کد خبر: ۷۴۵۳۶۸۷
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۲
۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۲
کد خبر : ۷۴۵۳۶۸۷
گروه : فارس » شیراز

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از آغاز صید ماهیان گرمابی درون قفس برای نخستین بار در جنوب کشور خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، مهدی همتی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با اشاره به آغاز صید ماهیان گرمابی درون قفس در قیروکارزین، در این باره اظهار کرد: جهش در تولید جز با همت و خواستن محقق نمی‌شود، و طرح پرورش ماهیان گرمابی در قفس در استخر دو منظوره به همت بهره بردار نمونه استانی در این شهرستان به بار نشسته و برای نخستین بار عملیات صیادی از آن آغاز شده است.

او با اشاره به اینکه این طرح در استخر ذخیره آب کشاورزی خیر الله محمدی در بخش افزر این شهرستان از دی ماه پارسال به صورت آزمایشی اجرا شده است، تصریح کرد: پیش بینی می‌شود بیش از ۱۵ تن ماهی از قفس‌های شناور در این استخر صید و روانه بازار شود.

این مقام مسئول اظهار کرد: در این طرح با ساخت ۴ سکوی شناور ۱۴۴ متر مربعی و نصب تور‌های مخصوص آن به عمق ۴ قفس‌های مورد نیاز فراهم و رها سازی بچه ماهی درون آن شده است که در هر قفس ۳ هزار قطعه بچه ماهی رهاسازی شده است.

همتی با بیان اینکه این شیوه از پرورش علاوه بر رفع مشکلات صید ماهی در استخر‌های دو منظوره و عمیق، با استفاده از تجهیزات و مکانیزاسیون آبزی پروری موجب افزایش بهره وری تولید در واحد سطح، ارتقاء مدیریت پرورش ماهی و افزایش ظرفیت حیاتی تولید در استخر شده است به نحوی که شاهد افزایش تولید تا ۱۰ برابر هستیم.

او افزود: پرورش ماهی در قفس یکی از روش‌های آبزی پروری است که در سازمان شیلات ایران در اولویت توسعه آبزی پروری در منابع آب‌های طبیعی و نیمه طبیعی قرار دارد از این رو با توجه به این موضوع پرورش ماهی درون قفس در استخر ذخیره آب کشاورزی در دستور کار تحقیق و ترویج مدیریت شیلات استان فارس و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین قرار گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین گفت: به دنبال خشکسالی‌های گذشته احداث استخر‌هایی با مساحت بیش از یک هکتار و عمق بیش از ده متر در شهرستان قیروکارزین رونق داشته است از این رو با توجه به حجم آب این استخر‌ها پرورش انبوه ماهی در آن میسر بوده، اما با مشکل مهم و اساسی در صید از این استخر‌ها مواجه بوده ایم.

او تصریح کرد: توسعه پرورش ماهی در قفس، راهکاری مناسب برای کاهش مشکلات پرورش ماهی در استخر‌های ذخیره آب کشاورزی است و می‌تواند جهش در تولید ماهی و مواد پروتئینی را رقم بزند.

قیروکارزین در ۱۶۹ کیلومتری جنوب غربی شیراز قرار دارد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ