کد خبر: ۷۴۵۶۲۴۶
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۷
۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۷
کد خبر : ۷۴۵۶۲۴۶
گروه : فارس » شیراز
معاون وزیر کشور:

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور گفت: مقرر شده است در سال ۹۹ از حدود ۹ هزار و ۸۰۰ واحد غیر فعال صنعتی، یک‌ هزار و ۵۰۰ واحد آن احیا شوند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، بابک دین پرست، چهارشنبه در نشست پیگیری سند پیشران توسعه استان فارس در شیراز با اشاره به آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت در باره واحد‌های صنعتی فعال و غیرفعال کشور، اظهار داشت: مجموع واحد‌های صنعتی کشور ۴۵ هزار و ۶۶۶ واحد است که از این تعداد ۳۵ هزار و ۸۳۴ واحد صنعتی معادل ۷۸.۵ درصد فعال و مابقی غیرفعال است.

معاون وزیر کشور بیان کرد: سهم استان فارس از واحد‌های صنعتی فعال، سه هزار و ۲۸۹ واحد است که از این تعداد ۲ هزار و ۴۹۴ واحد فعال معادل ۷۶ درصد و ۷۹۵ واحد نیز غیرفعال است.

او ادامه داد: سهم استان فارس از احیای یک هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی که قرار است در سال ۹۹ در کشور انجام شود، ۵۶ واحد است، اما به باور من ظرفیت این استان بسیار فراتر از این میزان است.

پیگیری لازم برای ۸۶ واحد اقتصادی مشکل‌دار فارس صورت گیرد

این مقام مسوول همچنین گفت: بر اساس آنچه به ما اعلام کرده‌اند، استان فارس بدون واحد‌های اقتصادی بحرانی است و این موضوع بسیار حائز اهمیت است، اما این استان ۸۶ واحد مشکل‌دار دارد که باید پیگیری‌های لازم برای حل مشکلات این واحد‌ها صورت گیرد.

معاون وزیر کشور با اشاره به همکاری وزارت کشور با دستگاه قضایی، از رویکرد رییس قوه قضاییه در حمایت از تولید تقدیر و بیان کرد: دستگاه قضایی در کنار دولت و حاکمیت از واحد‌های تولیدی حمایت می‌کند.

دین‌‍ پرست افزود: ۳۵۹ پرونده در دستگاه قضایی در پیوند با واحد‌های تولیدی در سراسر کشور تشکیل شده که از این تعداد ۱۰ پرونده متعلق به استان فارس است.

او، همچنین در مورد وضعیت معادن کشور بیان داشت: از مجموع ۱۰ هزار و ۴۰۵ معدن کشور، پنج هزار و ۶۵۳ معدن معادل ۵۴ درصد فعال و مابقی غیرفعال است.

دین پرست ادامه داد: در استان فارس ۶۰۳ معدن وجود دارد که از این تعداد ۳۶۴ معدن معادل ۶۰ درصد فعال است که تعداد معادن فعال در این استان از میانگین کشوری بیشتر است.

معاون وزیر کشور اضافه کرد: ۲۳۹ معدن معادل ۴۰ درصد نیز در فارس غیر فعال هستند که با توجه به ظرفیت‌های های موجود در این استان، امید است ایجاد ارزش افزوده در بخش معادن افزایش یابد.

پیشرفت صد درصدی ۳۰۲ تکلیف مصوب سند پیشران توسعه فارس

معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور همچنین گفت: از میان ۶٠٣ تکلیف مصوب و پیش‌بینی شده در سند پیشران توسعه فارس، ٣٠٢ تکلیف معادل ۵۰ درصد با پیشرفت صد درصدی به بهره‌برداری رسیدند.

دین پرست افزود: بیش از ۱۰ ماه از رونمایی سند پیشران توسعه در استان فارس گذشته و این سند مورد ارزیابی وزیر کشور قرار گرفته است.

او اضافه کرد: در استان فارس مشکل حاد اقتصادی در پروژه‌های توسعه محور وجود ندارد و مدیران این استان توانسته‌اند با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته اقدامات خوبی در زمینه توسعه انجام دهند.

معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور با اشاره به میزان بیکاری استان فارس، بیان داشت: در سال ۹۵ نرخ بیکاری این استان ۱۱.۴ درصد بود و فارس در رتبه سیزدهم کشور قرار داشت، اما در سال ۹۶ نرخ بیکاری فارس به ۱۰.۳ درصد رسید و در رتبه نهم کشور قرار گرفت، در سال ۱۳۹۷، رقم بیکاری فارس به ۹ درصد رسید و در رتبه پنجم کشور جای گرفت، در سال ۹۸ نیز نرخ بیکاری فارس به هشت درصد رسید و این استان در رتبه چهارم کشور قرار گرفت.

به گفته دین‌پرست، در بهار ۹۹ نرخ بیکاری استان فارس ۶.۶ درصد شد و رتبه پنجم کشور را به خود اختصاص داد که این اتفاق بزرگی است.

معاون وزیر کشور همچنین در مورد وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی در استان فارس، اظهار داشت: این استان در سال ۹۸ با تمام محدودیت‌های ایجاد شده، رتبه پنجم کشور را در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی از آن خود کرد و در سه ماه نخست سال ۱۳۹۹ رتبه نخست کشور را در این زمینه کسب کرد.

دین‌پرست افزود: در زمینه برگزاری نشست‌های شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، استان فارس عملکرد خوبی دارد و جزو ۱۰ استان اول کشور است.

انتهای پیام/ 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ