کد خبر: ۷۴۵۱۸۷۹
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲
۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲
کد خبر : ۷۴۵۱۸۷۹

رئیس جهاد کشاورزی بخش رخ گفت: امسال ۲۲هزار و ۷۵۰ تُن جو از مزارع کشاورزی این بخش برداشت می‌شود.

برداشت بیش از ۲۲هزار تن جو از مزارع بخش رخ تربت حیدریه

به گزارش خبرنگار مهدی شیبانی رئیس جهاد کشاورزی رخ گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد،گفت:  برداشت جو از ۷هزار ۳۰۰هکتار زمین‌های کشاورزی زیر کشت این محصول در منطقه رخ ادامه دارد.

او افزود: کار برادشت جو از اواسط تیر آغاز و تا پایان مرداد ماه ادامه خواهد داشت و برآورد می‌شود ۲۲هزار و ۵۷۰تُن محصول از مزارع این منطقه برداشت شود.

رئیس جهاد کشاورزی رخ ادامه داد: از مجموع ۷هزار و ۳۰۰ هکتار مزارع جو در بخش رخ، ۳ هزار ۵۰۰هکتار آن به صورت دیم و ۳ هزار ۸۰۰ هکتار آن نیز به صورت کشت آبی است.

شیبانی بیان کرد: تعداد ۳ هزار ۵۰۰ نفر بهره بردار در این بخش مشغول کشت و برداشت جو هستند که به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای بیش از۴هزار نفر نیز شغل ایجاد شده است.

او تصریح کرد: مقدار جو برداشت شده در هر هکتار از زمین آبی بطور میانگین ۴.۹ تن و در هر هکتار از زمین‌های دیم بطور میانگین ۱.۲. تن است.

رئیس جهاد کشاورزی رخ تاکید کرد: سال قبل ۶ هزار ۵۰۰هکتار از زمین‌های کشاورزی بخش رخ زیر کشت جو رفته بود و در پایان سال شاهد عملکرد ۱۸ هزار۶۰۰تُنی برداشت این محصول در این شهرستان بودیم و خوشبختانه امسال نسبت به پارسال به لحاظ بارش به موقع نزولات آسمانی ۸ درصد افزایش سطح تولید جو را شاهد هستیم.

شیبانی اظهار کرد: بخش رخ دارای ۲۵ هزار هکتار اراضی زراعی است و مهمترین محصولات تولیدی این بخش جو، گندم، سیب زمینی، چغندر است در واقع قطب تولید این محصولات در شهرستان به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید؛

او افزود:کاشت محصول جو در بخش رخ از نیمه مهرماه هر سال شروع میشود و بیش از ۴۲ دستگاه کمباین کار برداشت جو در بخش رخ را بر عهده دارند و در این رابطه تیم‌های برداشت متشکل از کارشناسان مجرب مستقر در جهاد کشاورزی رخ بر کار برداشت و تنظیم کمباین‌ها نظارت دارند.

رئیس جهاد کشاورزی رخ ادامه داد: ازدیگر اقدامات انجام شده برای حمایت از کشاورزان این بخش توزیع بذر اصلاح شده و توصیه کشت ارقام جدید، توزیع به موقع نهاده‌ها، اطلاع رسانی و پیگیری بیمه محصولات کشاورزی، اطلاع رسانی و ارائه خدمات فنی و کارشناسی بیان کرد

شیبانی بیان کرد: در بخش رخ ارقام کشت شده این محصول در منطقه رخ ارقامی همچون واکسیما، بهمن سهند، آبیدر وجلگه کشت میشود.

او تصریح کرد: کاشت جو در بخش رخ به روش آبیاری تیپ، بارانی و جوی پشته‌ای صورت می‌گیرد و امسال با انجام پروژه‌های تحقیقی و ترویجی، افزایش ضریب نفوذ بذر گواهی شده و ارقام جدید با شرایط منطقه شاهد جهش در تولید این محصول باشیم.

محصول گندم و جو درمنطقه رخ از لحاظ عملکرد در هکتار طی چند سال قبل در استان و کشور مقام برتر را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام/ا.غ
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ