کد خبر: ۷۴۵۴۳۶۲
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۰
۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۰
کد خبر : ۷۴۵۴۳۶۲

یک ناشر گفت: این روزها صنعت نشر کشورمان در یک توقف و خلسه عمیق به سر می‌برد.

خلسه در صنعت نشر!/ کرونا دفتر کار ناشران را تعطیل کرد

جواد نعمتی شاعر و مدیر مسئول انتشارات افرود، در گفت و گو با خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ورود ناشران کمک آموزشی به نشر عمومی گفت: تمام سیاست‌های کلان و غیر کلان در حوزه فرهنگ روی کار ناشرانی تاثیر می‌گذارد که می‌خواهند به فعالیتشان در حوزه نشر ادامه دهند و خود را نجات دهند. این سیاست‌ها روی عملکرد این دسته از ناشران تاثیر می‌گذارد.

او افزود: حتی اگر سیاست کلان در حوزه فرهنگ در حد لایحه باشد، هم روی صنعت نشر تاثیر می‌گذارد. از گذشته تا الان ناشرانی هستند که هم در حوزه کمک آموزشی و هم نشر عمومی فعالیت می‌کنند. دو سال پیش که بحث برداشتن کنکور پیش آمد و تنها قرار بر این بود که کنکور حذف شود، بسیاری از ناشران کمک آموزشی به این فکر افتادند که به فعالیت در حوزه نشر عمومی وارد شوند؛ چون ناشران کمک آموزشی قدرت پخش بالایی دارند. اگر به حوزه ادبیات کودک و نوجوان وارد شوند، روی کار ناشر دیگری تاثیر نمی‌گذارند بلکه می‌توانند به نشر کمک کند.

مدیر مسئول انتشارات افرود ادامه داد: برخی ناشران کودک و نوجوان به صورت اسمی زیرمجموعه ناشر دیگری هستند. ناشران کمک آموزشی که قدرت پخش بالایی دارند، با ورودشان به نشر عمومی و حوزه کودک و نوجوان به صنعت نشر کمک می‌کنند. الان نشر هوپا که حرف اول را در حوزه کودک و نوجوان می‌زند یا انتشارات پرتقال از همین انتشاراتی‌های کمک آموزشی هستند که به حوزه نشر کودک و نوجوان وارد شدند. ناشران قدرتمند حوزه کودک و نوجوان از همین دست از ناشران هستند.

نعمتی بیان کرد: صنعت نشر همیشه به بقای خود فکر می‌کند؛ حتی یک اتفاق کوچک می‌تواند روی فعالیت‌های صنعت نشر تاثیر بگذارد. همه ناشران به فکر راه فرار از خسارت دیدن هستند. بسیاری از اتفاقات از جمله شیوع کرونا روی صنعت نشر تاثیر مستقیم می‌گذارد. تنها در چند ماهه اول امسال ناشران متوجه شدند نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار نمی‌شود. در خرید اینترنتی کتاب جلو بودیم اما الان صنعت نشر در یک توقف و خلسه به سرمی برد.

او تصریح کرد: تمام تلاش‌های ناشران در طول سال در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به ثمر می‌نشیند. این نمایشگاه امسال برگزار نشد. از طرف دیگر نمایشگاه‌های استانی کتاب که از شهریور ماه هر سال آغاز می‌شد و تا پایان سال ادامه داشت، امسال هم برگزار نمی‌شود. این مسائل یک وضعیت نابسامان را در صنعت نشر ایجاد کرده است. صنعت نشر برخلاف مشاغل دیگر سالانه فعالیت می‌کند. تاثیر شیوع کرونا بر برخی مشاغل موقتی است اما شیوع این بیماری در کشور باعث شد امسال یک سال کاری ناشران از دست برود.

نعمتی اظهار کرد: بسیاری از ناشران را می‌شناسم که به دلیل تاثیرات شیوع بیماری کرونا بر کارشان و اینکه نمی‌توانند در این شرایط فعالیت کنند، دفتر کارشان را تحویل دادند. ناشران زیادی در کشور وجود دارند اما بسیاری از ناشران فعال نیستند. حتی درگیر شغل دوم هم هستند. در این بین ناشرانی که درگیر نشر هستند، به خصوص ناشرانی که تازه پاگرفتند با مشکل دادن اجاره بهای دفتر نشرشان مواجه شدند و به دلیل اینکه نمی‌توانند فعلا در این حوزه فعالیت کنند دفترشان را تحویل دادند. برخی از ناشران هم که تنها سه کارمند در دفترشان داشتند الان با یک کارمند به فعالیشان ادامه می دهند.

انتهای پیام/ 

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ