیر و امید افزود: یک سال با احتیاط برای زندگی‌مان، سازگاری و تعامل با این ویروس را برنامه ریزی کنیم چرا که این ویروس هست، از طرف دیگر زندگی، اشتغال، تولید، کالا‌های اساسی، مواد بهداشتی و ضروری و حمل و نقل همه باید باشد منتها باید با پروتکل باشد اگر با پروتکل نباشد ما را دچار مشکل می‌کند.

او یادآورشد: اعتدال به این معناست که فعالیت باشد، پروتکل هم دقیقا اجرا شود این دو اگر با هم باشد ما پیش می‌رویم. اگر رها کنیم بیماری آنقدر شدید و تند می‌شود جامعه را فرا می‌گیرد تخت‌ها پر می‌شود اعصاب مردم بهم می‌ریزد تلفات زیاد می‌دهیم که این برای جامعه غیرقابل قبول است؛ بنابراین اعتدال باید رعایت شود.

طرح پیشگیرانه "شفا" برای مقابله با کرونا

روحانی تاکید کرد: کسی فکر نکند ویروس کرونا تا ۲ روز یا یک هفته دیگر تمام می‌شود و فعلا با ما هست، برنامه‌ریزی‌ها باید بلند مدت، حداقل ۶ ماه تا یکسال دیگر باید باشد، باید برای زندگی با نشاط برنامه ریزی باشد، اینکه بگویند ماسک زدن و عدم رفت و آمد خسته کننده است درست است و همه می‌دانیم سخت و خسته کننده است، اما چاره‌ای و راهی وجود ندارد ما با شرایط خاصی در حال زندگی هستیم.

رئیس جمهوری بر ضرورت اقدام پیشگیرانه با تعبیر مخفف «شفا» تاکید کرد و گفت: راه درمان این بیماری را می‌توان «شفا» نام گذاری کرد و البته حرف الف در شفا (دارای مد، متعدد و ممتد) شامل سه اقدام است؛ «ش» تاکید بر شست وشوی دست‌ها و نظافت و بهداشت فردی به عنوان اصل اول مبارزه با کرونا است

او ادامه داد: «ف» در شفا ضرورت فاصله گذاری اجتماعی است، نمی‌توان مانند گذشته کنار هم بنشینیم باید این فاصله گذاری را مراعات کنیم. «الف» در شفا استفاده از ماسک است و دومین الف آن اجتناب از تردد‌های غیرضروری است و سومین الف اجتناب از تجمعات بزرگ است. این سه الف «شفا» را با مد درست می‌کند.

رئیس جمهوری اگر ما شستن دست و فاصله‌گذاری و ماسک زدن را کاهش تردد و عدم تجمع را در کنار هم قرار دهیم، دستورالعمل‌هایی است که می‌تواند خیلی سخت نباشد و ما را هم تا حد زیادی از مشکلات این بیماری نجات دهد البته پروتکل‌های بهداشتی بسیار زیاد است و برای هر مکانی یک پروتکل خاص تدوین شده که باید مد نظر قرار داده شود.

روحانی، «بیماریابی» را یکی از مسائل بسیار مهم در روند مقابله با این بیماری عنوان کرد و افزود: باید بیمار مبتلا به کرونا را پیدا کنیم که به دو صورت انجام می‌شود، گاهی بیمار مراجعه می‌کند وعلائم بیماری مانند تنگی نفس و تب را بیان می‌کند آزمایش می‌دهد. اما گاهی ما سراغ افراد می‌رویم و بیمار را پیدا می‌کنیم، زیرا بیماریابی بسیار مهم است و شاید منشاء آن را نیز در نظر می‌گیریم از همان بیمار پیدا شده افرادی که با وی در ارتباط بودند را نیز آزمایش می‌کنیم.

رئیس جمهوری تاکید کرد: همه مردم باید دستورالعمل‌ها را را مراعات کنند، وقتی فردی مبتلا شده است باید دو هفته تا ۱۵ روز در یک اتاق در حصر و قرنطینه قرار گیرد و رعایت کند. در دستورالعمل‌های مجازاتی که هفته آینده وزیر کشور تدوین می‌کند این موارد را هم بیاورد که اگر کسی تخلف کرد و ۱۴ روز قرنطینه را رعایت نکرد و فقط ۲ روز در خانه ماند و در جامعه حضور پیدا کرد، باید با بیمار متخلف برخورد شود، زیرا دیگران را هم مبتلا خواهد کرد، ممکن است علائم ظاهری زیادی هم نداشته باشد، اما دیگران را مبتلا می‌کند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۹
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
تا 1400 کرونا ،گرونی روزانه و غیره رو داریم
حمیدرضا میرکیانی
|
United States
|
۰۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
خدایا از تو میخواهم ملت شریف ایران را از شر همه پلیدی ها و پلشتی ها نجات بده , امین
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
با سلام پیرو همین صحبت بهتره یه گزارشی از شرکت های دانش بنیانی که دارن زحمت میکشند و داروشون جواب داده و باوجود بروکراسی هنوز موفق به اخذ تولید نشدن گزارش تهیه کنید و اطلاع رسانی کنید نمونش داروی شرکت بسپار یاخته که نتایج خوبی هم داشته
لطفا پیگیری کنید چه بسا بشه جونه خیلی ها را نجات داد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
وضعیت معیشتی مردم خیلی خرابه....چرا گرانی رو کنترل نمیکنین...بخدا مردم از این همه گرانی خسته شدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
بچه بودم دوره ابتدایی کتاب فارسی مون چندین درس داشتیم ،،اسم یکی ازدرسها حسنک کجایی بودحالابعداز60سال حسنک پیداشد گپیه خودش جوانان عزیزفرزندان خوب وعزیزازبزرگترها سعال کنیدتمامشون خوندن ،،،درودبرخبرنگاران خوبم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
عالم بیعمل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
چیزی که مردمودچارافسردگی میکنه فقروگرانی ونداریه اینکه قیمت هرجنس چندروزیه باردوبل میشه واقعادرکش سخت نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
مامردم ضعیف باید چی کارکنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
یعنی‌تا‌بحال‌کمکی‌برای‌دستیابی‌به‌واکسن‌نمیکرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
چه کمکی
وزرا واکسن بزنند بعد مردم بزنند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
عجب. هر وقت به مناسبتی نزدیک میشیم میگید محدودیت دیگه امکان پذیر نیست.... خدایا به بزرگی و جلالت ما رو از شر این مسئولین خلاص بکن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
اگر بیمار شیم بیشتر افسردگی میگیریم رییس جمهوری که براش مهم نیست فقط میگه واکسن درست کنیم اونم گرون به خورد مردم بدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
درود بر رئیس جمهور مهربان و عزیز
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
چی شد خبر اقتصادیتون؟ منتظریم
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
یکی از ویژگی‌های امیرالمومنین دستگیری از فقرا و انفاق است? باکدام پول?
غیرت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
مافقط منتظر۱۴۰۰هستیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
بله ما فقط منتظر هستیم تموم شه این کابوس حرف حرف حرف حرف خسته شدیم خستمون کردین با همه ی ندونم کاریاتون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
اگه از اول درست محدود میکردی الان تموم شده بود، سر کیسه سخت گرفتی از تهش میچکه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
زندگی بشر اجتماعی است محدویت غیرممکنه
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ