کد خبر: ۷۴۵۲۸۳۸
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۱
۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۱
کد خبر : ۷۴۵۲۸۳۸

ایده ساخت پناهگاه‌های زیرزمینی که بانکر یا شلتر نامیده می‌شوند از پناهگاه‌های اسکان اضطراری سیاستمداران در سال‌های جنگ جهانی دوم آمد.

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  «پناهگاه‌های آخرالزمانی»؛ این نامی است که رسانه‌ها به خانه‌های زیرزمینی ثروتمندان داده‌اند. دلیلش هم اینکه خرید این پناهگاه‌ها در واقع یک ایده آخرالزمانی دارد! حالا به‌نظرتان زمانه برای ثروتمندان آمریکایی چه وقت به پایان می‌رسد؟ وقتی حوادث بزرگ رخ دهند؛ از جنگ هسته‌ای گرفته تا جنگ‌جهانی یا جنگ داخلی یا انقلاب مردمی یا شورش فقرا.

بی‌دلیل نیست که این پناهگاه‌های زیرزمینی انواع مختلفی دارند؛ از پناهگاه ضد حمله هسته‌ای و شیمیایی تا پناهگاه‌های خودکفا از‌ نظر آب و غذا برای اقامت طولانی و حتی انواع ساده‌تر که مزیتشان فقط به «مخفی» بودن در زیرزمین است. بازار ساخت و فروش این پناهگاه‌ها در آمریکا داغ است تا ثروتمندان به هر دلیلی که بخواهند روزی از روی زمین فرار کنند، امکان خرید اقامتگاهی مناسب را داشته داشته باشند.

در شرایط فعلی، بسیاری از کارشناسان دلیل وجود چنین پناهگاه‌هایی را ترس از نابودی آمریکا در جنگ و ترس از شورش مردمی می‌دانند. شاید عجیب به نظر برسد، ولی در کشوری که در بیرون با زور و سلطه نظامی زنده است و در درون با نارضایتی اقتصادی شدید مواجه است ترس‌های آخرالزمانی عجیب هم نیست.

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

تصویری از پناهگاه کاخ سفید در جریان حملات ۱۱ سپتامبر- خردادماه امسال نیز زمانی که تظاهرات علیه تبعیض و نژادپرستی در آمریکا به جلوی کاخ‌سفید کشیده شد ترامپ و خانواده‌اش برای ساعتی به پناهگاه زیرزمین کاخ سفید فرار کردند. انتشار این خبر توسط سی‌ان‌ان به گمانه‌زنی گسترده رسانه‌ها درباره این پناهگاه منجر شد

ایده‌ای که ثروتمندان پسندیدند!

ایده ساخت پناهگاه‌های زیرزمینی که بانکر (bunker) یا شلتر (Shelter) نامیده می‌شوند از پناهگاه‌های اسکان اضطراری سیاستمداران در سال‌های جنگ جهانی دوم آمد. در آمریکا زیر محوطه کاخ سفید پناهگاهی مشهور به East Wing و با نام رسمی «مرکز عملیات اضطراری ریاست‌جمهوری» وجود دارد که اطلاعات مربوط به آن به کلی محرمانه است.

این پناهگاه در زمان جنگ جهانی دوم به دستور «فرانکلین روزولت» رئیس‌جمهور وقت ساخته و کمی بعد توسعه یافت. سال‌های طولانی نیز تقریبا بلااستفاده بود تا اینکه در روز ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ همزمان با حمله به برج‌های دوقلو، مقامات ارشد دولت آمریکا به جز جورج بوش پسر که به شهر دیگری سفر کرده بود گذرشان به این پناهگاه افتاد.

همان‌جا بود که ایده ساخت پناهگاه‌های زیرزمینی مدرن شکل گرفت؛ چون مشاوران رئیس‌جمهور به این نتیجه رسیدند که این پناهگاه دیگر به درد نمی‌خورد و به جایش پروژه‌ای گران‌قیمت برای ساخت یک پناهگاه زیرزمینی مدرن (احتمالا در بخش شمالی کاخ سفید) ارائه شد. پناهگاهی احتمالا در ۵ طبقه که در مقابل حملات شیمیایی، بیولوژیکی و هسته‌ای مقاوم باشد، برای چند ماه ذخیره غذایی کافی داشته باشد و البته احتمالا ۲ راه فرار مخفیانه نیز برای رئیس جمهور و اطرافیانش در آن تعبیه شده باشد.

خیلی زود ثروتمندان آمریکایی از چنین طرحی خوششان آمد و ترس‌هایشان موجب شد دنبال چنین پناهگاهی برای خودشان باشند. بلافاصله شرکت‌هایی هم دست به کار شدند تا به این نیاز مشتری ثروتمند آمریکایی پاسخ دهند.

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

به دلیل شیوع ترس جهانی از پایان دنیا در سال ۲۰۱۲ بنا به پیش‌بینی تقویم قوم مایا، از سال ۲۰۱۰ استقبال ثروتمندان از پناهگاه‌های زیرزمینی بیشتر شد. آن موقع، ترس اصلی از حمله اتمی به آمریکا یا برخورد شهاب‌سنگ به کره زمین بود.

حمله به آمریکا!

احتمال حمله اتمی یا بیولوژیکی به آمریکا می‌تواند ترسی جدی برای ثروتمندان باشد. آمریکا در دنیا دشمن زیاد دارد و فقط این نیست؛ «آمریکا‌ستیزی» یک پدیده معاصر است. از نظر تاریخی شاید جنگ ویتنام و یورش بی‌دلیل و بی‌فرجام آمریکا به این کشور فقیر و کشتار بی‌رحمانه و فجایع انسانی کم‌نظیر، نقطه شروع این پدیده جهانی باشد، ولی تاثیر جهانی سیاست‌های آمریکا نیز در دهه‌های بعدی به افزایش آمریکا‌ستیزی منجر شد. جنگ افغانستان، جنگ عراق، بحران مالی سال ۲۰۰۸ و بسیاری اتفاقات دیگر، به آمریکاستیزی در جهان دامن زده است و این یعنی نفرت انباشته و خصومت مستقیم در ابعاد بین المللی؛ چیزی که حتما برای ثروتمندان آمریکایی ترسناک است.

نظرسنجی «مرکز تحقیقات پیو» که یک اندیشکده آمریکایی در واشینگتن است نشان داده نگرش مطلوب نسبت به آمریکا از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ به دلیل بروز جنگ افغانستان و جنگ عراق به شدت کاهش یافته و در آلمان از ۷۸ درصد به ۳۷ درصد رسیده است؛ در فرانسه از ۶۲ به ۳۹، در انگلستان از ۸۳ به ۵۶ و در اسپانیا از ۵۰ به ۲۳ درصد. نمونه دیگر از میان تعداد زیادی تحقیق و بررسی در این زمینه، اینکه در سال ۲۰۰۸ حدود ۸۵ درصد مردم فرانسه دولت و بانک‌ها و موسسات مالی آمریکا را مسئول بحران مالی جهانی می‌دانستند. نمونه به‌روزتر اینکه موسسه آمریکایی «گالوپ» با نظرسنجی و تحقیق در ۱۳۵ کشور جهان، میزان محبوبیت جهانی آمریکا در سال ۲۰۱۹ را تنها ۳۳ درصد اعلام کرده است؛ پایین‌ترین حد در تاریخ معاصر. در اروپا رکورد تازه‌ای ثبت شده است؛ نارضایتی ۶۱ درصدی از سیاست‌های آمریکا. در آسیا نیز فقط ۳۲ درصد مردم نسبت به آمریکا نگرش مثبت دارند.

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

پناهگاه مشهور به کاندو (Survival Condo) دیوار‌های بتنی قوی و ۱۵ طبقه زیرزمینی دارد. این پناهگاه باقی‌مانده از جنگ سرد در ایالت کانزاس حالا برای ثروتمندان تبدیل به اقامتگاهی لوکس و امن در برابر تهدیدات خارجی شده است.


بیشتر بخوانید


ترس به‌خاطر ثروت!

آمریکا از نظر توزیع ثروت، نابرابرترین کشور جهان است. گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) در سال ۲۰۱۸ بر این موضوع تاکید دارد و می‌افزاید: «۷۹ درصد ثروت آمریکا در اختیار یک درصد از خانواده‌های ثروتمند این کشور قرار دارد.» این، همه ماجرای ثروت و ثروتمندبودن در آمریکا نیست؛ داستان تلخ‌تر از این حرف هاست.

«موسسه اعتبارسنجی مودیز» که یک موسسه بزرگ خدمات مالی در آمریکا و یکی از معتبرترین موسسات اعتبارسنجی مالی در جهان است در سال ۲۰۱۸ گزارش داد: «در ۲ دهه اخیر، نابرابری ثروت و درآمد در آمریکا افزایش یافته است و افراد دارای درآمد بالا و بسیار بالا توانسته‌اند سهم بیشتری از درآمد و ثروت را به خود اختصاص دهند. یک دهک بالای درآمدی جامعه آمریکایی از سال ۱۹۹۵ تاکنون توانسته‌اند در حدود ۲۰۰ درصد بر دارایی خالص خود بیفزایند. در‌حالی‌که ۴ دهک پایینی درآمدی در همین مدت، شاهد سقوط میانگین دارایی‌هایشان بوده‌اند.»

در آمریکا معروف است که حدود ۳ هزار خانواده، ثروت و قدرت را در اختیار دارند؛ خانواده‌هایی که سهام‌داران اصلی برترین شرکت‌های سودآور آمریکا و همچنین تجارت‌های بین‌المللی هستند. نظام سیاسی این کشور نیز به گونه‌ای است که صاحبان ثروت، قدرت را هم در دست دارند، چون به شیوه‌های قانونی و عرفی یا حتی روش‌های مخفی و پشت‌پرده می‌توانند در انتخابات تاثیر بگذارند؛ از جمله از طریق حمایت رسانه‌ای و مالی از نامزد‌های نزدیک به خود.

بالطبع این تاثیرگذاری بر سیاست، با هدف اقتصادی انجام می‌شود و این‌گونه است که ۱۸۵ خانواده ثروتمند آمریکا که مجله فوربز فهرست کرده از جمله والتون، واربرگ، مارس، کارگیل، دوپونت، جانسون، هیرست، دانکن و براون درمجموع بیش از ۱۲۰۰ میلیارد دلار ثروت دارند.

در چنین شرایطی ثروتمندان بیش از دیگران از تغییر ناگهانی و غیرقابل کنترل این وضعیت هراس دارند. به ویژه اینکه در آمریکا مالکیت سلاح مجاز است و وضعیت این‌گونه است که شبکه خبری سی‌ان‌ان در سال ۲۰۱۹ گزارش داد تعداد سلاح‌های شخصی در آمریکا از تعداد جمعیت بیشتر شده و به ۳۹۰ میلیون قبضه رسیده است.

پس چندان هم عجیب نیست که «ترس» ثروتمندان با همکاری «پول»، به سفارش یا خرید یک پناهگاه امن برای آینده منجر شود. البته، چون پول دست بعضی‌ها خیلی زیاد است بعضی از این پناهگاه‌ها هم تبدیل می‌شوند به خانه‌های میلیون دلاری لوکس با امکانات رفاهی در حداکثر میزان ممکن!

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

تصویری از یک پناهگاه لوکس در جمهوری چک - در سال ۲۰۱۷ سی‌ان‌ان گزارش داد که تقاضا برای پناهگاه‌های زیرزمینی در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال قبلش بیش از ۷۰۰ درصد رشد داشته است. مدیر یک شرکت سازنده این پناهگاه‌ها نیز به این شبکه گفته است: «بسیاری از ثروتمندان از‌جمله مدیران بانک‌ها و مدیران عرصه فناروی هزینه زیادی را صرف خرید پناهگاه‌های زیرزمینی برای خانواده و اطرافیان خود می‌کنند.»

شهر‌های زیرزمینی!

پناهگاه‌های زیرزمینی فقط برای ابر‌ثروتمندان نیستند و کمی پولدارتر‌ها نیز می‌توانند یک پناهگاه برای خودشان بخرند؛ پناهگاه‌هایی که به صورت کانکس‌های بزرگ، تولید و زیر زمین جاگذاری می‌شوند. این‌گونه است که تجمع برخی پناهگاه‌های کوچک در یک مکان، شهری زیرزمینی پدید می‌آورد که البته هنوز خالی است! ساخت و فروش این‌گونه پناهگاه‌ها توسط شرکت‌های تخصصی با نوعی از تبلیغات تجاری همراه است که بیشتر بر جنبه‌های آخرالزمانی یک جنگ‌جهانی یا حمله هسته‌ای به آمریکا تاکید دارند. ایده ساخت آن‌ها نیز از زمان جنگ‌سرد به ذهن برخی رسید؛ پناهگاهی کوچک و ضد بمب برای روزی که شوروی به آمریکا حمله کند.

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

پناهگاه‌های زیرزمینی در ایالت داکوتای جنوبی، امکانات یک شهر کوچک از جمله سینما، مدرسه، پارک، ورزشگاه و بیمارستان را در اختیار دارند

پناهگاه‌ها کجا هستند؟

در سال‌های اخیر شرکت‌های معروفی برای ساخت پناهگاه‌های زیرزمینی فعال شده‌اند. شرکت‌هایی نظیر ویووس، لری هال، رایزینگ اس بانکرز و اطلس معروف‌ترین‌ها هستند و اطلاعاتی که درباره این پناهگاه‌ها داریم از سخنان و تبلیغات مدیران این شرکت‌هاست. از نظر تعداد که حساب کنیم بیشتر پناهگاه‌ها در آمریکا قرار دارند و اغلب در اماکنی که قبلا پایگاه‌های موشکی یا مراکز حساس نظامی بوده‌اند.

اما شرکت‌های آمریکایی در آلمان و جمهوری‌چک نیز پناهگاه‌هایی ساخته و برای فروش آن‌ها تبلیغ می‌کنند؛ و البته همه این‌ها بخش آشکار ماجراست. بخش پنهان به پناهگاه‌های زیرزمینی مخفی ابرثروتمندان آمریکایی اختصاص دارد که طبیعی است درباره‌شان اطلاع‌رسانی نمی‌شود. با این حال مشهور است که بسیاری از ثروتمندان آمریکا در نیوزلند املاک مخفی، پناهگاه‌های زیرزمینی و ارتش خصوصی دارند.

ارتش خصوصی اصطلاحی است برای خدماتی که شرکت‌های تامین امنیت فردی و خانوادگی ارائه می‌دهند؛ ماموران حفاظتی به همراه تجهیزات امنیتی و نظامی و مراقبتی ویژه. کار به جایی رسیده که دردسر‌های ساخت و فروش پناهگاه‌های زیرزمینی در نیوزلند سبب شد این کشور در سال ۲۰۱۸ برای خرید املاک توسط خارجی‌ها محدودیت بگذارد.

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

تصویری از مراحل ابتدایی ساخت یک پناهگاه در نیوزلند- نشریه ایندیپندنت اردیبهشت ماه امسال گزارش داد که برخی ثروتمندان آمریکایی از ترس همه‌گیری کرونا راهی پناهگاه‌های زیرزمینی یا به قول این نشریه «سنگر‌های خصوصی» در نیوزلند شده اند.

چه قیمتی دارند؟

قیمت آن دسته از پناهگاه‌های سفارشی که برای ابرثروتمندان و در املاک خصوصی‌شان ساخته می‌شود بالطبع محدودیتی ندارد. اما قیمت پناهگاه‌هایی که برایشان تبلیغ می‌شود، می‌تواند به میلیون‌ها دلار هم برسد. برای مثال شرکت رایزینگ اس بانکرز پناهگاه‌هایی با قیمت ۹ میلیون دلار هم می‌فروشد. در همه انواع این پناهگاه‌ها ذخیره غذایی حتی تا چند سال، گلخانه‌های کوچک برای پرورش گیاهان خوراکی، امکانات دسترسی به منابع آب زیرزمینی و تجهیزات تصفیه و بازچرخانی آب، امکانات رفاهی نسبی، تجهیزات حفاظتی پیشرفته در برابر حملات شیمیایی و... وجود دارد. در واقع این پناهگاه‌ها قرار است سدی ضدنفوذ ایجاد کند برای در امان ماندن از هر گونه تهاجم خارجی به مدت طولانی.

نقشه فرار ثروتمندان آمریکایی؛ سنگر‌های خصوصی برای گریز از آخرالزمان!

تصویری از یک پناهگاه مجلل در آلمان - درباره بیل گیتس شایع است که در بسیاری از املاک خصوصی‌اش پناهگاه‌های مخفی و بسیار مجهز دارد. شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی در آگوست ۲۰۱۹ به این موضوع اشاره کرد و البته افزود بسیاری از ثروتمندان از جمله گیتس تصمیم گرفته‌اند پناهگاه‌هایی مخفی برای خانواده و حتی کارمندان خود طراحی کنند.

وقتی شرایط ناگهان تغییر کند!

شرکت ویووس (vivos) یکی از پرسروصداترین شرکت‌های ساخت پناهگاه برای ثروتمندان است و نشریه گاردین نیز اواسط مارس ۲۰۲۰ گزارشی میدانی از پناهگاه‌های ساخت این شرکت در منطقه بلک هیلز ایالت داکوتای جنوبی منتشر کرد. بخش‌هایی از گزارش گاردین وضعیت این پناهگاه‌ها را به خوبی نشان می‌دهد: «ویووس مدعی اداره چند مرکز در نقاط مختلف آمریکاست.

همگی در نقاط دورافتاده و مخفی، دور از اهداف احتمالی هسته‌ای، گسل‌های زلزله‌خیز و نواحی بزرگ شهری که در دوران همه‌گیرشدن بیماری‌ها فاجعه‌بارتر از هر جای دیگر می‌شود. آن‌ها برای یک پناهگاه در آلمان هم تبلیغ می‌کردند، یک انبار اسلحۀ بزرگ دوران شوروی سابق که در بستر صخره‌ای زیر یک کوه در تورینگیا ساخته شده بود.

ویووس اسم محل جدیدش در داکوتای جنوبی را ایکس‌پوینت گذاشته بود… تیم امنیتی ویووس می‌تواند هرکسی را که از فاصلۀ ۵ کیلومتری به این محل نزدیک می‌شود، تشخیص دهد؛ مکانی بزرگ، امن، ایمن، جداافتاده، خصوصی، قابل‌دفاع و پنهان... یک تشکیلات امنیتی و نظامی، مبتنی بر توافقات قراردادی برای حفاظت از ثروت شخصی و خصوصی.»

این اواخر فراگیرشدن ناگهانی اعتراض علیه تبعیض و نژادپرستی در آمریکا که دامنه آن به صد‌ها شهر این کشور رسید و به استقرار گارد ملی در ایالت‌ها انجامید به روشنی نشان داد ترس‌های ثروتمندان آمریکایی بی‌دلیل نیست و شرایط ممکن است خیلی سریع و ناگهانی تغییر کند. کسی چه می‌داند، شاید روزی نه‌چندان‌دور مجبور شوند از این کشور فرار کنند؛ روزی که پایان نظام سیاسی حاکم بر ایالات‌متحده و آخرالزمان ثروت‌اندوزی از نوع آمریکایی باشد!

منبع: فارس

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴۴
در انتظار بررسی: ۰
روح الله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
عاقبت مرگی که از آن میگریزید شما را خواهد گرفت،چه در کاخهای عظیم و چه در میدان جنگ برای خدا یکسان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
فارغ از این مسائلی که بیان کردید حس بقا و تلاش برای زندگی و اینده نگری کاملا در عمق ذات بشر وجود دارد..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
قیمتش چنده؟ اگه ارزونه یه چندتایی سفارش بدیم :)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
عاقبت آدمی باید زیر خاک رفت . خوشا آن که پاک آمد پاک رفت
.
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
هر وقت مشکلات ایران خودمون ، ( که ماشالا کم هم نیس )حل شد اونوقت بشین از مشکلات بقیه کشورا بنویس. خودمون هزارتا مشکل داریم خبر داشتن از مشکلات بقیه ب چه دردمون میخوره ؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
با پول خیلی چیزها میشه خرید ولی مرگ رو نمیشه خرید اگر خداوند اراده کند در همان پناهگاه ها هم مرگ رو به پدید میاره، انسان در برابر خداوند عددی نیست
ایران
|
Germany
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
والا من پولدار نیستم ولی حتی اگر پولدارم باشم از این چیزا درست نمیکنم چون هیچ ترسی از مردن ندارم و ایمان دارم که مرگ حق است اونایی باید بترسن که مال مردم و مال بیت المال را میخورند و حق را ناحق میکنند ویا ابروی کسی میبرند من ادم مذهبی نیستم ولی اعتقاداتم قویه و سعی میکنم انسان باشم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
عجیب
ایران
|
Germany
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
ازکجا معلومه شاید بعضی مسعولین ما هم مخفی گاههای محکمتر از اینها ساخته باشن و کسی خبر ندارد یا اختلاسگرهای ملعون که خدا همشونو لعنت کنه از این چیزا میسازن چون پول مفت دستشون اومده ولی کسانی که به خداوند و اخرت ایمان دارند و می دونند که بهشت و جهنم وجود داره از مرگ نمی حراسند و ترسی از مردن ندارند چون پول حرام نخوردند و مال دیگران را بالا نکشیدند و حق کسی را ضایع نکردند
جانباز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
فَکَأَيِّنْ‌ مِنْ‌ قَرْيَةٍ أَهْلَکْنَاهَا وَ هِيَ‌ ظَالِمَةٌ فَهِيَ‌ خَاوِيَةٌ عَلَى‌ عُرُوشِهَا وَ بِئْرٍ مُعَطَّلَةٍ وَ قَصْرٍ مَشِيدٍ
چه بسیار شهرها و آبادیهایی که آنها را نابود و هلاک کردیم در حالی که (مردمش) ستمگر بودند، بگونه‌ای که بر سقفهای خود فروریخت! (نخست سقفها ویران گشت؛ و بعد دیوارها بر روی سقفها!) و چه بسیار چاه پر آب که بی‌صاحب ماند؛ و چه بسیار قصرهای محکم و مرتفع!
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
اینا همه نشون دهنده تاثیرپذیری شدید آمریکایی‌ها از هالیوود هست

اگر ایمان داشتند دستخوش خیال پردازی سینماگرانشون نمی‌شدند.
سیدبهمن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
سلام ترس از سقوتهاست که پناگاه میسازند حمله نظامی به امریکاه نزدیک هست دلیل دنیارا مسلح کرده بعد جنگ درون تمام کشورها برای فروش تسلیحات خود براه انداخته واز سوی دیگر تحریمهای بی جا مداخله در کشورها که دامن گیر خودش میشود
میکائیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
این پیشنهاد برای آقازاده ها خیلی خوبه فکر کنم...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
احمدی نژاد به چه دلیل میخوان رد صلاحیت کنن
پرهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
کور شه هرکی نمیتونه ببینه
سرباز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
داخل کوه ها را سوراخ کنیم شهر بسازیم هم ضد زلزله است و هم پناه گاه و هم محیط زیست را حفظ کردیم
عاشق ایران- عاشق رهبر و وطن -عاشق حاج قاسم سلیمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
خداوند در قرآن مجید می فرماید زمانی که قیامت می شود زمین شکافته ی شود کوهها از بیخ و بن جدا می شوند آبها کل سطح زمین را فرا می گیرد.پس چگونه می خواهند در شهرهای زیر زمینی بدون هوا و اکسیژن نور و غیره زندگی کننده و دوام بیاورند.این از ضعف ایمان آنان و عدم اعتقاد به معاد و آخرت است.و دلبستگی کاذب به این دنیای فانی که انسانها رهگذری بیش نیستند. و این دنیا گذرگاه بیش نیست.
پاسخ ها
اسدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
باش تا صبح دولتت بدمد .
حامد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
پول میخوام منم
ناشناس
|
Germany
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
سکه شد 11 میلیون ی گزارش بزنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
قیمت سکه تو آمریکا رو زدن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
نخر نه خوردنیه که بگی نخورم میمیرم نه پوشیدنیه که بگی برهنه میمونم نه سوارشدنیه که بگی میخوام برم سفر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
پناهع گاههای ما هم زمان جنگ مثل اینا لوکس بود یادتونه
امیر دیش دنگ دونگ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
واو واو واو اخرالزمان میشه به موقعش دنیا با این وضعیت دووم نمیاره تا 20 سال دیگه نصف کره ی زمین نابود میشن نصف دیگشون برا بقا تلاش میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
لطفا برای ژنهای خوب کشورمان هم از اینا بسازید . روزی به دردشان میخوره.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
ساخته شده شک نکن !!! بالغ بر ۲۰ سال پیش در زیر زمین ویلاهای بعضی ها ساخته شده است .
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
قبل از اینکه من و شما بفهمیم اونا ساختن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
هر چی نوشتین در باره ی کشور خودمون هم صادقه، منظور ابتدای نوشته و ثروت کشور دست درصد پایین پولدار جامعه و اکثریت جامعه زیر خط فقر هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
اینا دیگه نمیمیرن یا اینکه فنا ناپذیرن..
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
ترس برادر مرگه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
خواب برادر مرگه نه ترس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
اگر در بلندترین برج ها یا محکم ترین قلعه ها باشید مرگ شما را خواهد یافت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
هر کجا باشید اگر چه در کاخهای بسیار محکم، شما را مرگ فرا رسد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
برا عروس آسیا خوبه راه ترکیه بسته شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
از ترس جونته، کَسَگَم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
این مگسم چیه بعضیا مینویسن؟ اگر مگس هستی دادا چرا جار میزنی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
خداوند سبحان جلوه ای از قدرت خودشان را به یک ویروس نامرئی و کوچک نشان دادند که همه جا نفوذ میکنه تا همه ی جهان بفهمند که در مقابل اراده خالق راه فراری نیست و به فکر بیفتند و به سوی خداوند برگردند ولی حیف که هنوز هم در غفلت این دنیا غرق هستیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
موافقم برادر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
عجباااا
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
از ترس جونشون ببین چی کارا می کنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
به نقل از امام علی (ع) هرچه از مرگ فرار کنی بهش نزدیکتر میشی
اینم برا ۱۰ نه ۱۰۰ بیشتر عمرت زنده بمونی آخرش چی

عاقبت آخرت بی انتها و بی مرگه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
احسنت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
درسته
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
بله
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ