کد خبر: ۷۴۵۲۲۲۶
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۵
۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۵
کد خبر : ۷۴۵۲۲۲۶

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: متاسفانه در موج دوم شیوع ویروس کرونا شاهد درگیر شدن تمام استان‌های کشور هستیم و اگر هموطنان به سفرهای غیرضروری خود ادامه دهند فاجعه به بار می‌آید و فقط مشکلات را دامن می‌زند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،طاهره چنگیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان امروز در نشست خبری مجازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: ویروس کرونا همچنان به شکل خطرناکی در جامعه وجود دارد و مردم نباید رعایت نکات بهداشتی را دست کم بگیرند. ما همچنان در میانه راه هستیم و هنوز درمان قطعی برای این ویروس در نظر گرفته نشده است.

او افزود: وضعیت استان از لحاظ ابتلا به کرونا در مقایسه با استان‌های دیگر هیچ گاه تند و تیز نبوده و همواره یک سیر کُند و منحنی‌های با شیب کم را داشتیم. اکنون دو هفته است که وضعیت استان اصفهان قرمز گزارش می‌شود، اما امیدواریم با رعایت بیشتر مسائل بهداشتی بار دیگر از این وضعیت خارج شویم. دامنه پذیرش بیماران در استان همواره بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ است، اما در ماه اردیبهشت به ۷۰ نفر نیز رسیده بودیم. خوشبختانه آمار فوتی‌های ما نسبت به دیگر استان‌ها پایین است و امیدواریم این روند همچنان نزولی باقی بماند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ادامه در پاسخ به سوالات خبرنگاران اظهار کرد: پیش از شیوع کرونا تنها دو کارخانه اقدام به تولید ماسک در سطح استان می‌کردند که با شیوع این بیماری، به مشکل تامین ماسک و کمبود آن برخوردیم. در حال حاضر، اما با عبور از موج اول شیوع ویروس بسیاری از کارخانجات و همچنین کارگاه‌های خانگی به تولید ماسک اقدام کردند و اکنون مشکلی از بابت تهیه ماسک نداریم. تنها در تامین ملت بلون که ماده اولیه ماسک سه لایه است با مشکل مواجهیم که این تولید این ماده نیز در حال بومی‌سازی است. مشکل کمبود این ماده به شکل حاد را نداریم.

او با بیان اینکه فشار بسیار سنگینی بر رزیدنت‌ها و کادر درمان وارد است گفت: از هر راهی استفاده می‌کنیم تا کادر درمان تازه نفس و پر انرژی را وارد چرخه درمان بیماری کووید ۱۹ کنیم. در حال حاضر رویکرد ما بر استفاده از پزشکان عمومی است که امیدواریم همکاری لازم از سوی این بخش از کادر درمانی به عمل آید.

چنگیز ادامه داد: ما بسیار شرمنده کادر درمانی و رزیدنت‌های دانشگاه علوم پزشکی و خانواده‌هایشان هستیم و نگرانی این افراد را نیز به خوبی درک می‌کنیم؛ اما متاسفانه آمار مبتلایان بالاست و ناچاریم از تمام ظرفیت‌های خود برای درمان بیماری کرونا استفاده کنیم. در حال حاضر رزیدنت‌های ما ۱۲ ساعت شیفت و ۲۴ ساعت استراحت دارند که این کمترین کاری است که می‌توانیم در حق این افراد انجام دهیم.

او در خصوص وضعیت بیمارستان الزهرا به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین بیمارستان‌های کشور گفت: بیمارستان الزهرا از ابتدای شیوع ویروس در اختیار بیماران قرار نگرفت و این یک اشتباه نبوده، زیرا در این صورت، بسیاری از بیماران خاص و ویژه استان و حتی کشور از خدمت‌رسانی محروم می‌شدند و فاجعه دیگری رقم می‌خورد. در حال حاضر این بیمارستان در اختیار بیماران کووید ۱۹ قرار گرفته، اما در صورت ادامه روند نزولی بیماری، بار دیگر از تمامی ظرفیت آن برای بیماران خاص استفاده خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر واکسن آنفلوآنزا به کادر درمان اختصاص داده نشده است گفت: وزارت بهداشت تعیین می‌کند که کدام واکسن‌ها به کادر درمانی و بهداشت کشور اختصاص یابد که در حال حاضر تنها واکسن هپاتیت به این عزیزان اختصاص یافته است. در صورتی که مشخص شود واکسن آنفلوآنزای فصلی که سال گذشته نیز به آن دچار بودیم و پیش‌بینی می‌شود امسال نیز با آن درگیر باشیم، به کادر درمانی و بهداشتی اختصاص یابد، در این صورت می‌توانیم این واکسن را بین مشاغل پرخطر دیگر و همچنین خبرنگاران نیز توزیع کنیم.

او با تکذیب پرشدن تمامی تخت‌های آی سی یو بیمارستان‌های سراسر استان خاطر نشان کرد: تعداد ۸۰۰ تخت در سراسر بیمارستان‌های سراسر استان به جز کاشان و آران و بیدگل در آی سی یو‌ها موجود است که از این تعداد، ۵۰۰ تخت به بیمارستان‌های شهر اصفهان اختصاص دارد. کل بیماران نیازمند آی سی یو هیچ گاه به نصف این تعداد هم نرسیده است و هنوز هم تخت‌های خالی در آی سی یو‌ها یافت می‌شود. البته ممکن است در یک بیمارستان تمامی تخت‌ها پر شود، اما هیچ‌گاه ظرفت آی سی یو‌ها تماما پر نشده است. ما همواره تلاش می‌کنیم به تمامی بیماران نیازمند بدون توجه به سن و ملیت آن‌ها خدمت‌رسانی کنیم و تمامی شایعات در این خصوص را رد می‌کنیم.

چنگیز افزود: در دوران شیوع ویروس کرونا بیش از ۱۰ هزار مورد بازدید از مراکز تولید و فروش مواد غذایی داشتیم که بیشترین ارجاع به تعزیرات در نانوایی‌ها گزارش شده است. به صورت گشت‌های مشترکی توسط تیم‌های اتاق اصناف، استانداری و مرکز بهداشت در واحد‌های صنفی و دولتی انجام می‌شود، اما تعداد این واحد‌ها بسیار زیاد است و ممکن است در برخی از اماکن این نظارت به درستی صورت نگیرد؛ بنابراین از مردم می‌خواهیم در صورت مشاهده تخلف در هر واحدی با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند. به تمامی این تماس‌ها و گزارش‌ها رسیدگی می‌شود و در صورت تایید تخلف در این واحدها، برای بار اول به تذکر بسنده می‌شود و در صورت تکرار تخلف، واحد‌های صنفی و دولتی با پلمپ مواجه خواهند شد.


ذخیر پلاسمای استان به صفر رسیده است

 

او در خصوص استفاده از پلاسمای مبتلایان بهبود یافته از بیماری کرونا در درمان این بیماری گفت: پلاسما درمانی یکی از روش‌هایی است که می‌تواند به درمان بیماران کمک کند. البته این روش نیز مانند دیگر روش‌های درمانی نتیجه صد در صدی ندارد، اما در آزمایشات اخیر موثر واقع شده است. البته اکنون ذخیره پلاسمای استان به صفر رسیده است.

او با اشاره به ایثار و از خودگذشتگی کادر درمان گفت: تا کنون ۲۰۰ نفر از کادر درمان استان به بیماری مبتلا شدند که امیدواریم دیگر شاهد افزایش این آمار و مرگ و میر‌ها نباشیم. تا کنون کمتر از ۱۰ درصد از مبتلایان مشکوک و قطعی به ویروس کرونا در استان فوت کرده‌اند که این آمار از میانگین کشور پایین‌تر است. باید قبول کنیم که تا کنون هیچ دارو و یا روش درمانی مشخصی برای درمان کامل این بیماری یافت نشده و تنها با مراقبت صحیح است که می‌توانیم در مقابل افزایش آمار مرگ و میر بایستیم. خوشبختانه کادر درمانی ما به خوبی بیماران را تحت نظر دارند و در صورت مشاهده هر گونه فعالیت غیرطبیعی اعضای بدن، نسبت به بررسی و رفع آن اقدام می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان داشت: مطابق با برآورد‌های وزارت بهداشت، هزینه درمان برای یک بیمار عادی که بر تخت معمولی بستری باشد چیزی حدود ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان و هزینه درمان برای بیماران بستری در آی سی یو ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان است.

او با اشاره به لزوم مراقبت از بیماران و بهبود یافتگان کرونا ویروس گفت: بیماران بیش از آنکه به دارو یا واکسن نیاز داشته باشند که ممکن است با بدن آن‌ها سازگاری نداشته باشند؛ به مراقبت صحیح نیازمندند تا هر گونه عارضه‌ای در بدن بررسی شده و رفع شود. به همین صورت ما توانستیم آمار استان را در مرگ و میر‌ها پایین نگه داریم. از طرفی دیگر به دارو نیاز داریم، اما نباید تمام فکر و ذکرمان تهیه دارو باشد؛ برای مثال رمدسیویر یکی از دارو‌های درمانی کووید ۱۹ تعریف شده، اما همه بیماران نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

چنگیز ادامه داد: بخش‌های نظارتی دانشگاه به طور دقیق بر رفتار بدن مبتلایان به کرونا نظارت دارند و حتی پس از بهبودی آن‌ها و ترخیص از بیمارستان‌ها نیز با آن‌ها در ارتباط هستند تا از هر گونه عارضه‌ای اطمینان کسب کنند.

او با بیان اینکه طرح نذر سلامت به همدلی مردم در روز‌های معنوی محرم و صفر کمک می‌کند گفت: دامنه نذر می‌تواند هر چیزی باشد که فوایدی دو طرفه دارد. ستاد جمع‌آوری کمک‌های مردمی را تاسیس کردیم و از همه مردم می‌خواهیم در ماه‌های محرم و صفر که نذر در کشور زیاد رقم می‌خورد، به بحث نذر سلامت نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند و بیماران خاص و مبتلایان به کرونا را از یاد نبرند و از هر طریقی که می‌توانند به این بیماران کمک‌های مادی و معنوی خود را برسانند و مطمئن باشند که این کمک‌ها به طور قطع به دست نیازمندان خواهد رسید، زیرا که نظارت بر امور طرح نذر سلامت توسط امور خیریه دانشگاه انجام می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به لزوم کاهش رفت و آمد‌ها مخصوصا سفر‌های بین شهری گفت: در موج اول شیوع ویروس کرونا بسیاری از مردم مسائل بهداشتی را رعایت می‌کردند و خانه‌های خود را ترک نکردند که همین موضوع باعث شد در آن مقطع زمانی تنها برخی استان‌ها وضعیت خطرناکی را داشته باشند؛ اما با آغاز موج دوم کمتر مسئله خانه نشینی مطرح بود و بعضا شاهد مسافرت‌های تفریحی و گردشی در سراسر کشور بودیم که آثار آن اکنون در تمامی استان‌ها نمایان است و هیچ استانی با وضعیت سفید و پایداری را در کشو نداریم.

او اضافه کرد: چنین رفت و آمد‌هایی سرعت گردش ویروس را بیشتر می‌کند و اثر خود را دو تا شش هفته بعد نمایان می‌کند. بدین جهت از تمامی مردم خواهش می‌کنیم که در ماه‌های محرم و صفر از رفت و آمد‌های غیرضروری پرهیز کنند و بازگشت به موطن خود که معمولا در این موقع از سال افزایش می‌یابد، انجام نشود.

انتهای پیام/م
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ