کد خبر: ۷۴۵۷۳۹۷
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۳
۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۳
کد خبر : ۷۴۵۷۳۹۷

سردبیر رای الیوم تاکید کرد عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی یک اقدام از پیش برنامه ریزی شده و بخشی از طرح آمریکایی موسوم به معامله قرن است.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم تاکید کرد اقدام امارات در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی یک اقدام از پیش برنامه ریزی شده و بخشی از طرح آمریکایی موسوم به معامله قرن است.

عبدالباری عطوان در تحلیل تصویری هفتگی خود که در پایگاه اینترنتی روزنامه رأی الیوم منتشر شد، گفت: این هفته، این تحلیل هفتگی را یک روز زودتر منتشر می‌کنیم، زیرا یک فاجعه واقعی رخ داد. این فاجعه مربوط به توافقنامه‌ای است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد مبنی بر اینکه امارات و اشغالگران اسرائیلی امضا کرده اند و آن را تاریخی توصیف کرد. من از این توافقنامه شگفت زده نشدم، بلکه شوکه شدم. شوکه شدم، زیرا نمی‌دانم چرا اکنون امارات با اشغالگران اسرائیلی توافقنامه صلح امضا کرد، در حالی که انگشت اتهام درباره انفجار مهیب و هولناک بندر بیروت به طرف اسرائیل گرفته شده است. حدود ۲۰۰ نفر کشته و بیش از شش هزار نفر زخمی شدند و نیمی از بیروت ویران شد.

مشکل اصلی، اشغالگری اسرائیل است نه الحاق

عطوان افزود: می‌گویند اسرائیل در برابر توافقنامه صلح با امارات، طرح الحاق کرانه باختری و دشت اردن را متوقف کرد. این حرف خروج از همه ارزش ها، عرف‌ها و توافقنامه هاست. اول اینکه اجرای این طرح را فقط به تعویق انداخته اند. مسئله دیگر آن است که مشکل اصلی اشغالگری است و نه الحاق. کرانه باختری و دشت اردن در واقع هم اکنون هم در اشغال اسرائیل است. محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان نمی‌تواند دفترش را در رام الله بدون اجازه یک سرباز ۱۸ ساله اسرائیلی، ترک کند. واقعیت این است. چگونه از تعویق طرح الحاق سخن می‌گویید، در حالی که بنیامین نتانیاهو برای احداث ده‌ها هزار واحد مسکونی در کرانه باختری و قدس اشغالی برنامه ریزی کرده است. طرح صلح عربی را همین کشور‌های خلیج فارس و نه همه کشور‌های عربی ارائه کردند، دستکم به این طرح پایبند می‌ماندید.

اقدام امارات پاداش دادن به اسرائیلی‌ها برای ویران کردن بیروت و الحاق کرانه باختری است

او در ادامه تصریح کرد: بر اساس طرح سعودی‎ها، عادی سازی کامل روابط با اسرائیل باید در برابر عقب نشینی کامل و تشکیل کشور مستقل فلسطین باشد. آیا کشور مستقل فلسطین تشکیل شده است که روابط با اسرائیل را عادی سازی کنیم؟ درباره تشویق به پیشبرد کدام روند صلح سخن می‌گویید؟ عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر این اقدام را گامی در مسیر صلح توصیف کرد که من از این حرف تعجب کردم. درباره چه صلحی سخن می‌گویید. این اقدام امارات پاداش دادن به اسرائیلی‌ها برای ویران کردن بیروت، الحاق کرانه باختری و شهرک سازی در سرزمین‌های اشغالی، نابودی راهکار تشکیل دو کشور و طرح صلح عربی است. این در حالی است که اسرائیل امروز هم به حملات به نوار غزه ادامه داد و به قتل بیگناهان در نوار غزه ادامه می‌دهد. اسرائیل چه کاری انجام داده است که توافقنامه صلح با آن امضا کنیم؟ توافقنامه صلح بین دو کشور در حال جنگ امضا می‌شود. آیا امارات با اسرائیل در حالت جنگ قرار داشت که بخواهد توافقنامه صلح با آن امضا کند؟ این اقدام یک بدعت و مصیبت کامل است. چرا باید امارات با این اقدام بخواهد به پیروزی بنیامین نتانیاهو در انتخابات احتمالی کمک کند. در حالی که نتانیاهو شهرک سازی و افراط گرایی در محافل اسرائیلی را به اوج رساند و طرح الحاق کرانه باختری را مطرح کرد. آیا باید با چنین فردی توافقنامه صلح امضا کرد و به او پاداش داد؟ این توافقنامه شامل تردد شهروندان دو طرف بدون هیچ مانع و حتی شاید بدون روادید است. گردشگران اسرائیلی آزادانه به امارات خواهند آمد. در مقابل ما چه چیزی به دست آورده ایم؟ درباره همه این‌ها از مدت‌ها قبل توافق کرده بودند و بخشی از اجرای معامله قرن است.

اسرائیل توانایی حفاظت از امنیت خودش را هم ندارد و از حزب الله، ایران و جهاد اسلامی می‌ترسد

عطوان خاطرنشان کرد: به خدا سوگند من شوکه شده ام. چرا باید امارات چنین کاری انجام دهد؟ آیا خطر ایران، امارات را تهدید می‌کند؟ عبدالله بن زاید، وزیر امور خارجه امارات یک هفته پیش با محمد جواد ظریف همتای ایرانی اش تماس داشت و روابط بین دو کشور کاملا حسنه بود. آیا این کار برای پاداش دادن به ترامپ و تقویت شانس او در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا صورت گرفت؟ اصلا اجازه بدهید اسرائیل طرح الحاق کرانه باختری و دشت اردن را اجرا کند، چه چیزی تغییر خواهد کرد؟ در عمل هیچ تغییری رخ نخواهد داد، زیرا این مناطق هم اکنون هم در اشغال این رژیم قرار دارد. روشن است که این اقدام یک مرحله از اجرای طرح بزرگتر است. امارات میزبان وزیر فرهنگ اسرائیل بود و کنیسه‌ای برای یهودیان در دبی تاسیس کردند. اسرائیلی‌ها در کنفرانس‌ها و همایش‌ها در امارات شرکت می‌کردند. امارات دو فروند هواپیمای خودش را به بهانه انتقال کمک‌های پزشکی برای فلسطینی‌ها به تل آویو ارسال کرد که تشکیلات خودگردان اعلام کرد در این باره با آن هماهنگی نشده بود و حاضر به پذیرفتن این محموله‌ها نشد. این توافقنامه صلح بر چه اساسی صورت گرفت؟ چرا باید امارات امنیت خودش را به خطر بیندازد؟ اسرائیل توانایی حفاظت از امنیت خودش را هم ندارد و از حزب الله، ایران و جهاد اسلامی می‌ترسد. اسرائیل در آخرین دور از درگیری‌ها در نوار غزه دست به دامن عبدالفتاح السیسی شد، جنگ فقط سه روز ادامه داشت. نتانیاهو می‌ترسد موشک‌های جهاد اسلامی به تل آویو و فرودگاه بن گوریون در تل آویو اصابت کند و اقتصاد اسرائیل نابود شود. من با زیاد النخاله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی گفت‌وگو کردم و او تاکید کرد اگر جنگ ادامه پیدا می‌کرد تل آویو و فرودگاه را هدف قرار می‌دادیم. حماس در جنگ اخیر غزه شرکت نکرد. آیا اسرائیل می‌تواند از امارات حمایت کند؟

آیا اسرائیل می‌تواند از امارات در برابر موشک‌های انصارالله دفاع کند؟

موشک‌های آمریکا و اسرائیل نتوانست از عربستان در برابر موشک‌ها و پهپاد‌های انصارالله حمایت کند. انصارالله بقیق را هدف قرار دادند و تاسیسات آرامکو را نابود کردند. اگر انصارالله تصمیم بگیرد به امارات حمله کنند، آیا اسرائیل می‌تواند از امارات در برابر موشک‌های انصارالله دفاع کند؟ با چشمان خودمان شاهد بودیم که نه آمریکا و نه اسرائیل، نتوانستند برای عربستان کاری انجام دهند. آمریکا هزینه سامانه‌های پاتریوت را که برای حفاظت از تاسیسات نفتی عربستان ارسال کرده بود، گرفت، اما بعدا این سامانه‌ها را از این کشور خارج کرد. زیرا نتوانستند کاری انجام دهند و حمله‌ای به ینبع صورت گرفت.

ایران و حزب الله محبوبیت زیادی به دست می‌آورند

سردبیر رای الیوم با تاکید بر اینکه امارات با این اقدام خود به ایران در اختلافات با ابوظبی، مشروعیت داد، گفت: امارات با این اقدام، به هر نوع حمله ایران مشروعیت بخشید. زیرا از این به بعد از نظر میلیون‌ها نفر از عرب ها، ایران دشمن اسرائیل است، در حالی که امارات با این رژیم توافقنامه صلح امضا کرد. ایران و حزب الله محبوبیت زیادی به دست می‌آورند، زیرا حزب الله توانست جنگ علیه اسرائیل را هدایت کند. ما در چهاردهمین سالگرد جنگ ژوئیه سال ۲۰۰۶ قرار داریم و روز جمعه، روز اعلام پیروزی در این جنگ است. ارتش اسرائیل که گفته می‌شد شکست نمی‌خورد، در این جنگ متحمل شکست شد. ایهود اولمرت، نخست وزیر وقت اسرائیل شکست خورد و تحقیقات درباره کارآیی ارتش اسرائیل ثابت کرد، این ارتش توخالی است و نمی‌تواند در هیچ جنگی پیروز شود. آیا مقامات اماراتی از این مسائل آگاهی ندارند و نمی‌دانند که اسرائیل در سال ۲۰۰۶ شکست خورد. اسرائیل در هیچ یک از جنگ‌های اخیر در نوار غزه پیروز نشده است. آیا نمی‌دانند که اسرائیل نمی‌تواند یک تانک هم به نوار غزه ارسال کند، زیرا موشک‌های کورنت در انتظار آن خواهد بود؟

آیا اسرائیل که از بالن‌های آتش زای نوار غزه می‌ترسد، می‌تواند از امارات حفاظت کند؟

عطوان همچنین افزود: مبارزان و مجاهدان قهرمان در نوار غزه آماده مقابله با اشغالگران هستند. قهرمانان نوار غزه، با بالن‌های آتش‌زا، اسرائیلی‌ها را به مرز جنون کشانده اند. آیا اسرائیل که از بالن‌های آتش زای نوار غزه می‌ترسد، می‌تواند از امارات حفاظت کند؟ تحقیقات اسرائیلی می‌گویند این رژیم توانایی روبرو شدن با شلیک سه یا چهار هزار موشک از جنوب لبنان و جولان را ندارد. چرا باید برای اطمینان دادن به اسرائیلی‌ها تلاش کرد. من نگرانم که این اقدام، گامی برای عادی سازی روابط بحرین و عربستان با اسرائیل باشد. می‌دانیم که شورای همکاری دچار دودستگی است و بحرین، عربستان و امارات در یک جبهه قرار دارند. چرا امارات با این اقدام، احساسات ملت‌های عرب، سرنوشت مسجد الاقصی و قدس را نادیده گرفت؟ آیا امارات به سفر گردشگران اسرائیلی نیاز دارد؟ اسرائیلی‌ها بسیار خوشحال هستند و این توافق را جشن گرفته اند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
کسانی که دستشان به خون مسلمانان اقشته ست نمره قبلی سرسپردگی خود را گرفتند!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
کسانی که دستشان به خون مسلمانان اقشته ست نمره قبلی سرسپردگی خود را گرفتند!!!
ناشناس
|
Canada
|
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
عکس العمل من به نوشته پاینیی که گفته خیلی هم رابطه داشتن خوبه
به شعور .عقل .وجدان و اخلاق ات شک کن
به سن شماها که بودم با وجود فقر فرهنگی .داشتن دو کانال برفکی و نبود سایت ها و کانالهای معاند
بیش از شما ها سیاست دینا را میفهمیدم
چونکه به دنبال منافع شخصی خودم نبودم
فقط دم از منافع شخصی میزنید
چونکه میخواهید .بدون زخمت به همه چیز برسید
واقعا که
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
عادی سازی روابط امارات و کشورهای عربی با اسرائیل به خاطر این است که به دلیل استیصال و شکست آمریکا در برابر تحریم تسلیحاتی ایران، آمریکا به کشورهای عربی امتیازات و باجهای بزرگی می دهد و در عوض می خواهد که کشورهای عربی تنها به صورت نمایشی بگویند با اسرائیل اند تا شکست مفتضحانه اش مقابل ایران ، زیاد به چشم نیاید
ناشناس
|
Canada
|
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
توصیه من به هم وطن هایی که شاید بگویند
به ما مربوط نمیشه
باید به عقل تون شک ِکنید
اگر جلوی متجاوز .ظالم .شیطان را نگیرید
روزی نوبت خودتون خواهد رسید
چرا نمیفهمید ؟؟؟؟؟؟!!!!!!
ناشناس
|
Canada
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
شرم اور است یکی نوشته خیلی هم خوبه
به نظر میاید .خام .جاهل و جوان هستی
یا ممکنه فتنه و اتش بیار معرکه ای
کدام یک هستی
ناشناس
|
Canada
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
در حدیثی امده
اگر عمل خلاف و ظلمی دیدی
اگر توانستی با دست جلویش را بگیر
اگر نتوانستی .با حرف جلویش را بگیر
اگر این دو را نتوانستی در قلب ات محکوم اش کن
این قرارداد نگین منو یاد روز عاشورا انداخت
اگر سالار شهیدان را تنها نمیگذاشتند
الان تمام انقلاب ها محکوم به شکست نمیشد
ا
|
United States
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
ایران به این بزرگی بخاطر اینکه منافع مردم کشور کوچولو مثل فلسطین تامین کنه مردم خودش چهل و یکسال گداشته تو آمپاس شدید ولی ترکیه یکی به نعل میزنه و یکی به میخ تا منافع کشورش حفظ بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
اینها ماهیتشون اینه تاکنون هم بخاطر ملاحظاتی ادعاهای ضد اسرائیلی داشتند . آل سعود اینها را جلو می اندازد که راه را برای او صاف کنند .
میری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
درود بر صلح
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
یا مولا تو این مملکت چقدر خائن داریم و نمیدونستیم, کامنت هارو نگا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
مرگ بردشمنان مسلمان هاایشالاایشالا به زودی اسرائیل نابودمیشه
ناشناس
|
France
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
به امید صلح و امنیت و دوستی و ثبات در سراسر جهان و بین تمام فرزندان آدم
هر وقتی صدایی شنیدین که حاکی از برتری دین و مرز و ترویج آن بود بدانید منتج به دوییت و جنگ و کینه میشود و لعنت خداوند بر هر آنچیزی که مابین فرزندان آدم جدایی و جنگ و تنفر ایجاد کند!
همه میدونن دیکتاتورهای واقعی و نژاد پرستان و مروجان خرافه و کینه و مرگ و تنفر و جنگ و خونریزی چه کسانی هستند.
از انسانهای آزاده و آزادیخواه، پاک سرشت و مهربان تقاضا میکنم،از آفریدگار بخشنده، طلب براندازی و برکناری دیکتاتورها رو بکنن
بدون قضاوت یا بردن نامی،فقط دعا و طلب سرنگونی و پاک شدن زمین از لوث جنین جنایتکاران خونریز و آدمکش،بکنین
آمین!
با سپاس فراوان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
هیچی دیگه پولدارهای ایران که تو امارات اینهمه کاخ دارند از حالا میشن جاسوس اسراییل ایا امارات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
همه با هم برابر و دوست هستند. دشمنی ها با هم فایده نداره. امارات بهترین راه انتخاب کرده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
اره اینارو میتونی به جنازه ی کودک یمنی و فلسطینی که زیر خاک دارن میپوسن بگی.
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
دشمنی ها فایده ندارد؟ خودت میدونی چی میگی پس دشمنی اسراییلی ها با مردم فلسطین چی میشه؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
به نام خدا
در پاسخ باید گفت که اگه ظالم و شروع کننده و تداوم دهند ظلم و غاصب و نژاد پرست با بقیه انسانها برابرند پس باید گفت نظام چنگل حاکم شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
اخه امارات هم شد کشور این حیاط خلوت اسراییل و امریکاست شاید امارات موشک زده به بیروت
محمدعلی شاه
|
Germany
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
خیلی هم عالی که ملتها در صلح و صفا و با همدیگه زندگی کنند
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ